Reklama
Dębno. Nie będzie kwesty na cmentarzu
WYDARZENIA - Dębno
środa, 28 października 2020 01:09

Z powodu koronawirusa nie odbędzie się w tym roku tradycyjna kwesta na cmentarzu w Dębnie. Przypomnijmy, że oraganizowana od wielu lat zbiórka pieniędzy pozwoliła na odnowienie zabytkowych nagrobków, w tym kaplicy grobowej Jastrzębskich na cmentarzu w Dębnie. W tym roku byłaby to szesnasta już zbiórka. – Trudno byłoby sobie wyobrazić, by w takiej sytuacji organizować kwestę, narażać wolontariuszy jak i darczyńców. Nie możemy nikogo narażać. Oczywiście każdy kto chce może zasilić konto stowarzyszenia, które od lat 16 lat zajmuje się kwestą – apeluje wójt Wiesław Kozłowski.


W ciągu wszystkich lat zebrano łączną kwotę w wysokości 80 433,00 złotych. Środki te zostały przeznaczone na dofinansowanie renowacji następujących obiektów tzw. zabytków ruchomych, znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Dębnie: Obelisku Wojciecha Jurgowskiego zmarłego w 1854 roku (2005 r.) – najstarszego datowanego pomnika nagrobnego na tym cmentarzu, Piety (2006 r.); pomnika nagrobnego Stanisława Chodackiego (2010 r.); pomnika nagrobnego Franciszka Gali (2011-2012 r.); figury Chrystusa Frasobliwego (2013 r.); Obelisku Pamięci (2014 r.); prace przy odwadnianiu i piaskowaniu Kaplicy Grobowej Jastrzębskich (2007-2009 r.) Od 2015 roku gromadzone są środki finansowe na renowację witraży w Kaplicy Grobowej Jastrzębskich. Podczas ostatnich pięciu kwest zebrano 33 364,00 zł, czyli połowę kwoty potrzebnej na zakończenie prac konserwatorskich przy witrażach.
W tym miejscu pragniemy przypomnieć jak wyjątkowym obiektem jest Kaplica Grobowa Jastrzębskich zbudowana w 1906 roku, a w szczególności jej piękny, secesyjny, barwny, witrażowy wystrój zaprojektowany przez Amelię z Jastrzębskich hr. Ponińską. Amelia była córką Marii Jastrzębskiej – właścicielki Dębna i fundatorki tej kaplicy. Witraże wg jej projektu wykonane zostały w znanym krakowskim Zakładzie Witraży im. S.G. Żeleńskiego. Od samego początku była to pracownia artystyczna działająca na bardzo wysokim poziomie i zatrudniająca całą plejadę najlepszych młodopolskich artystów. Byli wśród nich: Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Włodzimierz Tetmajer, Henryk Uziębło, Franciszek Mączyński, Kazimierz Sichulski. Sam Stanisław Gabriel Żeleński – właściciel zakładu, to syn wybitnego kompozytora i publicysty Władysława Żeleńskiego i starszy brat Tadeusza „Boya” Żeleńskiego. Dzisiaj uznawany jest za twórcę i najwybitniejszego przedstawiciela polskiego witrażownictwa.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatrbane2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .