Reklama
Region: We wtorek wizyta Prezydenta RP w Tarnowie
WYDARZENIA - Region Tarnowski
niedziela, 07 października 2012 23:14

Bronisław Komorowski, prezydent Polski spotka się we wtorek z pracownikami Zakładów Azotowych w Tarnowie – Mościcach. Weźmie udział w kolejnej rocznicy powstania fabryki, zaliczanej do zakładów Wielkiej Syntezy Chemicznej. Spotkanie z mieszkańcami miasta, regionu i firmy rozpocznie się o godzinie 15. Potem zaplanowano odsłonięcie pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego.  Dodajmy, że w programie wizyty jest także udział Bronisława Komorowskiego w Gali Święta Pracowników w Centrum Sztuki Mościce.

 

W 1927 roku z inicjatywy prezydenta RP Ignacego Mościckiego powstaje Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Tarnowie. Dwa lata później ukończono budowę Fabryki, nastąpił rozruch technologiczny instalacji. Uroczyste otwarcie Fabryki z udziałem władz państwowych – prezydenta RP Ignacego Mościckiego i premiera Kazimierza Bartla nastąpiło w 1930 roku. Rok później Eugeniusz Kwiatkowski został dyrektorem naczelnym Fabryki. Po wojnie firma rozwinęła się. Lata 70. to modernizacja Przedsiębiorstwa. Uruchomienie V rozkładni metanu – bazy surowcowej do produkcji amoniaku, uruchomienie produkcji cykloheksanonu z benzenu i cykloheksanonu z fenolu, intensyfikacja i modernizacja instalacji syntezy i oczyszczania kaprolaktamu. Przedsiębiorstwo staje się jednym z największych polskich producentów nawozów sztucznych, kaprolaktamu, Tarnamidu (PA6), polichlorku winylu, akrylonitrylu, Tarflenu oraz chloropochodnych metanu. Pierwsze lata po transformacji to okres bardzo trudny w dziejach firmy. Od 2002 roku następuje poprawa ekonomiczna firmy. W 2005 roku nastąpiło rozpoczęcie procesu prywatyzacji. Czerwiec 2008 to debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dwa miesiące później nastąpiło podpisanie umowy z Mitsubishi Co. dotyczącej projektu redukcji emisji podtlenku azotu z instalacji kwasu azotowego - pierwszego polsko-japońskiego Projektu Wspólnych Wdrożeń  wg zaleceń Protokołu z Kioto Kolejny okres istotny dla firmy to: nabycie 66 procent udziałów Zakładów Chemicznych Police S.A. oraz  nabycie 40,86 procent akcji ZAK SA (dzięki nabyciu  udział Azotów Tarnów wzrósł do 93,48 procent.

[pr]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .