Reklama
Rekordowe inwestycje Powiatu Brzeskiego
WYDARZENIA - Brzesko
czwartek, 20 maja 2021 11:56

Zapowiada się rekordowy rok. Rekordowy pod każdym względem. 40 milionów złotych wyda w tym roku Powiat Brzeski na inwestycje. Jak to możliwe? To skutek przemyślanej strategii finansowej, wprowadzenia planu oszczędnościowego, który zaowocował chociażby nadwyżką budżetową w kwocie prawie siedmiu milionów złotych. Zdaniem wszystkich radnych Powiatu Brzeskiego nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie ogromna aktywność starosty brzeskiego, Andrzeja Potępy. - Dlatego wspieramy starostę, bo rozwój Powiatu to nasz wspólny obowiązek – przekonują przedstawiciele samorządu. Po bardzo udanej kadencji 2014-2018 zapowiada się jeszcze lepsza obecna.


Poprzednia kadencja była bardzo aktywna, zarówno pod względem realizowanych inwestycji, jak i liczby przygotowanych aplikacji o środki unijne i krajowe na lata następne. W tym zakresie Powiat Brzeski osiągnął pełen sukces, wszystkie wnioski zostały ocenione pozytywnie. W latach 2014-2018 Powiat pozyskał ponad 91 milionów złotych, do tego trzeba doliczyć środki, które na te zadania przeznaczyła Rada Powiatu Brzeskiego.


- Przez kilka lat przygotowywaliśmy się do pozyskiwania środków zewnętrznych, podejmowaliśmy działania oszczędnościowe, których nie widać na zewnątrz, a to był okres bardzo ciężkiej, systematycznej pracy. Miniona i obecna kadencja to efekty naszych działań, to czas, kiedy realizowane są kolejne projekty. Z dużą satysfakcją muszę stwierdzić, że jak do tej pory, mamy niemal stuprocentową skuteczność. Jest to naprawdę ogromne osiągnięcie, bo ta perspektywa finansowa Unii Europejskiej jest bardzo trudna. Bardzo dużo zawiłości w projektach, trudne warunki, które stawia Komisja Europejska i Urząd Marszałkowski powodują, że wiele samorządów ma problemy z przejściem procedury oceny czy to formalnej czy merytorycznej. Tylko te najlepsze wnioski otrzymują dofinansowanie. Dodam, że niektóre nasze wnioski znalazły się na pierwszym czy drugim miejscu w Małopolsce, czyli zostały naprawdę bardzo dobrze ocenione. Z ogromną satysfakcją muszę stwierdzić, że jest to zasługa naszych dyrektorów i pracowników Starostwa Powiatowego. Wszystkie projekty zostały świetnie przygotowane, co widać po efektach. Dodam także, że aplikacje, które składaliśmy dotyczą wszystkich najważniejszych obszarów działalności i są nastawione na poprawę jakości funkcjonowania Powiatu i poprawienie komfortu życia mieszkańców. Skala projektów i inwestycji, które rozpoczęły się kilka lat temu już sprawiły, że te zmiany są widoczne. W perspektywie kilku następnych lat efekty naszej pracy będą jeszcze bardziej zauważalne, zarówno w oświacie, jak i infrastrukturze, w usługach świadczonych przez sam urząd, w obszarach dotyczących osób niepełnosprawnych czy służby zdrowia – tłumaczy starosta Andrzej Potępa.

 

Rozległe działania w kilku obszarach
Inwestycje, na które pozyskaliśmy środki krajowe i unijne, można podzielić na kilka obszarów – mówi starosta Andrzej Potępa. Pierwszy obszar to remonty dróg powiatowych, drugi: budowa nowych chodników przy drogach powiatowych. Kolejny obszar związany jest z inwestycjami oświatowymi. Czwarty obszar to inwestycje w inne obiekty użyteczności publicznej. Piątym obszarem są środki pozyskane przez samorząd Powiatu Brzeskiego na modernizacje w szpitalu powiatowym.

 

Fundusz Dróg Samorządowych
W tym roku samorząd powiatowy realizuje kilka bardzo dużych zadań drogowo-chodnikowych. Już powoli kończy się remont drogi na trasie Szczurowa – Zaborów obejmującej ponad 5-kilometrowy odcinek. Inwestycja rozpoczęła się w ubiegłym roku, a jej koszt sięga około 3.5 miliona złotych, z czego 75% to dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Pozostała kwota, czyli prawie 900 tys. złotych, jest sfinansowana ze środków własnych Powiatu i Gminy Szczurowa.


Powiat szykuje się już do rozpoczęcia kolejnej bardzo dużej inwestycji, tym razem na terenie Gminy Brzesko, a dokładnie na odcinku Sterkowiec-Jadowniki (ul. Małopolska). Koszt tego zadania to blisko 12 milionów złotych. Tutaj środki zewnętrzne z FDS stanowią 55%, natomiast wkład własny to aż – 5.4 mln złotych. W ramach inwestycji Powiat wyremontuje trasę o długości 2,85 km, a wzdłuż tej drogi wybuduje nowy chodnik.
Druga bardzo rozbudowana inwestycja na obszarze Gminy Brzesko zlokalizowana będzie na ul. Witosa w Jadownikach. W tym przypadku Powiat zmodernizuje 2,23 km drogi i wybuduje 800 m nowego chodnika.
Na lata 2021-2022 zaplanowano też remont trasy pomiędzy Przyborowem a Borzęcinem. I w tym przypadku posiłkujemy się środkami z Funduszu Dróg Samorządowych – tłumaczy starosta brzeski. Całość zadania to wydatek rzędu 5.7 miliona złotych. Efektem prac będzie 5,35 km zmodernizowanej drogi oraz budowa chodnika w okolicach Domu Pomocy Społecznej i ronda.

 

Drogi z RFIL
Powiat Brzeski skorzystał z ogłoszonych naborów w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym wykonamy gruntowne remonty na tych drogach powiatowych, które nie mogą liczyć na dofinansowanie z innych źródeł. Prace będą prowadzone w pięciu miejscowościach i obejmą w sumie 5,8 km – tłumaczy starosta Andrzej Potępa. Najdłuższa trasa, bo aż 1,7 km, zlokalizowana jest w Gminie Iwkowa, w miejscowości Dobrociesz. Kolejna – 1,2 km – w Niedzieliskach, w przysiółku Wygoda. Nieco ponad 1 km drogi na trasie Zaborów – Wola Przemykowska już zostało zmodernizowane. Kolejne lokalizacje to: Strzelce Wielkie – Niedzieliska (500 m) i Cerkiew – Strzelce Małe (550 m). W sumie na ten cel Powiat wyda milion z dotacji rządowej oraz 60 tys. złotych z własnego budżetu.

 

Miliony na chodniki
Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku Powiat wybuduje kilka kilometrów nowych chodników. Poprawi to nie tylko stan bezpieczeństwa pieszych, ale także komfort jazdy kierowców. Prace będą prowadzone w kilku gminach.  W Gminie Brzesko inwestycje chodnikowe obejmą odcinki w miejscowości Mokrzyska, Sterkowiec i na ul. Kopernika w Brzesku. W Gminie Dębno prace będą prowadzone w Niedźwiedzy i Biadolinach Szlacheckich. Kolejne chodniki powstaną w Gnojniku, Lewniowej i Złotej, a także w bliskim sąsiedztwie Urzędu Gminy w Borzęcinie.


W sumie Powiat przy 50% udziale finansowym samorządów gminnych wybuduje 3,6 km nowych chodników za ponad 3,5 mln złotych. - Od wielu lat chodniki przy drogach powiatowych budujemy w proporcji 1:1. Do złotówki Powiatu złotówkę dokłada Gmina, na terenie której realizowana jest inwestycja – to sprawdzony i bardzo skuteczny system, który daje naprawdę zadowalające efekty – wyjaśnia Andrzej Potępa.

 

Projekty kolejnych inwestycji już na papierze

Samorząd Powiatu Brzeskiego nie spoczął na laurach. Kiedy jedne inwestycje trwają, jednocześnie powstają projekty na następne. Powiat zlecił wykonanie nowych projektów technicznych na wykonanie 11 odcinków chodników, remont dwóch dróg powiatowych i budowę ronda. To plany na lata 2022-2023. Mieszkańcy miejscowości: Strzelce Wielkie, Strzelce Małe, Zaborów, Dębno, Wola Dębińska, Maszkienice, Biadoliny Szlacheckie, Przyborów, Łęki, Bielcza i Czchów powinni spodziewać się, że w perspektywie najbliższych lat powstaną w ich okolicy nowe ciągi dla pieszych. W sumie może powstać 8,8 km chodników.
W tym roku Powiat składa także kolejne wnioski do programu pn. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Samorząd będzie ubiegać się o pozyskanie zewnętrznych środków na przebudowę trzech dróg na trasach: Sufczyn – Gwoździec, Wojakowa w stronę Ujanowic oraz Mokrzyska – Bucze – Mokrzyska.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092021

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .