Reklama
Wybory. 13 października znowu przy urnach? PDF Drukuj Email
niedziela, 02 czerwca 2019 00:00

Wszystko wskazuje na to, że już 13 października pofatygujemy się ponownie do urn wyborczych. To pierwszy możliwy termin wyznaczenia terminu wyborów. Jak dowiedziała się nasza redakcja – data jest już przesądzona. Oczywiście zgodnie z Konstytucją termin wyborów wyznacza prezydent co najmniej na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji (ostateczny zatem termin ogłoszenia wyborów – zważywszy na fakt, że kadencja rozpoczęła się 12 października 2015 roku – to 14 sierpnia 2019 roku. Z naszych informacji wynika, że właśnie na początku drugiej dekady sierpnia poznamy oficjalnie termin wyborów.

Natomiast same wybory muszą odbyć się w ciągu 30 dni przed upływem czteroletniej kadencji Sejmu. Z racji, że obecna - VIII kadencja rozpoczęła się 12 listopada 2015 roku, to termin wyborów 2019 przypadnie w jedną z niedziel pomiędzy 12 października, a 12 listopada. W tej sytuacji w grę wchodzą tylko cztery niedziele: 13, 20, 27 października lub 3 listopada. Ostatni termin – z racji tego, że przypada dwa dni po Wszystkich Świętych – odpada całkowicie. Raczej na pewno nie będzie to także 27 października, bo oznaczałoby to, że w przededniu „Święta Zmarłych” w napięciu czekalibyśmy na oficjalne wyniki wyborów.

Pierwszy termin, z punktu widzenia prawicy, jest najlepszy. Po sukcesie w wyborach do Parlamentu Europejskiego prawica chce wykorzystać taktykę „za ciosem cios”. I nie jest bez szans, zważywszy na fakt porażki Koalicji Europejskiej i prawdopodobnych długich „rozliczeń” oraz szukania winnych – ocenia politolog, profesor Marek Kornat z UKSW w Warszawie. Zdaniem ekspertów wszystko wskazuje na to, że KE nie przetrwa do jesiennych wyborów w tym kształcie. O krok od wyjścia są ludowcy.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatrbane2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .