Reklama
Domosławice. Historyczne porozumienie
WYDARZENIA - Czchów
poniedziałek, 01 marca 2021 00:18

To było nie tylko historyczne spotkanie. To była historyczna, przełomowa w dziejach dzieci – uczniów i profesorów, decyzja. Dyrektorzy dziewięciu szkół muzycznych oraz dyrektor Centrum Paderewskiego Kąśna Dolna, Łukasz Gaj parafowali porozumienie, w wyniku którego zostanie powołana do życia, międzyszkolna, regionalna młodzieżowa orkiestra symfoniczna – mówi Kazimierz Wojnicki, dyrektor Szkoły Muzycznej w Domosławicach.
Projekt oparty został o szkoły oraz znamienite instytucje kultury, a jego celem jest promocja uczniów i absolwentów szkół muzycznych z naszego regionu.

Współpracę z orkiestrą już zadeklarowali wybitni artyści, pedagodzy, kompozytorzy i choreografowie. Powołano Radę Artystyczną i Programową oraz wybrany został repertuar, harmonogram, a także estrady, na których orkiestra zagra. Centrum Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej po raz kolejny szeroko otwarło gościnne progi dla młodych adeptów muzyki. Porozumienie parafowali dyrektorzy: Państwowej Szkoły Muzyczne w Gorlicach, Szkoły Muzycznej I Stopnia w Korzennej, Szkoły Muzycznej I Stopnia w Bobowej, Szkoły Muzycznej I Stopnia Tuchowie, Szkoły Muzycznej I Stopnia Domosławiach, Szkoły Muzycznej I Stopnia w Brzesku, Szkoły Muzycznej I Stopnia w Trzcianej, Szkoły Muzycznej I Stopnia w Żegocinie oraz Szkoły Muzycznej I Stopnia z miejscowości Czasław. – Podczas spotkania ustaliliśmy harmonogram działań. Zajęcia w międzyszkolnej, regionalnej młodzieżowej orkiestrze symfonicznej rozpoczną się już we wrześniu 2021 roku. Wcześniej odbędą się przesłuchania do trzech sekcji: instrumentów dętych, instrumentów smyczkowych oraz do sekcji instrumentów perkusyjnych. Ponadto w ramach tego przedsięwzięcia będzie funkcjonował chór. Międzyszkolna, regionalna młodzieżowa orkiestra symfoniczna będzie miała także sekcję taneczną - mówi naszej redakcji dyrektor Kazimierz Wojnicki. Pieczę nad sekcją taneczną będą sprawowały choreografki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z zespołu Słowianki. Już dzisiaj międzyszkolna, regionalna młodzieżowa orkiestra symfoniczna ma kilku partnerów. Oprócz Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, będzie współpracowała z Europejskim Centrum Muzyki w im Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonią Krakowską, Akademią Muzyczną w Krakowie oraz Akademią Muzyczną w Katowicach.

Młodzi artyści będą ćwiczyli pod batutą dr Waldemara Gronia, który na co dzień pracuje w Szkole Muzycznej w Domosłowicach. Uczniowie będą mieli także lekcje… angielskiego. Oczywiście mowa o specjalistycznym słownictwie stosowanym w muzyce klasycznej, ale i też rozrywkowej. Czemu? – Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nasi artyści będą mogli ćwiczyć pod okiem specjalistów z innych krajów europejskich, stąd potrzeba znajomości specjalistycznego języka angielskiego – dodaje Kazimierz Wojnicki. Już dzisiaj wiadomo, że pierwsze lekcje rozpoczną się na przełomie lipca i września, a próby od początku września. Pierwszy koncert zaplanowano na… listopad 2021. – Na pewno po raz pierwszy muzycy zaprezentują się w Sali Koncertowej, tak zwanej Stodole w Kąśnej Dolnej. Potem może wystąpią w Sali koncertowej w Lusławicach – tłumaczy Kazimierz Wojnicki. Docelowo orkiestra będzie liczyła ponad 60 muzyków (dwukrotna obsada orkiestry). Do tego dojdzie chór i zespół taneczny. Uskłada się z tego nawet ponad… sto osób. W takiej orkiestrze młodzież zdobędzie doświadczenie. Dla właściwego ukształtowania wrażliwości młodzieży niezbędne jest rozbudzanie i rozszerzanie zainteresowań sztuką, zwłaszcza muzyką. W Polsce młodzieżowe orkiestry symfoniczne nadal są mało popularne. I niedoceniane. Szkoda, bo mają niezwykły potencjał. Młodzieżowe orkiestry wyłapują młode talenty i są dumą dla swoich lokalnych środowisk.  Wychowują muzyków. Warto dodać, że w Stanach tradycja szkolnych orkiestr jest niemal tak silna jak szkolnych drużyn bejsbolowych. Uczniowie podczas regularnie odbywających się konkursów walczą nie tylko o zwycięstwo dla swojej orkiestry, ale i rywalizują między sobą. Co sezon, a czasem przed każdym występem, organizowane są przesłuchania. Dzieci walczą o pozycje liderów, o miejsca z przodu orkiestry.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

052021

pr052021s

tymeksiepomaga

oferta-edu

 

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .