Reklama
Uszwianie na drugim miejscu w Polsce
WYDARZENIA - Fotokronika
niedziela, 08 lutego 2015 21:42

Grupa kolędnicza z Uszwi zajęła drugie miejsce podczas 43 Ogólnopolskiego Karnawału Góralskiego, który przez kilka dni odbywał się w Bukowinie Tatrzańskiej. W sumie program artystyczny, związany z tradycjami bożonarodzeniowymi i widowiskiem jasełkowym, zaprezentowało 48 grup z całej Polski.

– To wielki sukces: czego członkom zespołu, mieszkańcom Uszwi, osobom które czuwały nad przygotowaniem programu, serdecznie dziękuję i gratuluję. To bodaj największe osiągniecie zespołu w ostatnim czasie. Cieszy mnie, że tradycje i ludowe zwyczaje, są u nas kultywowane - mówi naszej redakcji wójt Sławomir Paterek. Zdaniem Ewy Świerczek, szefowej Centrum Kultury w Gnojniku sukces zespołu z Uszwi „okupiony” jest wieloma próbami. – W tej miejscowości tradycje ludowe mają ogromne znacznie – zauważa Ewa Świerczek.  Komisja w składzie: Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog; dr Artur Czesak – językoznawca; Benedykt Kafel – etnograf; Dorota Majerczyk – etnolog oraz dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy podkreśliła bardzo wysoki poziom zmagań. Mowa nie tylko o zdolnościach aktorskich, wokalnych i muzycznych występujących, ale także zgodności programu z dawnymi zwyczajami i tradycjami ludowymi. Komisja z satysfakcją podkreśla dużą różnorodność zaprezentowanych form grup kolędniczych podczas tegorocznego „Góralskiego Karnawału” oraz ich wysoki poziom artystyczno-merytoryczny.

Jest to z jednej strony rezultat dobrej pracy instruktorów i kierowników grup, zaangażowania ich członków, a z drugiej strony wieloletniego ich udziału w terenowych kwalifikacjach i warsztatowych rozmowach z ekspertami. Widoczne jest to szczególnie w grupach kolędniczych z Małopolski. Warto dodać, że gorącymi owacjami nagrodzono występ Grupy Kolędniczej z Uszwi (była jedyną z powiatu brzeskiego, która została zaproszona do udziału w tym niecodziennym przeglądzie). Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdyby nie bardzo wysoki poziom artystyczny inscenizacji bożonarodzeniowej, przygotowanej przez zespół. Dostrzeżono to podczas przeglądu w Lipnicy Murowanej, który jest swego rodzaju „przepustką” do udziału w Ogólnopolskim Karnawale Góralskim. Wyniki zmagań poznamy w niedzielny wieczór. Wyjazd do Bukowiny poprzedziły liczne próby i występy zespołu. Przypomnijmy, że Grupa Kolędnicza prezentowała swoje umiejętności artystyczne m.in. w tarnowskim teatrze. Przygotowany program został wysoko oceniony w Lipnicy Murowanej.  Warto dodać, że za scenariusz jak i reżyserię spektaklu odpowiadała Lucyna Wnęk, na co dzień szefowa Świetlicy Wiejskiej w Uszwi. – Ja przygotowałam tekst, ale wiele w spektakl wnieśli nasi aktorzy. Ich gra sceniczna, ruch, jest oddaniem ich ekspresji, są współreżyserami tego spektaklu – mówi Lucyna Wnęk.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

Wójt Sławomir Paterek cieszy się, że tradycja ludowa i zwyczaje są nadal kultywowane w gminie Gnojnik. -  tym roku jeden zespół, a w tamtym dwa, gościły w Bukowinie. Mam nadzieję, że nadal folklor będzie u nas zajmował poczesne miejsce. Spektakl bożonarodzeniowy to nie tylko forma kultywowania zwyczajów, ale także sposób oddania czci narodzonemu Dzieciątku – mówi naszej redakcji wójt Sławomir Paterek.   Spektaklu zagrało kilku aktorów. Grzegorz Szczygieł wcielił się w rolę kobiety. – Czy to trudne. Nie. Jakkolwiek  spektakl traktujemy poważnie, to przecież do naszej gry aktorskiej musimy podchodzić z dystansem. To fajna zabawa, sposób integracji naszej grupy – mówi G Szczygieł. 

(mir)

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .