Reklama
Powiat brzeski. Inwestycje w bezpieczeństwo
WYDARZENIA - Iwkowa
wtorek, 05 listopada 2019 22:30

W miejscowości Kąty, na skrzyżowaniu, gdzie wielokrotnie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji drogowych, wreszcie rozwiązano problem.


Podjęte przez Powiat Brzeski działania przyniosły oczekiwane efekty. Trasa znajduje się na styku dwóch powiatów: brzeskiego i nowosądeckiego, oraz gmin Iwkowa i Łososina Dolna. Cztery samorządy solidarnie przystąpiły do modernizacji problematycznego skrzyżowania. Obecnie kierowcy mogą już swobodnie korzystać z funkcjonalnego, przejazdowego ronda, które nie tylko uspokoiło ruch w tym miejscu, ale również znacząco poprawiło bezpieczeństwo.


Warto podkreślić, że ronda przejazdowe od lat stosowane są w wielu krajach Europy jako skuteczny sposób na unormowanie ruchu drogowego zarówno na drogach dojazdowych i osiedlowych, jak i na drogach zbiorczych. Zaletą tego typu skrzyżowań jest możliwość zastosowania rozwiązania, które pozwala kierowcom pojazdów o większych gabarytach na przejazd po środkowej wyspie.
To nie ostatnia tego typu inwestycja w naszym regionie. Starosta Brzeski już zainicjował modernizację kolejnego skrzyżowania - tym razem zlokalizowanego w Jasieniu, na styku z ul. Prostą. Tam przecinają się granice powiatów brzeskiego i bocheńskiego oraz gminy Brzesko i gminy Rzezawa. Wzorem inwestycji w Kątach i tutaj planowana jest całkowita przebudowa istniejącego skrzyżowania. Ponadto na terenie zabudowy powstanie chodnik dla pieszych.


Z uwagi na liczne sygnały ze strony mieszkańców Zarząd Powiatu Brzeskiego podjął starania, aby przy współpracy czterech samorządów zmodernizować ten odcinek. Zasadność inwestycji była wielokrotnie podejmowana podczas posiedzeń Rady Powiatu oraz Zarządu Powiatu Brzeskiego.


– Chcemy tam wykonać skrzyżowanie, które jest najbezpieczniejsze, czyli rondo. Dzięki temu każdy ze zbliżających się do skrzyżowania – są tam aż cztery drogi – jest na podporządkowanej pozycji i musi zachować szczególna ostrożność – podkreśla starosta Andrzej Potępa.


Powiat Brzeski, jako inicjator inwestycji, wykonał już pierwsze kroki w stronę realizacji zadania i wypracowania zasad współfinansowania. W siedzibie Starostwa Powiatowego w Brzesku odbyło się spotkanie władz czterech samorządów. Etapem kolejnym będzie podpisanie stosownego porozumienia dotyczącego współfinansowania inwestycji i harmonogramu realizacji. Koordynatorem projektu i realizatorem inwestycji będzie Powiat Brzeski.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092021

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .