Reklama
Powiat Tarnowski. Ośrodek już działa
WYDARZENIA - Region Tarnowski
poniedziałek, 22 lutego 2021 00:00

Oficjalnie w Wojniczu został otwarty Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który udzielał będzie specjalistycznego wsparcia mieszkańcom powiatu tarnowskiego. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia będzie możliwość skorzystania z hostelu. Koszt utworzenia POIK to około 3,5mln zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jak mówi starosta tarnowski Roman Łucarz Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Wojniczu, zlokalizowany w budynku Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych, działał będzie całodobowo. Wsparciem i usługami z zakresu interwencji kryzysowej przez 2,5 roku objętych zostanie 600 mieszkańców powiatu tarnowskiego. Będą oni mogli skorzystać z poradnictwa specjalistycznego w sytuacji kryzysowej, a w przypadku wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia również z miejsc schronienia w hostelu.
Obecna na otwarciu poseł na Sejm RP Anna Pieczarka powiedziała, że najlepiej aby takie miejsca nie powstawały, ale życie czasami układa się tak jak się układa. - Sytuacja związana choćby z pandemią koronawirusa powoduje, ze wielu osobom taka pomoc, takie wsparcie będą potrzebne. Dobrze, że tu w Wojniczu będzie można liczyć na fachową pomoc – uznała Anna Pieczarka. Starosta Roman Łucarz stwierdził, że bolączką powiatu było to, że do tej pory na jego terenie nie było takiej placówki, takiego miejsca. - To nie będzie kolejny urząd, w którym pracować będą urzędnicy. Tutaj będzie zespół fachowców, którzy za zadanie będą mieli pomagać potrzebującemu człowiekowi. Ważne, aby tworzyli dobrą atmosferę, aby każdy, kto tutaj przyjdzie po pomoc, taką pomoc uzyskał i później czuł się dobrze – podkreślił starosta. Natomiast wicestarosta Jacek Hudyma dziękował rządowi, a także samorządowi województwa małopolskiego za udzielaną pomoc finansową dla powiatu tarnowskiego, m.in. na takie przedsięwzięcia, jak to w Wojniczu. - Cieszę się, że powiat tarnowski wyszedł z taką inicjatywą, ale też potrafił ją zrealizować i pozyskał pieniądze na ten cel. Gratuluję determinacji. Tu mieszkańcy będą mogli liczyć na wsparcie i dobre słowo w trudnej sytuacji życiowej - powiedział z kolei wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch. Jego zdaniem powiat może liczyć na wsparcie i pomoc sejmiku. – Ze swoje strony deklaruje wsparcie takich inicjatyw – deklarował radny Wojciech Skruch.


Poświęcenia ośrodka dokonał Dyrektor Radia RDN Małopolska, ks. dr hab. Jan Bartoszek. POIK dysponował będzie specjalistami: psycholog, prawnik, pracownik socjalny, pedagog. Powstanie i działalność POIK na terenie powiatu będzie skutkowało szybszą i bardziej dostępną ofertą wsparcia, w wyniku czego zapobiegać to będzie przejściu sytuacji kryzysowej w stan długotrwały, chroniczny. Możliwy będzie powrót do równowagi psychicznej, a poprzez specjalistyczne wsparcie zapobiegnie pojawieniu kolejnych kryzysów. Wcześniej uczestnicy wydarzenia w Wojniczu obejrzeli Izolatorium w Radłowie, miejsce przeznaczone do ewakuacji chorych na COVID mieszkańców placówek opieki całodobowej, a także odwiedzili Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wierzchosławicach-Dwudniakach.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

tymeksiepomaga

oferta-edu

pr042021

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .