Reklama
Nuncjusz apostolski w Polsce odwiedzi diecezję tarnowską
WYDARZENIA - Region Tarnowski
niedziela, 02 października 2011 20:37
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore poświęci nową bibliotekę w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i zainauguruje nowy rok akademicki. Uroczystości odbędą się w środę, 5 października br. "To bardzo ważne wydarzenie, które może mieć wpływ na kulturę i tworzenie klimatu naukowego w Tarnowie. Biblioteka to skarbnica wiedzy. Będzie ona dostępna dla wszystkich mieszkańców miasta i regionu" - mówi biskup tarnowski Wiktor Skworc. Część budynku dydaktycznego seminarium, w którym przed laty były mieszkania dla kleryków, aula oraz niezagospodarowany strych przerobiono na nowoczesną bibliotekę. Powstały magazyny do przechowywania książek i czasopism, magazyn zbiorów specjalnych, pracownia digitalizacji zbiorów. Natomiast w nowej czytelni przygotowano ponad sto miejsc, dotychczas było ich tylko dwadzieścia.

 Projekt pod nazwą "Adaptacja segmentu środkowego budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie na bibliotekę i czytelnię", został realizowany jako jedno z działań schematu dotyczącego rozwoju infrastruktury dydaktycznej szkolnictwa wyższego, finansowanego z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Planowany koszt realizacji projektu to 8,6 mln złotych; dofinansowanie w ramach MRPO wyniosło 70 proc., czyli niewiele ponad 6 mln złotych.
 
"W nowych magazynach mamy dużo miejsca, poprawią się znacząco warunki przechowywania i bezpieczeństwo książek. Bardzo cieszymy się z nowej czytelni. Dostęp do Internetu, duża ilość światła, cisza i oryginalna estetyka wnętrz sprzyjać będą dobrej atmosferze pracy. Niezależnie od projektu zakupiliśmy nowoczesny system biblioteczny Prolib, który umożliwi nie tylko szybsze odnajdywanie publikacji przez Internet, ale także ich zamawianie lub rezerwację" - mówi ks. Tomasz Kudroń dyrektor biblioteki. W bibliotece jest także winda, podjazdy dla niepełnosprawnych. Nowością jest urządzenie umożliwiające zwrot książek po godzinach otwarcia biblioteki. "Prace budowlane na obiekcie zostały już zakończone, koordynacja systemów elektronicznych i zakończenie projektu potrwają do końca miesiąca. Pozostaje mieć nadzieję, że ostateczne przeniesienie ponad 120 tysięcy książek nie potrwa zbyt długo" - dodaje. ks. Kudroń. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore poświęci nową bibliotekę i czytelnię WSD i Wydziału Teologicznego w środę, 5 października o godzinie 11.15. Wcześniej spotka się z wykładowcami Wydziału Teologicznego, rektorem i moderatorami WSD w Tarnowie.

Podczas inauguracji roku akademickiego (o godzinie 10.00) nuncjusz wygłosi wykład poświęcony obecności i aktywności Stolicy Apostolskiej w strukturach ONZ. O godzinie 12.00 nuncjusz apostolski w Polsce będzie przewodniczył Mszy św. w tarnowskiej katedrze. Wygłosi także homilię. We Mszy św. będą uczestniczyć m.in. alumni, profesorowie Wydziału Teologicznego, moderatorzy WSD, Seminarium Redemptorystów w Tuchowie, księża dziekani oraz pracownicy Kurii Diecezjalnej i instytucji diecezjalnych. Podczas wizyty w diecezji tarnowskiej, abp Celestino Migliore odwiedzi także tarnowski Karmel, Ośródek Opiekuńczo - Rehabilitacyjny Caritas Diecezji Tarnowskiej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych, klasztor sióstr klarysek w Starym Sączu. Nuncjusz ma się także spotkać z maturzystami, którzy w Gródku nad Dunajcem będą na rekolekcjach zamkniętych. Abp Celestino Migliore wysłucha także koncertu chóru Pueri Cantores Tarnovienses w bazylice katedralnej w Tarnowie. Wizyta nuncjusza zakończy się 6 października.

[dsi]

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102021

pr102021sp

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .