Reklama
Jaskółka „poszybuje” torami do Krakowa
WYDARZENIA - Region Tarnowski
poniedziałek, 26 września 2011 00:23

pociagjaskolka„Jaskółka” to nazwa jednego z nowych pociągów, które od jakiegoś czasu służą mieszkańcom Małopolski. Trak zdecydowali Czytelnicy jednej z gazet codziennych. – Nazwa ma wiele związków z naszym regionem – mówił wiceprezydent Tarnowa, Henryk Słomka – Narożański. Nowe pociągi, zakupione niedawno przez Województwo Małopolskie będą miały nazwy. Mieszkańcy Małopolski oddawali głosy w plebiscycie ogłoszonym przez władze regionu i wybrali pięć nazw dla pociągów kursujących po subregionach Małopolski. Przy dźwiękach orkiestry Zakładów Azotowych została rozbita o burtę pociągu symboliczna butelka szampana, a  nowoczesny pociąg Acatus II zyskał imię Jaskółka. Konkurs na nazwy pociągów był organizowany wspólnie przez Województwo Małopolskę i Gazetę Krakowską. Składał się z dwóch etapów. - Tarnowianie wybrali nazwę Jaskółka, bo to symbol szczęścia, ale też mocne skojarzenie z Zakładami Azotowymi,  tak  ważnym przedsiębiorstwem dla regionu – zaznaczył wicemarszałek Roman Ciepiela. Członek Zarządu Stanisław Sorys zabierając głos życzył samorządowcom  dobrych rozwiązań komunikacyjnych, tym samym dogodnych dla pasażerów połączeń  komunikacji kolejowej z miejską.

Dodajmy, że pojazdy typu ACATUS-2, które zostały wyprodukowane specjalnie na zamówienie Województwa Małopolskiego. Składy są nowoczesne, klimatyzowane, mają obniżoną podłogę, 180 miejsc siedzących oraz mogą osiągać prędkość maksymalną do 160 km na godz. Są w pełni przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych (windy, 20 miejsc w 1. klasie jest przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach). Małopolska zakupiła pięć nowoczesnych pociągów za 91 mln zł. - Planujemy w ciągu dwóch lat zakupić dwanaście kolejnych, by poprawić standardy, wygodę i bezpieczeństwo  podróży po Małopolsce – dodał wicemarszałek. Pozostałe cztery nazwy wybrane dla pociągów kursujących po subregionach Małopolski to : w subregionie krakowskim – PAWIE PIÓRO w  sądeckim – NIKIFOR podhalańskim – TISCHNER i w subregionie Małopolska Zachodnia – JURA. Andrzej Sztorc przypomniał, że pierwsze decyzje o zakupie zapadły w poprzedniej kadencji samorządu. – Pamiętam, że radni byli zgodni, iż tabor trzeba odnowić, a spółka która zawiaduje przewozami regionalnymi nie jest wstanie wygenerować środków na ich zakup – przypominał poseł Sztorc.

[mak]Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .