Reklama
Tarcza dla Gmin. Kto otrzyma pieniądze?
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 28 października 2020 23:58

Kilkanaście tysięcy wniosków, opiewających na blisko siedmiokrotnie większą pulę pieniędzy niż którymi dysponuje rząd, wpłynęło w ramach naboru o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze można przeznaczyć na inwestycje, jak również na wkład własny do inwestycji, na pomoc firmom i ich pracownikom. W puli jest 6 miliardów złotych. Druga tura naboru  zakończyła się 30 września. Wszystkie wnioski trafiły do Mateusza Morawickiego Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody. Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów. Jak mówi naszej redakcji wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przeznaczone są na wsparcie projektów inwestycyjnych, których wartość kosztorysowa nie jest niższa niż 400 tys. zł. O wsparcie w ramach tych środków mogą ubiegać się wszystkie jednostki samorządu terytorialnego: gminy, powiaty oraz województwa. Wsparcie może być przeznaczone wyłącznie na wydatki majątkowe. Wsparcie nie może być przeznaczone na refundację poniesionych wydatków. Wsparcie może być przeznaczone również na wkład własny do inwestycji finansowanych z udziałem innych środków publicznych w zakresie, w jakim zakładano finansowanie tego wkładu z dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

Teoretycznie lista beneficjentów powinna być znana 31 października 2020 roku. Tyle teorii, bo praktyka pokazać może jednak co innego. Okazało się, że gminy czy powiaty poskładały po kilka (rekordziści nawet kilkanaście) wniosków. W efekcie doszło do swego rodzaju „zablokowania” prac kilkuosobowej komisji oceniającej wnioski, którą powołał premier Morawiecki. W Kancelarii Premiera przyznają, że nie przewidziano takie obrotu sprawy. Spodziewano się kilku, a nie kilkunastu tysięcy wniosków. Z naszych informacji wynika, że pierwszy etap oceny przeszło kilkadziesiąt wniosków z regionu tarnowskiego (powiat brzeski, bocheński, tarnowski, dąbrowski i miasto Tarnów). Ile z nich znajdzie się na liście końcowej? Z moich informacji wynika, że około połowy gmin może liczyć na wsparcie finansowe. Mowa o kwotach od 400 – 500 tysięcy złotych do kilku, maksymalnie kilkunastu milionów złotych. Tylko największe miasta – stutysięczniki oraz województwa mogą liczyć na sumy opiewające na 30 – 50 milionów złotych.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

062021

pr062021a

 

 

 

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .