Reklama
Dorzecze Białej inwestuje na potęgę
WYDARZENIA - Region Tarnowski
czwartek, 10 czerwca 2021 11:56

Cztery inwestycje zrealizowano na terenie działania Spółki Komunalnej Dorzecze Białej sp. z o. o. Przypomnijmy, że ta firma obsługuje mieszkańców Tuchowa, Ciężkowic, Rzepiennika Strzyżewskiego oraz Ryglic. Nie wykluczone, że niebawem będzie także dostarczała wodę do gminy Szerzyny. - Realizujemy inwestycje we wszystkich czterech gminach, które są akcjonariuszami naszej spółki. Nie byłoby to jednak możliwe gdyby nie wsparcie finansowe z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nasze wnioski zostały pozytywną ocenę, co otwarło nam drogę do kilkumilionowej dotacji – tłumaczy w rozmowie z nasza redakcją Wojciech Skruch, prezes zarządu Spółki Komunalnej „Dorzecze Białej”. Jego zdaniem zarówno współpraca z samorządami jak i z Narodowym i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej układa się doskonale. W uroczystości wzięli udział Paweł Mirowski wiceprezes NFOŚ i GW, dr Kazimierz Koprowski Prezes WFOŚ i GW w Krakowie, Ryszard Pagacz wicewojewoda Małopolski, Michał Koralik Przewodniczący RM Ciężkowic, Magdalena Marszałek Burmistrz Tuchowa, Paweł Augustyn Burmistrz Ryglic, Marek Karaś Wójt Rzepiennika Strzyżewskiego, Stanisław Krawiec po Burmistrza Ciężkowic, członkowie RN oraz zaproszeni goście. - Jestem pod wrażeniem rozmachu tych inwestycji skuteczności władz spółki – mówił wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Cztery inwestycje

Spotkanie było okazją do podsumowani pierwszego etapu realizacji inwestycji w ramach sfinansowanych ze środków Ogólnopolskiego programu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych:

– „Budowa kanalizacji sanitarnej przy ul. Krynickiej w msc. Ciężkowice, gm. Ciężkowice” zlecone w systemie „zaprojektuj i wybuduj” i objęte umową nr 20/2018. W wyniku realizacji projektu wykonano 841 mb sieci kanalizacyjnej. Ostateczna wartość umowy wyniosła 585.487,30 zł.

– „Budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości Rzepiennik Suchy, Gmina Rzepiennik Strzyżewski” zlecone w systemie „zaprojektuj i wybuduj” i objęte umową nr 17/06/2020/WFOŚiGW. W wyniku realizacji projektu wykonano 5.210 mb sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami, 5.000 mb sieci wodociągowej wraz z przyłączami oraz 1 szt. pompowni ścieków. Ostateczna wartość umowy wyniosła 2.222.850,50 zł.

– „Budowa wodociągowej sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami przy ulicy Okólnej w msc. Tuchów, gm. Tuchów” zlecone w systemie „wybuduj” i objęte umową nr 15/05/2020/WFOŚ. W wyniku realizacji projektu wykonano 2.370 mb sieci kanalizacyjnej, 334 mb sieci wodociągowej oraz 1 pompownię ścieków. Ostateczna wartość umowy wyniosła 850.671,68 zł.

– „Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z przyłączami przy ul. Spacerowej w msc. Ciężkowice, gm. Ciężkowice” zlecone w systemie „zaprojektuj i wybuduj” i objęte umową nr 8/04/2019/RPO – kontrakt 1. W wyniku realizacji projektu wykonano 1.478 mb sieci kanalizacyjnej, 1.127 mb sieci wodociągowej wraz z przyłączami oraz 2 pompownie ścieków. Ostateczna wartość umowy wyniosła 1.011.965,40 zł.

Goście dopisali

Paweł Mirowski wiceprezes NFOŚ i GW mówił, że inwestycje realizowane na Pogórzu były możliwe bo cała procedura dokumentacji technicznej została przygotowana perfekcyjnie. - Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli ponownie przekazać pieniądze na działanie Spółki Komunalnej „Dorzecze Białej” - mówił w rozmowie z nasza redakcją Paweł Mirowski wiceprezes NFOŚ i GW. Natomiast dr Kazimierz Koprowski, szef Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zachęcał do korzystania z innych programów realizowanych przez jego instytucję. - Cieszy mnie, że środki alokujemy do małych gmin. Ale tutaj widać nie tylko potencjał, ale także efekty. Gratuluję prezesowi Wojciechowi Skruchowi oraz burmistrzom Tuchowa, Magdalenie Marszałek, Ryglic Pawłowi Augustynowi, wójtowi Rzepiennika Strzyżewskiego Markowi Karasiowi oraz szefowi samorządu miejskiego w Ciężkowicach Michałowi Koralikowi – podkreślał Kazimierz Koprowski. Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek podkreślała, że ta kadencja może zapisać się w dziejach samorządu tuchowskiego jako przełomowa. - Obok rozbudowy sieci wodno – kanalizacyjnej nie mniejsze znaczenie ma budowa obwodnicy Tuchowa – mówiła burmistrz Magdalena Marszałek. Wójt Rzepiennika Strzyżewskiego marek karaś zwracała uwagę na potrzebę wyasygnowania środków na budowę studni głębinowych w terenach, gdzie z powodu rzadkiej zabudowy, nie można wybudować sieci zbiorczej. - Same gminy takiego zadania nie udźwigną – tłumaczył Marek Karaś. Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn podkreślał, że chociaż ostatnią kadencję – lata 2014 – 2018 poprzednie władze gminy zmarnowały, teraz widać boom inwestycyjny. - Tylko na inwestycje proekologiczne wydamy w tej kadencji nawet kilkadziesiąt milionów złotych – wyliczał Paweł Augustyn. Przewodniczący rady Miejskiej w Ciężkowicach Michał Koralik tłumaczył, że rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej to warunek rozwoju gminy. - Ma to ogromne znacznie w kontekście budowy uzdrowiska – mówi naszej redakcji Michał Koralik.

Konferencja w Ratuszu

Po oficjalnym oddaniu czterech inwestycji, odbyła się konferencja podsumowują w ciężkowickim Ratuszu. - W imieniu własnym i pracowników spółki składam serdeczne podziękowania na ręce Pawła Mirowskiego wiceprezesa NFOŚ i GW, dr Kazimierza Koprowskiego prezes WFOŚ i GW w Krakowie, Ryszarda Pagacza wicewojewody Małopolski, Michała Koralika Przewodniczącego Rady Miejskiej z Ciężkowic, Magdaleny Marszałek Burmistrza Tuchowa, Pawła Augustyna Burmistrza Ryglic, Marka Karasia wójta Rzepiennika Strzyżewskiego, Stanisława Krawca - Komisarza - Burmistrza Ciężkowic. Dziękuję pracownikom Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pracownikom czterech samorządów, radnym z Tuchowa, Ryglic, Ciężkowic i Rzepiennika Strzyżewskiego. Słowa podziękowania należą się także Radzie Nadzorczej Spółki Komunalnej „Dorzecze Białej” oraz moim pracownikom – mówi Wojciech Skruch, prezes zarządu Spółki Komunalnej „Dorzecze Białej”.

(mir)

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

062021

pr062021a

 

 

 

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .