Reklama
Powiat brzeski. Cztery szkoły średnie wyróżnione w Rankingu „Perspektywy”
WYDARZENIA - Brzesko
środa, 10 lutego 2021 15:47

Cztery szkoły średnie powiatu brzeskiego zostały docenione przez niezależnych ekspertów. W tegorocznym opiniotwórczym Rankingu „Perspektywy” przyznano im tarcze jakości.


Tytuł Złotej Szkoły zdobył Zespół Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku – w kategorii Najlepsze Technika w Polsce zajął 85 miejsce na 500 sklasyfikowanych szkół. To naprawdę bardzo duży awans w porównaniu z rokiem ubiegłym. Warto przypomnieć, że w 2020 roku placówka została sklasyfikowana na 163 miejsce w kraju.
Kolejne wyróżnienia, tym razem srebrne znaki jakości, trafiły do Zespołu Szkół w Czchowie i Technikum im. Józefa Piłsudskiego Brzesku. Technika znalazły się na kolejno 198 i 239 miejscu. Brązową Tarczą z kolei wyróżniono Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku. Szkoła po raz kolejny zdobyła brąz, a dodatkowo swój sukces przypieczętowała sporym awansem w porównaniu z rokiem ubiegłym – na tysiąc szkół brzeskie liceum zajęło 627 miejsce.
Zdobycie odznaczenia w ogólnopolskim Rankingu „Perspektywy” to wyjątkowe wyróżnienie i uznanie, a także potwierdzenie bardzo dobrej jakości kształcenia zawodowego i ogólnokształcącego w naszym powiecie.
W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Kryteria Rankingu Liceów 2021 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria Rankingu Techników 2021 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
– Serdecznie gratuluję dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom poszczególnych szkół wyników i cieszę się, że podejmowane wspólnie działania przynoszą takie efekty. Mam jednak świadomości, że cały czas musimy podnosić poprzeczkę i stawiać sobie większe wymagania, jeśli chcemy, aby zajmowane miejsca w rankingu były coraz wyższe. Już niebawem młodzi ludzie będą decydować o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej, dlatego już dziś zapraszam w progi naszych szkół. Kształcimy na wysokim poziomie – zapewnia starosta brzeski Andrzej Potępa.
Jerzy Soska, dyrektor Technikum na „Zielonce” mówi, że jest zadowolony, że szkoła od lat utrzymuje wysoką lokatę w rankingu i pnie się powoli w górę. – Fakt, że wyprzedzamy wiele tarnowskich czy krakowskich szkół napawa optymizmem. Oczywiście wynik ten jest zasługą ciężkiej pracy zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Warto również dodać, że nasza szkoła jest bardzo aktywna, bierzemy udział w wielu projektach w kraju i za granicą, przy tym odnosząc wysokie wyniki w nauce – mówi Jerzy Soska.
Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego, a zarazem emerytowany nauczyciel, Kazimierz Brzyk mówi, że solidna praca to podstawa. – W imieniu samorządu powiatowego dziękuję nauczycielom, którzy się do tych sukcesów bez wątpienia przyczynili.
Zdaniem starosty szkoły z powiatu brzeskiego starają się jak najlepiej przygotować uczniów nie tylko do egzaminów, ale przede wszystkim do pracy zawodowej i do życia. – Dzięki takiemu podejściu nasze szkoły zajmują wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach, co nas oczywiście bardzo cieczy, ale i motywuje do intensywniejszej pracy z młodzieżą, a przede wszystkich dla młodzieży – tłumaczy starosta Andrzej Potępa. (mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

052021

pr052021s

tymeksiepomaga

oferta-edu

 

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .