Reklama
Dębno. Nowy herb gminy
WYDARZENIA - Relacje TV
piątek, 07 sierpnia 2015 21:32

Wszystko wskazuje na to, że podczas wrześniowej sesji Rady Gminy Dębno zostanie podjęta uchwała w sprawie nadania gminie nowego herbu. – Prace nad nowym herbem gminy rozpoczęły się pod koniec ubiegłej kadencji. Od kilku lat heraldycy, znawcy przedmiotu, a także historycy, zawracali nam uwagę na to, że nasz herb nie współgra z herbem, który odnaleziono jako malowidło w miejscowym kościele parafialnym oraz z herbem, który towarzyszył właścicielom zamku w Dębnie. W tej sytuacji podjęliśmy się zadania opracowania nowego herbu, który będzie zgodny z prawdą historyczną – mówi naszej redakcji wójt gminy Dębno, Wiesław Kozłowski.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.


Nowy herb zostanie „odchudzony”, będzie miał mniej barw. Na czerwonym tle, znajdzie się motyw nawiązujący do herbu zamkowego, a nad nim trzy korony. – Projekt nowego herbu został uzgodniony z heraldykami oraz historykami z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ich zdaniem odpowiada herbowi z czasów I Rzeczpospolitej, taki najprawdopodobniej obowiązywał w wiekach XV do XVII – ocenia wójt. Oczywiście włodarzom gminy, podobnie jak heraldykom marzyłoby się odnalezienie w dokumentach oryginalnego, ale to wydaje się, przynajmniej na razie, nierealne. Kwerenda archiwalna prowadzona przez wielu historyków, w tym najlepszych znawców dziejów zamku i wsi; Lidię Luchter –Krupińską oraz jej męża doktora Andrzeja Krupińskiego,  nie przyniosła efektów. Nie natrafiono na ślad po oryginalnym herbie z czasów Polski przedrozbiorowej. Opracowany na zalecenie gminy herb – zdaniem specjalistów – oddaje klimat herbu oryginalnego. Rada Gminy ma podjąć uchwałę we wrześniu. Nie będzie z tym problemu, bo wszelkie opinie na ten temat, wskazują jednoznacznie, że nowa propozycja herbu – jest właściwa, natomiast stara, nie maiła nic wspólnego z dziejami wsi.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .