Reklama
Ostrów. Na razie rozbiórka, w przyszłym roku remont mostu
WYDARZENIA - Region Tarnowski
czwartek, 22 października 2020 00:00

Wiele wskazuje na to, że wbrew sceptykom, most na Dunajcu w Ostrowie, zostanie wyremontowany. Niedawno milionowy czek dla samorządu przekazał marszałek Witold Kozłowski. Kilka tygodni temu środki z rezerwy rządowej przeznaczył na ten cel premier Mateusz Morawiecki – mówi naszej redakcji wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma.


Pierwszy etap generalnego remontu przeprawy w Ostrowie ma już zapewnione zaplecze finansowe. Łączna kwota zabezpieczona na wykonanie prac to 7 milionów złotych. – Przekazaliśmy niedawno plac budowy – mówi wicestarosta. Firma weszła już na plac budowy i będzie wykonywać pierwsze prace przygotowawcze do rozbiórki istniejącej konstrukcji, jak również do podwieszenia kanalizacji, która znajduje się w konstrukcji tego mostu - kanalizacji gminy Wierzchosławice. Kwota tego pierwszego etapu to prawie 7 milionów złotych. W tym roku stalowa konstrukcja mostu ma być rozebrana, oraz podwieszona kanalizacja do gminy Wierzchosławice i wzmocnione podpory. – Mamy nową metodę – jeżeli chodzi o podwieszenie istniejącej tam kanalizacji i dlatego część tego złomu - konstrukcji stalowej, zostanie wykorzystana do podwieszenia tej kanalizacji, w związku z tym przyspieszy nam to czas rozbiórki mostu i zabezpieczenia kanalizacji o około miesiąc. Ten złom z mostu będziemy sprzedawać, bo to jest nasza własność – mówi starosta tarnowski, Roman Łucarz. Powiat liczy, że na stali z mostu zarobi ponad pól miliona złotych. – Pieniądze ze sprzedaży rozebranej konstrukcji mostu nie zostaną wydane w tym roku. Przewiduję, że wejdą do środków tzw. wolnych na rok przyszły. Oszczędzamy w ten sposób, by w przyszłym roku mieć możliwość dołożenia właśnie z tych wolnych środków na inne inwestycje, bo przyszły i kolejny rok będą latami bardzo trudnymi. Jeżeli chodzi o gminy Wierzchosławice, Radłów i miasto Tarnów, które początkowo chcieliśmy, żeby dołożyły się do przebudowy mostu i które miały najwięcej zastrzeżeń do zamknięcia mostu i są też najbardziej zainteresowane jego budową, postanowiliśmy, że nie będziemy jednak zwracać się do nich o wkład własny. Wiemy, że też mają trudną sytuację. Postanowiliśmy, że poradzimy sobie sami. Drugi etap budowy mostu ma kosztować ponad 30 milionów zł. Ma być realizowany z Funduszu Dróg Samorządowych. Wniosek został na razie pozytywnie zaakceptowany przez Urząd Wojewódzki. W listopadzie trafi do ministerstwa infrastruktury. Powiat liczy na 80 procent dofinansowania. Most w Ostrowie został zamknięty w listopadzie 2019 roku, bo ekspertyzy wskazywały, że grozi mu zawalenie nawet pod własnym ciężarem. Budowa nowej przeprawy ma zakończyć się do września 2021 roku – zapewnia wicestarosta tarnowski.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

062021

pr062021a

 

 

 

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .