Reklama
Czchów. Jazz na 150 osób
WYDARZENIA - Czchów
środa, 08 lipca 2020 00:00

To będzie nie lada gratka dla tych, którym uda się wejść na dziedziniec czchowskiego zamku. Na 11 lipca zaplanowano bowiem jazzowe granie. Z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem, w tym niezwykłym wydarzeniu artystycznym, weźmie udział tylko 150 osób. Ale dobre i tyle.. Oczywiście organizatorzy zapewnią wszelkie zasady bezpieczeństwa. Koncerty będą miały charakter plenerowy. Koncerty – bo organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zaprosił dwie gwiazdy. Pierwszy koncert odbędzie się o godzinie 18. Natomiast drugi około 19.15. - Epidemia sprawiła, że nie organizujemy klasycznego festiwalu jazzowego. Chcemy jednak zaakcentować nasze związki z tym gatunkiem muzyki, nawiązać do tradycji – mówi naszej redakcji Elżbieta Ogiela, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie. - Już dzisiaj przepraszam tych wszystkich, którym nie uda się wejść na koncert. Niestety: reżim sanitarny nam na to nie pozwoli. To wszystko w trosce na nasze zdrowie.

Organizatorzy zapowiadają jednak retransmisję koncertu: wystarczy wejść na stronę gminy lub Miejskiego Ośrodka Kultury w Czchowie (w sobotę, 11 lipca o 20.30 oraz w niedzielę, 12 lipca – także o 20.30. - Cieszy mnie, że w okrojonym układzie, ale zaakcentujemy jazz w Czchowie. Ta muzyka jest obecna w naszej gminie od lat 60. tamtego stulecia. Na pewno nie zabraknie garści wspomnień, w tym wspomnień o Jacku Mazurze, wieloletnim dyrektorze artystycznym naszego festiwalu – mówi Marek Chudoba, burmistrz Czchowa i patron tego wydarzenia artystycznego. Pierwszy festiwal zorganizowano w 2000 roku, ale związki miasta z tym gatunkiem muzyki sięgają lat 60. XX stulecia. – Miasteczko zyskało wówczas status miasteczka turystycznego, latem przebywało tutaj wielu turystów. Dla nich organizowano wieczorki taneczne i dancingi. Ponieważ nie było zbyt wielu miejscowych muzyków, zatrudniano na ten czas „grajków” krakowskich, w tym nierzadko studentów. To oni, podczas wieczorków tanecznych, przemycali w repertuarze utwory jazzowe. I tak z czasem jazz zagościł na trwałe w mieście. Najpierw były to pojedyncze utwory, potem koncerty, a od piętnastu lat, lipcowy festiwal – wspominał przed kilkoma laty, w rozmowie z nasza redakcją świętej pamięci, Jacek Mazur. Festiwal cały czas ewoluował, a kolejne edycje wnosiły nowe elementy – parada, wystawa, konkurs.

(mir)

Wykonawcy:

Koncert RB Dixie Five (koncert, 11 lipca godzina 18). Zespół został założony został w 2014 roku przez jego leadera, multiinstrumentalistę – Romana Bartnickiego. Zespół wykonuje muzykę w stylu nowoorleańskim, tzn. w typowym dla Nowego Orleanu i jego ulicznych parad w składzie instrumentalnym: Roman Bartnicki – suzafon, Robert Szczerba – puzon, Janusz Witko – klarnet, Dominik Mietła – trąbka, Roman Zydroń – banjo. Na repertuar zespołu duży wpływ wywarła muzyka wykonywana przez osoby, których kariery muzyczne miały początki w Nowym Orleanie, a mianowicie: Louisa Armstronga, Kida Ory, Joe „King” Olivera. Choć zespół jest młody, to grają w nim doświadczeni muzycy, absolwenci klasycznych szkół muzycznych i wydziałów jazzu tych uczelni. Dużą popularnością cieszą się w ich wykonaniu parady uliczne przeprowadzane na wzór parad Nowego Orleanu (dwukrotny pobyt leadera w Nowym Orleanie). Zespół jest laureatem Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Iławie – Old Jazz Meeting – Złota Tarka 2015.

Stanley Breckenridge & Jazz Band Ball Orchestra (11 lipca, godzina 19.15). Jazz Band Ball Orchestra to fenomen na skalę polską i światową. Trudno znaleźć zespół, który byłby aktywny przez ponad pół wieku i wciąż cieszył się niesłabnącym powodzeniem fanów – od kilku dekad JBBO zdobywa pierwsze miejsce w kategorii „jazz tradycyjny” w ankiecie czytelników pisma Jazz Forum. Jazz Band Ball został utworzony w 1962 przez krakowskiego trębacza Jana Kudyka. W pierwszym składzie znaleźli się: Jan Boba, Jacek Brzycki, Zdzisław Garlej, Ryszard Kwaśniewski, Marek Podkanowicz i Tadeusz Wójcik. Przez wiele lat z zespołem był związqny Jacek Mazur (dyrektor artystyczny czchowskiego festiwalu jazzowego). Grupa zadebiutowała na Konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej i od razu zdobyła I nagrodę; w następnym roku JBBO zwyciężyła w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą. Wkrótce zaczęła występować w Polsce (Jazz Jamboree) i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, NRD, Austrii. W latach 70. i 80. koncertowała na festiwalach w Hadze, Oberhausen oraz wielokrotnie na Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento, gdzie powstał nawet fan club zespołu. Obecnie rolę wokalisty i showmana pełni Amerykanin Stanley Breckenridge.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102021

pr102021sp

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .