Brzesko. Minister zaprasza
WYDARZENIA - Brzesko
poniedziałek, 24 lutego 2020 12:36

W ramach tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w dniu 6 marca wyjątkową lekcję historii pt. " Rotmistrz Witold Pilecki. Święty Polskiego Patriotyzmu" poprowadzi Prezes Fundacji "Łączka", historyk, publicysta, autor książek o Żołnierzach Wyklętych i nierozliczonych zbrodniach komunistycznych, redaktor radiowy i telewizyjny Tadeusz Płużański wraz z grupą historyczną Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci - Pamiętamy! Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Poseł na Sejm RP Pani Józefa Szczurek - Żelazko. Serdczenie zapraszamy. Wstęp wolny.


Historia została przez zachodnich aliantów i przez Stalina napisana w ten sposób, iż Polskę wyzwolił Związek Sowiecki i nasze zmagania o niepodległość w tym momencie się skończyły. W efekcie cały czas świat do dzisiaj nie wie niemal nic o naszych Żołnierzach Wyklętych – bądź co bądź, dwustutysięcznej armii walczącej z Sowietami. Nie wie też nic o Rotmistrzu – mówi Tadeusz M. Płużański, historyk, publicysta, prezes Fundacji „Łączka”, autor m.in. książki pt. „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”. O jego wielkim bohaterstwie świadczy przede wszystkim całkowite oddanie się Ojczyźnie i Bogu. Rotmistrz realizował przez całe swoje życie ideę odzyskania niepodległości przez Polskę. Chciał przy tym by nasze państwo oparte było o wiarę Chrystusową. Dał temu wyraz chociażby w momencie wieńczącym jego spotkanie z ziemią, czyli w trakcie ostatniego widzenia z żoną Marią, której w więzieniu na Rakowieckiej umożliwiono rozmowę z mężem. Witold Pilecki polecił jej wówczas, by zakupiła i codziennie czytała dzieciom traktat Tomasza à Kempis O naśladowaniu Chrystusa. To przesłanie, swego rodzaju testament, jaki pozostawił nie tylko rodzinie, ale też nam wszystkim. Gdy mamy na myśli kwestię wyjątkowości Rotmistrza, to właśnie cechy, o których teraz mówimy, wyróżniają go nawet pośród innych Żołnierzy Wyklętych.
Gdybym miał stworzyć swoją osobistą listę najwybitniejszych Polaków w naszej współczesnej historii, rotmistrz Piecki znalazłby się na niej bardzo wysoko. Myślę, że pośród żyjących i działających po 1945 roku uplasowałby się na trzecim miejscu, zaraz po świętym Janie Pawle II i kardynale Stefanie Wyszyńskim, Prymasie Tysiąclecia mówi naszej redakcji Tadeusz Płużański, historyk, dziennikarz, esesita, autor kilku książek.
- Zapraszam na spotkanie z Taduszem Płużańskim - dofdaje wiceminister Jóżefa Szczurek - Żelazko, poseł Ziemi Brzeskiej, Bocheńskiej, Tarnowskiej, Dabrowskiej, Wielickiej i Proszowickiej.

ZAPRASZAMY w piątek, 6 marca o godz. 18.00 w RCKB.

(mir)


Komentarze (1)

Pseudonim : Karol 25 luty 2020 11:26
Proszę jeszcze poinformować zainteresowanych tym spotkaniem o istotne szczegółach tzn. o której godzinie i gdzie to spotkanie

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr052020p

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .