Reklama
Józefa Szczurek – Żelazko. Pięć aut dla regionu
WYDARZENIA - Region Tarnowski
piątek, 28 maja 2021 00:15

W Komendzie Wojewódzkiej PSP w Krakowie miało miejsce wręczeniu promes na dofinansowanie samochodu ratowniczo-gaśniczego w ramach porozumienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Środowiska w sprawie zwalczania zagrożeń dla środowiska. - Po raz kolejny nasz rząd udowodnił, że wspiera mieszkańców naszego regionu. Pomagamy druhom – ochotnikom, bo na nich opiera się system Obrony Cywilnej w Polsce – trafnie ocenia poseł Józefa Szczurek – Żelazko. To właśnie na jej wniosek pojazdy trafiuły do pięciu jednostek w subregionie tarnowskim.

Wykaz jednostek OSP i samochodów dla poszczególnych OSP z naszego regionu: Powiat brzeski - OSP KSRG Łoniowa, Powiat bocheński – OSP KSRG Siedlec, Powiat dąbrowski - OSP KSRG Ujście Jezuickie, Powiat tarnowski - OSP Koszyce Małe i OSP Wielka Wieś, Powiat wielicki - OSP Chorągwica i OSP Byszyce, Powiat proszowicki - OSP Czuszów – mówi poseł Jóżefa Szczurek – Żelazko. Szacunkowa wartość nowych samochodów wynosi ok. 20,5 mln zł. Cena zakupu jednego pojazdu ratowniczo-gaśniczego to od 760 tys. zł do 960 tys. zł. DO OSP w Małopolsce trafi siedem ciężkich i 18 średnich samochodów bojowych. Dofinansowanie z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniesie łącznie 5 270 000 zł, natomiast z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – 1 766 000 zł, zaś KSRG – 4 048 000 zł. Dodajmy, że w bieżącym roku z NFOŚiGW na dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratunkowych w całym kraju przeznaczono 50 000 000 zł – dodaje poseł Józefa Szczurek – Żelazko.

Dodajmy, że jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych – najczęściej to właśnie one są pierwsze na miejscu wypadków drogowych. Zawsze obecne tam, gdzie ludziom grozi niebezpieczeństwo. Pożary, powodzie, wichury i wszelkie sytuacje kryzysowe pokazują, jak ogromna jest wartość ich pracy. Pracy, która bywa służbą 24 godziny na dobę. Do tego niezbędny jest dobry sprzęt. Dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył promesy na dofinansowanie zakupu nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych dla 25 OSP z Małopolski. Środki pochodzą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Częściowo zakup samochodów zostanie sfinansowany z dotacji Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz wkładu własnego samorządów. Strażacy to grupa zawodowa, która potrzebuje wsparcia przede wszystkim ze względu na to, ile interwencji wykonuje. Tylko od 1 maja ubiegłego roku do 30 kwietnia 2021 roku strażacy byli obecni podczas prawie 13 tysięcy pożarów i prawie 44 tysięcy miejscowych zagrożeń. Łącznie z alarmami fałszywymi było to 61 437 zdarzeń.

Codziennie w Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę minimalnie 408 strażaków. Do 30 kwietnia bieżącego roku w województwie małopolskim było zatrudnionych 2222 strażaków, a uprawnionych do działań ratowniczo gaśniczych jest 11 000 druhów OSP! Ale trzeba też powiedzieć, że w 2020 roku 21 strażaków zostało rannych podczas interwencji. – Musimy dbać o naszych strażaków i druhów, a dbanie o nich to zapewnienie możliwie najlepszych narzędzi do pracy. Drodzy Strażacy i Druhowie, życzę Wam tyle samo wyjazdów, co powrotów! Niech św. Florian nieustająco czuwa nad Waszym bezpieczeństwem – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

– Cieszymy się, że pomimo bardzo dużych wydatków, jakie ponosi budżet państwa, związanych ze skutkami pandemii, my strażacy przez te półtora roku otrzymywaliśmy kolejne dotacje, żeby pozyskać i zakupić nowy sprzęt, żeby móc jak najlepiej służyć Małopolanom, zabezpieczając zdrowie i życie. To jest również sprzęt, dzięki któremu możemy skutecznie prowadzić swoje działania - mówi małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek. – Te ogromne środki, które były dedykowane dla Małopolski z budżetu centralnego od polskiego rządu, z poszczególnych ministerstw, od wojewody, od marszałka wielokrotnie się zwróciły w postaci naszej ofiarnej służby, w postaci realizacji zadań, chociażby przy Narodowym Programie Szczepień – podkreśla komendant wojewódzki PSP. W 2021 r. do  jednostek OSP w całej Polsce trafi 314 samochodów ratowniczo-gaśniczych o łącznej wartości ok. 244 mln zł. W większości będą to najbardziej uniwersalne – średnie samochody ratowniczo-gaśnicze (ok. 80 proc.).

(mir)

Warto wiedzieć

Zakupy samochodów zostaną zrealizowane przez jednostki OSP przy dofinansowaniu:
• NFOŚiGW/WFOŚiGW – 60,7 mln zł,
• dotacji KSRG – 44,9 mln zł,
• dotacji MSWiA – 19,6 mln zł,
• środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych – 14,5 mln zł.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

062021

pr062021a

 

 

 

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .