Reklama
Drwinia. Nowa koncepcja mostu
WYDARZENIA - Region Bocheński
czwartek, 11 marca 2021 00:00

Nadal nie wiadomo, gdzie ostatecznie zostanie wybudowany most na Wiśle, w gminie Drwinia. Ściera się bowiem kilka koncepcji. Wielkim zaskoczeniem dla mieszkańców jest informacja o powrocie do koncepcji budowy mostu na Wiśle w tzw. wariancie „sierosławickim”. Przypomnimy, że wariant „sierosławicki”, który miałby połączyć Sierosławice i Świniary był niemal dwukrotnie droższy od pozostałych, a jego koszt szacowany był na 180 mln zł. W nowej koncepcji istotną jest zmiana kosztu inwestycji, który obniżony został o 80 mln.

 

Skąd te oszczędności. W wersji pierwotnej most miał być zbudowany na palach, a jego długość planowana była na 1,4 km. W wariancie obecnym długość mostu została zredukowana do 400metrów. Pozostały odcinek drogi o długości ponad 1 km w strefie zalewowej ma być poprowadzony na nasypach ziemnych ustawionych bokiem do nurtu wody. Jakie może to mieć znaczenie dla mieszkańców Świniar, Grobli, Trawnik i Pasternika w Drwini, nie trzeba tłumaczyć.
Powodzie, które miały miejsce wcześniej, dotykały bezpośrednio mieszkańców tych miejscowości. To właśnie tutaj woda przerywała wał. Wielka woda, która rozlała się szeroko w 2010 roku sięgała do zabudowań Sierosławic i budynku szkoły. W punkcie pomiarowym w Świniarach brakło skali na wodowskazie, a woda sięgnęła czwartego piętra. Budowa nasypu może spowodować zagrożenie, którego żaden z mieszkańców po tej stronie Wisły na pewno nie chce.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .