Reklama
Spotkanie ludowców w Iwkowej
WYDARZENIA - Iwkowa
poniedziałek, 16 stycznia 2012 03:56
W Gminnym Ośrodku Kultury w Iwkowej odbyło  się spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego. W spotkaniu wzięło udział około 100 osób, w tym włodarze powiatu brzeskiego Starosta Andrzej Potępa, wiceprzewodniczący rady powiatu brzeskiego Tomasz Latocha, a także Burmistrz Czchowa Marek Chudoba oraz wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak. Organizatorami spotkania był wójt gminy Iwkowa Bogusław Kamiński oraz Czesław Siekierski, eurodeputowany z ramienia PSL.
 
Hucuły: miłość na całe życie
WYDARZENIA - Iwkowa
sobota, 16 lipca 2011 17:00

Od lat Małopolska i Podkarpacie postrzegane są w Polsce, jako region, w którym hoduje się najwięcej koni. – Od jakiegoś czasu modnym koniem hodowlanym stał się koń huculski, mówi Andrzej Goraus. To wieloletni szef tarnowskiej Stadniny Koni i wiceprezes Polskiego Związku Hodowców Koni Huculskich. Miłość do koni to miłość na całe życie. Andrzej Goraus wspomina, że konie zafascynowały go już w dzieciństwie. I pewno to sprawiło, że swoje życie związał z tymi końmi. Od lat prowadzi także (z rodziną) Gospodarstwa w Woli Radłowskiej. To gospodarstwo funkcjonuje od 1995 r. , wtedy też zostały zakupione tu pierwsze konie. Gospodarstwo zajmuję się hodowlą koni rasy huculskiej i od niedawna koni rasy szlachetnej półkrwi. - Otoczone jest od strony południowo-zachodniej puszczą radłowską. Różnorodność środowisk przyrodniczych sprzyja występowaniu rzadkich gatunków flory i fauny. Duże połacie leśne i obecność zbiorników wodnych przyciągają zarówno myśliwych, wędkarzy jak i grzybiarzy i ludzi pragnących odpocząć z dala od miasta. Na terenie gminy Radłów stwierdzono istnienie ponad 100 gatunków ptaków, w tym wiele chronionych – mówią jego właściciele.

 
Kulinarne podróże z Bacówką
WYDARZENIA - Iwkowa
sobota, 04 czerwca 2011 15:56

huculszczyznabacowkaHuculszczyzna kojarzy się niemal wszystkim z końmi rasy huculskiej. I słusznie, ale Huculszczyzna to także wspaniała muzyka, kuchnia, niepowtarzalne krajobrazy Karpat Wschodnich i ludzie: mili, serdeczni, gościnni, przywiązani do tradycji. Taką namiastkę Huculszczyzny można było podpatrzeć w Iwkowej. Tamtejsza bacówka Biały Jeleń, bez wątpienia jedna z najlepszych tego typu placówek w Polsce, zorganizowała spotkanie z kulturą Huculską. Były tańce, pieśni, instrumenty charakterystyczne dla tej części Ukrainy, ale także możliwość degustacji tamtejszych potraw regionalnych. Jak mówi Janusz Szot, współwłaściciel Białego Jelenia, to pierwsze z serii spotkań, których celem jest przybliżenie i pokazanie regionalnych smakołyków z całej Europy, a w przyszłości… może i świata. Warto dodać, że przy tutejszej bacówce jest stadnina koni. Jak nie trudno się domyślić koni huculskich. -  Spotkanie w Iwkowej było jednym z wielu, podczas wspólnej, ośmiomiesięcznej wędrówki przez przygotowane specjalnie dla Państwa, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie wydarzenia festiwalowe, będzie można zobaczyć dokonania Hucułów. Głównym organizatorem festiwalu po stronie ukraińskiej jest Towarzystwo Huculszczyzna. Obecna edycja Festiwalu przypada w roku 40. rocznicy śmierci wybitnego Polaka, filozofa, pisarza, autora jednej z największych epopei dotyczących Huculszczyzny – Stanisława Vincenza. To właśnie sam Vincenz wybrał Kraków na miasto swojego ostatniego spoczynku. Niech Vincenzowskie credo ponad etnicznego, ponadnarodowego i ponad religijnego dialogu pozwoli nam wszystkim zmierzać do odkrywania wspólnych korzeni naszej europejskiej kultury –mówią organizatorzy projektu.

 
Hucuły z Iwkowej dla pomorskich pustelników
WYDARZENIA - Iwkowa
poniedziałek, 28 lutego 2011 21:00
huculyuwNiespełna roczny koń huculski o imieniu LEMON z Bacówki został przekazany w sobotę, 26 lutego, w Iwkowej (powiat brzeski) przez marszałka województwa Marka Sowę i małopolskich hodowców koni franciszkanom z pustelni na Świętej Górze Polanowskiej (powiat koszaliński). Z tej samej hodowli w Iwkowej pochodzą dwa hucuły przekazane 4 lutego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi. Sobotnia uroczystość odbyła się pod patronatem marszałka Województwa Małopolskiego. Lemon tego samego dnia wyruszył w podróż ze swoim nowym opiekunem. Małopolscy hodowcy chcą, aby co roku jeden hucuł był przekazywany na cel wskazany przez marszałka województwa. Ma to być promocja Małopolski, a zarazem koni huculskich.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 4

pr092021

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .