Koronawirus – nie ma powodów do niepokojów i paniki
WYDARZENIA - Region Tarnowski
niedziela, 08 marca 2020 13:26

Nie ma najmniejszych powodów do niepokoju i paniki. Oczywiście nie zwalania nas to z przestrzegania prostych zasad – tłumaczy w rozmowie z naszą redakcją wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko.  Wirus z Chin szerzy się w kolejnych europejskich krajach. Dotarł tez do naszego kraju. W momencie kiedy piszemy te słowa stwierdzono już kilka przypadków. Oburzenie budzi fakt, że niektórzy starają się wykorzystać panikę związaną z koronawirusem w Polsce. Handel różnego rodzaju maseczkami w internecie kwitnie. Lepiej jednak uważać na takie „produkty”. Dlaczego? Bo są bardzo  kiepskiej jakości…

Jak mówi wiceminister zdrowia także Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało szczegółowe rekomendacje dla szkół w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami. Dzisiaj, w niedzielę 8 marca weszła w życie ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem, którą w sobotę podpisał prezydent Andrzej Duda.Wiceminister Józefa Szczurek – Żelazko przypomina że Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w związku z podejrzeniem koronawirusa, czy wypłatę zasiłków dla rodziców za czas zamknięcia m.in. szkół czy przedszkoli. – Ja przypomnę tylko, że specustawę uchwalił w poniedziałek Sejm. W piątek poparł ją bez poprawek Senat, o co apelował premier Mateusz Morawiecki – mówi Józefa Szczurek – Żelazko. Rząd i cały kraj jest przygotowany na walkę z koronawirusem. Wygramy ją – zapewnia Jóżefa Szczurek – Żelazko.  

(mir)

Co zakłada ustawa?

Ustawa zakłada m.in., że pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Wprowadza rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Ustawa zakłada ponadto możliwość dokonywania zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, bez stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Do projektowania, budowy, przebudowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, wprowadzono możliwość niestosowania przepisów ustawy Prawo budowlane, a także ustaw o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustawy oraz o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Określa także m.in. zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zasady finansowania tych świadczeń. Ustawa zakłada, że minister zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego ustali w drodze obwieszczenia maksymalne ceny na określone produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które mogą być wykorzystane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

W ustawie zapisano też, że w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta związanego z COVID-19, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną.

Strefa ze stanem epidemii
Ustawa zakłada ponadto, że w skrajnym przypadku, gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów, rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

Premier może, w myśl ustawy - na wniosek ministra zdrowia - nałożyć na jednostkę samorządu terytorialnego obowiązek wykonania określonego zadania w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Regulacja przewiduje też zmiany dotyczące wykorzystania wiedzy i kwalifikacji posiadanych przez żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w zakresie szerszym niż ten wynikający z pełnionych obowiązków w ramach posiadanej specjalności wojskowej i wojskowego przeszkolenia.

W ustawie zapisano również m.in., że w celu przeciwdziałania COVID-19 Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, dokonywać przeniesienia planowanych wydatków budżetowych między częściami i działami budżetu państwa uwzględniając wysokość oraz rodzaj koniecznego wsparcia i bieżące wykonanie wydatków w poszczególnych częściach i działach budżetu państwa.


Komentarze (1)

Pseudonim : Obserwator 10 marzec 2020 21:44
Pytam się kiedy będzie informacja że przynajmniej teraz nie chodzimy do miejsc w których może znajdować się większą ilość ludzi co stwarza zagrożenie zarażeń,zresztą jest już zakaz imprez masowych,chodzi o kościoły,przybywa do nich wiele starszych osób ,zwiększanie częstotliwości mszy jest igraniem z bezpieczeństwem ludzi i obchodzeniem nakazów.

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr052020p

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .