Reklama
Rozmowa z Wiesławem Kozłowskim, wójtem gminy Dębno
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 28 października 2020 23:56

Nie udało się oficjalnie poświęcić i oddać do użytku największej inwestycji w dziejach samorządu gminy Dębno. Mowa o hali widowiskowo – sportowej, która powstała przy szkole w stolicy gminy…
Wszystko było dopięte już na przysłowiowy ostatni guzik. W piątek, 16 października miało się odbyć uroczyste oddanie hali, ale na kilka dni przed tym wydarzeniem wprowadzono nowe obostrzenia w związku z rozwojem epidemii koronawirusa. W tej sytuacji uznałem, że ryzyko zarażenia jest zbyt duże. Nie chciałem nikogo na to narażać. Nie mniej istotny jest fakt, że w ramach obostrzeń, znacznie ograniczono udział osób w tego typu wydarzeniach. W tej sytuacji uznałem, że otwarcie i poświęcenie hali widowiskowo – sportowej w Dębnie, stało się niemożliwe. Niemożliwe dzisiaj…

Teraz trudno chyba zaplanować kolejny termin?
Słuszna uwaga. Po przeanalizowaniu za i przeciw podjąłem decyzję, że otwarcia obiektu dokonamy w bliżej nie określonym czasie. Oczywiście tak żartobliwie, bo sytuacja jest bardzo poważna. Mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku, wiosną, latem, najdalej jesienią uda się nie tylko pokonać epidemię, ale także możliwe będzie oficjalne zorganizowanie uroczystości.

Widziałem ten obiekt. Naprawdę robi wrażenie.
Cieszy mnie Pana opinia. Zresztą wiele osób zwraca uwagę na to, że hala doskonale wpisuje się w krajobraz szkoły. Obiekt pod względem architektonicznym, ale i technologicznym odpowiada na wyzwania XXI wieku. Niektóre rozwiązania technologiczne i zastosowane standardy będą obowiązywały w Polsce, jako norma, dopiero za kilka lat.

Ile kosztowała realizacja inwestycji i skąd gmina wzięła na to środki?
Budowa obiektu kosztowała około 13 milionów złotych. Prawie 5 milionów z tej kwoty udało się jednak pozyskać ze środków rządowych oraz z PFRON. Jest bez wątpienia spełnieniem marzeń kilku pokoleń mieszkańców Gminy Dębno. Hala widowiskowo – sportowa w Dębnie to najnowocześniejszy i największy tego typu obiekt. To największa w dziejach gminy, zarówno pod względem logistycznym jak i finansowym inwestycja.

O potrzebie budowy takiego obiektu mówiło się w gminie od pierwszych lat transformacji ustrojowej. Mówiło, bo brakowało nie tylko pomysłu skąd wziąć pieniądze na ten cel, ale także odwagi by w końcu z tym wyzwaniem się zmierzyć.
Dla mnie sprawa była oczywista. Wspominałem o takiej potrzebie już podczas kampanii wyborczej w 2014 roku. W  2016 roku gmina zleciła wykonanie stosownej dokumentacji technicznej. Przygotowano także wniosek o wsparcie finansowe, w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Sportu. Dzięki wsparciu wiceminister zdrowia, brzeskiej posłanki Józefy Szczurek – Żelazko, udało nam się dotrzeć do premier Beaty Szydło oraz ministra sportu Witolda Bańki.

W hali jest także kilka innych pomieszczeń. Była taka potrzeba?
Jak najbardziej. W obiekcie powstały dwie sale lekcyjne, zaplecze magazynowe wraz z szatniami, sanitariatami, pomieszczeniami technicznymi, porządkowymi oraz łącznik (łączący halę sportową z istniejącym budynkiem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego).

Hala sportowa dostosowana jest do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego i różnorodnych zajęć sportowych…
Tak. Nie tylko dla uczniów z Dębna, ale z terenu całej gminy. Powstała z myślą o organizowaniu imprez sportowych, propagujących sport oraz zdrowy styl życia, organizowaniu szkolnych imprez pozasportowych,  uroczystości gminnych. Należy również zaznaczyć, że inwestycja zlokalizowana jest przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnie co z towarzyszącym obiektem sportowym „ORLIK” oraz placem zabaw dla dzieci stanowi idealne połączenie funkcjonalne. W bezpośrednim sąsiedztwie jest ogólnodostępne miasteczko rowerowe oraz plac zabaw co dodatkowo podnosi atrakcyjność nowego kompleksu sportowego. W hali sportowej zapewniona jest  możliwość uprawiania dyscyplin sportowych takich jak: halowa piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, skok wzwyż, gimnastyka, karate, judo, tenis, badminton, fitness, prowadzenie zająć z zakresu rehabilitacji oraz uprawianie innych dyscyplin sportowych.

(rozmawiał mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

062021

pr062021a

 

 

 

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .