Reklama
Urszula Gacek nadzoruje wybory w USA
WYDARZENIA - Region Tarnowski
czwartek, 22 października 2020 20:31

I kto, by pomyślał. Polka, mieszkanka podtarnowskiej gminy Pleśna, była senator RP, była konsul Polski w Nowym Jorku, była poseł do Parlamentu Europejskiego, stanęła na czele misji OBWE, która nadzoruje wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. – To dowód wielkiego uznania, ale także ogromne zobowiązanie. USA to kraj demokratyczny. Nasza misja ma na celu zachowanie zasad demokratycznego wybory nowego prezydenta, największego mocarstwa na świecie – mówi naszej redakcji Urszula Gacek. Szefowa misji nie ukrywa, wielkiej satysfakcji z tego faktu. Jej zdaniem to nie tylko dowód uznania dla niej, ale także dla naszego kraju.

 

Przypomnijmy, już za dwa tygodnie, 3 listopada 2020 roku w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory prezydenckie, w których zmierzą się obecny prezydent Donald Trump (Z Partii Republikańskiej) oraz Joe Biden (kandydat Demokratów). Od kilku tygodni  OBWE zaczęła monitorowanie powszechnych wyborów. Na jej czele stoi, Polka - Urszula Gacek .Jakiś czas temu pracę rozpoczęła Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zajmująca się monitoringiem wyborów.  To pierwsza Polka w historii, która objęła tę funkcję. Warto wspomnieć, że to nie pierwsza jej misja monitorująca wybory. Kierowała już kilkoma misjami ODIHR (Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka w instytucji OBWE).

 

Urszula Józefa Gacek ma 57 lat. Urodziła się w Manchesterze. W latach 90. wróciła do Polski. Byłą prezesem Tarnowskiego Klastera Przemysłowego, potem przez rok była na wyjeździe studyjnym w Japonii. W latach 2005 – 2007 była senatorem RP, a potem latach do 2009 eurodeputowanaą, stałą przedstawicielką przy Radzie Europy (2011–2014), konsul generalna w Nowym Jorku (2014–2016). Urodziła się w Wielkiej Brytanii w rodzinie polskich emigrantów. Ojciec był żołnierzem armii Andersa. Ukończyła studia ekonomiczne na Uniwersytecie Oksfordzkim. Pracowała jako specjalistka od analiz finansowych na rynku ropy naftowej i doradca gospodarczy.  Od lipca do grudnia 2009 była specjalną doradczynią Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji w Warszawie. Przez pewien czas pracowała w Departamencie Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Po powrocie w 2016 roku z USA zasiadła m.in. w radzie Instytutu Studiów Strategicznych w Krakowie.

(mir)

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

062021

pr062021a

 

 

 

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .