Reklama
Wiktor Skworc do Katowic, Stanisław Budzik do Lublina?
WYDARZENIA - Region Tarnowski
wtorek, 23 sierpnia 2011 20:05
katedratarnowWszystko wskazuje na to, że biskup tarnowski Wiktor Skworc odejdzie do Katowic. „Przymierzany” jest do objęcia rządów w archidiecezji katowickiej. Nie wykluczone, że również inny tarnowski hierarcha, biskup Stanisław Budzik, od kilku lat w Warszawie, zmieni miejsce służby kościołowi. Jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do objęcia rządów w archidiecezji lubelskiej. Arcybiskup katowicki ma już 77 lat. Dwa lata temu papież Benedykt XVI przedłużył mu możliwość pełnienia urzędu o dwa lata. Jedno jest pewne: jesienią arcybiskup Damian Zimoń odejdzie na zasłużoną emeryturę. Jakkolwiek sprawa nie została przesądzona: wielu komentatorów „obstawia” biskupa Wiktora Skworca. Przemawia za tym co najmniej kilka argumentów. Po pierwsze biskup tarnowski postrzegany jest jako „kościelny liberał”, a właśnie taki hierarcha potrzebny jest teraz na Śląsku, gdzie zachodzą szybkie zmiany społeczne. Atutem tarnowskiego ordynariusza jest również to, że pochodzi ze Śląska. – Zna obyczaje, tradycje, pracował tam jako kanclerz Kurii i jeden z asystentów arcybiskupa Bednorza. Nie mniej istotny jest fakt, że w przywiązanym do własnych korzeni, społeczeństwie Ziemi Śląskiej, na przybyszów patrzy się nieco z rezerwą. Biskup Skworc postrzegany jest jako „swój” – mówi nam jeden z tarnowskich duchownych. Nawet dzisiaj, w dobie globalizacji i szybkich zmian demograficzno - społecznych przyjezdni postrzegani są przez społeczność śląską jako „łapańcy”.

 Biskup Skworc należy do elity polskiego duchowieństwa. Już kilka lat temu wydawało się, że opuści diecezje i obejmie rządy w archidiecezji warszawskiej. Sprawa TW „Dąbrowski” pokrzyżowała jednak te plany. Hierarcha został w Tarnowie. Dzisiaj sytuacja wygląda nieco inaczej. „Publiczna spowiedź” hierarchy, chociażby na łamach opiniotwórczego „Gościa Niedzielnego” sprawiła, że powrócił do „gry”, a skala jego przewinień jest niewielka. Okazało się, że o rozmowach (kilku) z oficerami SB wiedział arcybiskup. Tera liczy się w „grze” o rządy w Katowicach. Biskup Skrorc urodził się 19 V 1948 roku, w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach.  - Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Rudzie Śląskiej, maturę zdał w 1966 r. W 1973 r. ukończył studia filozoficzno - teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. W czasie studiów, w roku akademickim 1970/1971, odbył obowiązkowy roczny staż pracy w kopalni węgla kamiennego "Walenty - Wawel" w Rudzie Śląskiej. (Obowiązek ten wprowadził biskup katowicki Herbert Bednorz). Jako diakon wyjechał do Drezna (NRD), gdzie był duszpasterzem polskiej młodzieży pracującej w Dreźnie i Lipsku. Po przyjęciu w dniu 19 kwietnia 1973r. święceń kapłańskich pracował nadal za granicą, skąd został odwołany w sierpniu tegoż roku i mianowany wikariuszem Parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. W latach 1975 - 1980 pełnił funkcję sekretarza i kapelana biskupa katowickiego   H. Bednorza. W 1979 r. uzyskał licencjat z teologii na Akademii Teologii Katolickiej (ATK) w Warszawie – czytamy w jego biografii. W 1980 roku został kanclerzem Kurii w Katowicach. Podczas napięc społecznych był rzecznikiem protestujących,  nadzorował rozwój budownictwa sakralnego, odpowiadał za organizacje pielgrzymki Jana Pawła II do Katowic, w 1983 roku. 13 grudnia 1997 został powołany na biskupa tarnowskiego. Ingres do tarnowskiej katedry miał miejsce 25 stycznia 1998 roku.  Jako Biskup Tarnowski został przewodniczącym Rady Ekonomicznej KEP, przewodniczącym Komisji Misyjnej KEP i delegatem KEP ds. działalności w Polsce "Kirche in Not". Zaś papież Benedykt XVI mianował go członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W roku 2007 został przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.
 
Inna sytuacja jest w Lublinie. Tam wakat na arcybiskupstwie powstał po śmierci księdza profesora, abp Józefa Życińskiego. Od kilku miesięcy „trwają” dyskusje o tym, kto zostanie jego następcą. W gronie faworytów wymienia się biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, Stanisław Budzika. Przed kilkoma laty został on powołany na stanowisko sekretarza Episkopatu Polski. Zgodnie z prawem kościelnym, kadencja trwa pięć lat. Jakkolwiek urząd mógłby pełnić jeszcze przez kolejną kadencję, nie wykluczone, że papież powoła go na arcybiskupstwo lubelskie. Co przemawia na jego korzyść? Przede wszystkim pozycja w kościele polskim oraz staranne wykształcenie. Jest wielkim erudytą, wykładowcą akademickim, absolwentem kilku uczelni katolickich. Ks. dr hab. Stanisław Budzik urodził się dnia 25 kwietnia 1952 r. w Łękawicy k. Tarnowa. Po złożeniu egzaminu dojrzałości w I LO w Tarnowie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie w dniu 29 maja 1977 r. z rąk bpa Jerzego Ablewicza. Pracował jako wikariusz w parafiach Limanowa (1977-1980) i Tarnów-Katedra (1980-1982).
 
W 1982 r. został skierowany na studia specjalistyczne z dogmatyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Innsbrucku, uwieńczone doktoratem obronionym w 1988 r. Po powrocie do diecezji w 1989 r. był przez kilka miesięcy wikariuszem w parafii pw. św. Maksymiliana w Tarnowie. Powierzone mu zostały ponadto obowiązki dyrektora nowo utworzonej Caritas Diecezji Tarnowskiej, którą kierował do 1990 r. Przez kilka lat (1990-1995, 1997-1998) kierował Wydawnictwem Diecezji Tarnowskiej "Biblos", którego był pierwszym dyrektorem, organizując od podstaw jego funkcjonowanie. Od 1989 r. jest wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, zaś w latach 1997-2004 wykładał na kursie licencjacko-doktorskim w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1998 r., decyzją Rady Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych. W roku 2002 powierzono mu stanowisko profesora nadzwyczajnego PAT w Krakowie. Jest autorem i redaktorem kilkunastu książek oraz stu kilkudziesięciu artykułów. Pod jego kierownictwem powstało kilka prac doktorskich oraz kilkadziesiąt magisterskich – czytamy w jego biografii. W lutym 2004 roku został powołany na biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Od 2007 roku pracuje w Episkopacie Polski.
 
Mirosław Kowalski

 


Komentarze (2)

Pseudonim : watpiacy 24 sierpnia 2011 10:45
To jak z tym biskupem był TW czy nie.Co na to kard. Dziwisz?
Pseudonim : Mic 28 października 2011 20:58
Jutro ogłoszą że bp Skworc zostaje biskupem katowickim :) ingres 26.11

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102021

pr102021sp

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .