Reklama
Najwyższa Izba Kontroli zbada kwestie romskie – wniosek burmistrza Czchowa
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 25 września 2020 11:38

Wiele wskazuje na to, że Najwyższa Izba Kontroli przyjrzy się: jak doszło do tego, że Romowie z Limanowej, zamieszkali w Czchowie? Inspektorzy z NIK będą mieli do zbadania kilka tomów akt. Zdaniem burmistrza Marka Chudoby zakup domu miał wady prawne, tak samo jak cały proces uchwał i decyzji wydawanych przez władze Limanowej oraz wojewodę małopolskiego. - Zdaje sobie sprawę z tego, że wielu postrzega mnie jako osobę, która jest negatywnie nastawiona do społeczności romskiej. To bzdura. Mnie chodzi o prawo. A to – naszym zdaniem – zostało wielokrotnie złamane przez władze Limanowej oraz wojewodę małopolskiego – przekonuje.
Od kilku lat samorząd Limanowej robi wszystko, by wysiedlić mieszkających tam, od czasów II Rzeczpospolitej, Romów. Po transformacji ustrojowej, do której doszło w Polsce w latach 80. tamtego wieku, kilka razy dochodziło tam do napięć pomiędzy Polakami a Romami. Nie udało się tam, zresztą z założenia jest to błędna teza, do asymilacji limanowskich Romów z mieszkańcami miasta. Władze miejskie Limanowej zakupiły doi jednej z rodzin dom w Czchowie. Pikanterii całej tej sprawie dodaje fakt, że zakup ten sfinansowano ze środków pochodzących z rządowego programu integracji społeczności romskiej. Czu ustawodawcy chodziło o taki sposób rozwiązywania problemów romskich? Burmistrz Marek Chudoba ma jasne zdanie na ten temat. - Podejrzewam, że nikt z twórców tego programu, nawet nie pomyślał, nad takim rozwiązanie, To inżynieria społeczna i falandyzacja prawa – podkreśla Marek Chudoba. Długo Romowie przeprowadzić się nie chcieli. Ulegli, pod presją, namową, a nawet „szantażem” limanowskich notabli. W tym momencie zaczęła się kolejna odsłona sporu Czchowa z Limanową. Burmistrz Czchowa Marek Chudoba odmówił bowiem zameldowania Romów, którzy – jego zdaniem – od maja 2019 roku mieszkają nielegalnie w domu przy ulicy Sądeckiej. Twierdzi, że wydając zgodę na ich zameldowanie złamałby prawo, skoro Naczelny Sąd Administracyjny swoim orzeczeniem, jasno stwierdził, że nie istnieje prawna możliwość realizacji zadań w zakresie mieszkalnictwa komunalnego w oparciu o budynki zakupione na terenie innej gminy.

 
Nowe dojście na wzgórze zamkowe
WYDARZENIA - Czchów
niedziela, 13 września 2020 00:00

W ramach poprawy dostępności do wzgórza Zamkowego burmistrz Czchowa podjął decyzję o modernizacji dojścia od ul. Basztowej. – Sam obiekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów – mówi Jarosław Gurgul, sekretarz gminy Czchów.

 
Czchów pamięta o wojnie
WYDARZENIA - Czchów
środa, 02 września 2020 22:08

Dla upamiętnienia 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę Burmistrz Czchowa złożył kwiaty pod pomnikami w Czchowie, które są związane z tymi trudnymi kartami w historii naszej Ojczyzny. - Nie możemy pozwolić, aby upływ czasu prowadził do zacierania się pamięci o bohaterskiej postawie milionów Polek i Polaków oraz wielkiej ofierze, jaką poniosło polskie społeczeństwo. Naszym zadaniem jest dbałość o tę historyczną spuściznę. Niech pamięć o ofiarach, tamtych trudnych czasach będzie motywacją do pracy na rzecz Polski oraz naszej małej ojczyzny” - Marek Chudoba Burmistrz Czchowa.

 
Piękny jubileusz 100 – lecia urodzin Teresy Leśnik
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 28 sierpnia 2020 15:28

Niecodzienną uroczystość obchodziła Pani Teresa Leśnik  z Czchowa. Seniorka rodu świętowała uroczyście swoje urodziny. Okazja ku temu była nader wyjątkowa, ponieważ nasza Czcigodna Jubilatka niedawno  ukończyła 100 lat!

 
Domosławice. Trwa nabór do szkoły
WYDARZENIA - Czchów
niedziela, 23 sierpnia 2020 16:58

Tylko do 25 sierpnia można złożyć dokumenty do Szkoły Muzycznej w Domosławicach. Placówka  ogłasza dodatkowy nabór uczniów na rok szkolny 2020/2021. Na stronie szkoły jest do pobrania aplikacja, którą należy wypełnić i przesłać elektronicznie do dnia 25 sierpnia do godziny 15.00. – Od 1 września, dla wszystkich chętnych, w tym dla młodzieży i dorosłych, będziemy również prowadzić nabór do Zespołu Pieśni i Tańca, który rozpoczyna działalność przy naszej szkole muzycznej – zapowiada dyrektor Kazimierz Wojnicki.  Kontakt z nami telefon: (14) 66 - 35 - 420, lub komórkowy 884 - 987 – 316. Przygotowano naukę gry na wielu instrumentach: Flet; Obój; Klarnet; Saksofon; Trąbka; Puzon; Fortepian; Organy; Gitara; Perkusja; Skrzypce; Altówka; Wiolonczela; Akordeo. Można wybrać szkołę w Domosławicach lub uczęszczać do oddziału zamiejscowego Szkoły Muzycznej I st. w Domosławicach. Filie działąją w miejscowościach: Dobrociesz; Tęgoborze; Porąbka Uszewska; Gromnik; Milówka; Paleśnica; Gnojnik; Wojnicz.

 
Czchów. Konkurs fotograficzny
WYDARZENIA - Czchów
poniedziałek, 10 sierpnia 2020 21:44

Ciekawa propozycja dla fotografików. Weź udział w konkursie fotograficznym „Książka w obiektywie" i wygraj nagrodę o wartości 150 zł! Serdecznie zapraszamywszystkich fotografów-amatorów powiatu brzeskiego bez ograniczeń wiekowych do udziału w konkursie fotograficznym "Książka w obiektywie"! Organizatorem konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w  Brzesku. Honorowym patronatem objął wydarzenie Burmistrz Czchowa Marek Chudoba, a patronat medialny objął biuletyn informacyjny "Czas Czchowa".

 
Gmina Czchów. Dwie szkoły w remoncie
WYDARZENIA - Czchów
czwartek, 30 lipca 2020 23:27

Ponad 1.6 miliona złotych będzie kosztował remont i rozbudowa dwóch szkół w gminie Czchów. - Mowa o placówce w Złotej i Tymowej. Oświata jest priorytetem naszego działania – zapewnia burmistrz Marek Chudoba.

 
Policjanci z Czchowa odnaleźli zaginionego 78-letniego mężczyznę, którego od wczoraj szukały służby ratunkowe
WYDARZENIA - Czchów
środa, 22 lipca 2020 16:13

Wczoraj, w powiecie brzeskim, do późnych godzin nocnych, policjanci, strażacy i okoliczni mieszkańcy szukali 78-latka.  Mężczyzna, mieszkaniec Krakowa  w godzinach południowych wyszedł na grzyby do lasu w miejscowości Piaski Drużków, gdzie spędzał wakacje i nie wrócił. W poszukiwaniach wykorzystano dwa policyjne psy tropiące, quada, drony, poderwany też został policyjny helikopter z KWP w Krakowie. Dopiero dzisiaj rano policjanci z Czchowa zaangażowani w działania odnaleźli zaginionego. Mężczyzna jest cały i zdrowy.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 75

pr092021

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .