Reklama
Jubileusz 'Kuriera Borzęckiego' PDF Drukuj Email
poniedziałek, 01 grudnia 2008 22:16
Dziennikarze, przedstawiciele trzech szczebli samorządu, współpracownicy "Kuriera Borzęckiego", szefowie placówek oświaty, kultury oraz innych instytucji gminy Borzęcin, gościli w piątek w Borzęcinie podczas konferencji, poświęconej roli mediów lokalnych, zorganizowanej przez tamtejszy Gminny Ośrodek Kultury i wójta Janusza Kwaśniaka. Konferencja zamknęła uroczystości związane z 10. rocznicą powstania gazety gminnej "Kurier Borzęcki". Tomasz Jamrozik, szef tarnowskiego oddziału "Dziennika Polskiego" mówił o roli mediów lokalnych, w budowaniu, Małej Ojczyzny. Podkreślał, że jednym z takich elementów jest gazeta gminna. O powiązaniu dziennikarstwa z poezją mówił natomiast Józef Baran, dziennikarz, poeta, reportażysta. Opowiadał o latach swej młodości w Borzęcinie, podkreślał, że lektura "Kuriera" pozwala mu wspominać przeszłości. W gronie osób składających gratulacje był starosta brzeski, Ryszard Ożóg. - Cieszy mnie, że inicjatywa sprzed 10 lat, doskonale wpisała się w krajobraz gminy i powiatu. To jedna z najlepszych gazet gminnych w regionie. Pamiętam, jak przed 10 laty, obecny wójt gminy Borzęcin, a wtedy redaktor naczelny pierwszych numerów "Kuriera", urzędował w Brzesku, w małym pokoiku przy ulicy Głowackiego. Biuletyn przekształcił się szybko w profesjonalną gazetę gminną - wspominał starosta Ożóg.

 

{jgxgal folder:=[images/stories/fotokronika/2008/29.11.borzecin] cols:=[2]} 

List gratulacyjny, w imieniu gospodarza gminy Brzesko, a wcześniej starosty brzeskiego Grzegorza Wawryki, odczytał Jerzy Tyrkiel, zastępca burmistrza Brzeska. Okolicznościowe adresy nadesłali także parlamentarzyści oraz marszałek Marek Nawara. Obowiązki służbowe nie pozwoliły im przybyć w tym dniu do Borzęcina. Minister skarbu państwa, a zarazem tarnowski poseł PO, Aleksander Grad podkreślił w liście ogromną rolę integracyjną pisma. - Nikt chyba już nie wyobraża sobie Borzęcina bez "Kuriera" - napisał minister Grad. Gratulacje przesłał również marszałek województwa małopolskiego, Marek Nawara. Jego zdaniem pismo doskonale wkomponowało sie w strategię rozwoju i promocji województwa i jest doskonałym uzupełnieniem roli, jaką pełnią gazety ponadregionalne.

Gratulacje "jubilatowi" składali także przedstawiciele firm, dziennikarze zgromadzeni na konferencji i - co bodaj najważniejsze - Czytelnicy "Kuriera". O początkach pisma wspominał gospodarz gminy, Janusz Kwaśniak. - W styczniu 1998 roku ukazał się pierwszy numer Kuriera Borzęckiego, wówczas biuletynu informacyjnego gminnej struktury Akcji Wyborczej Solidarność. Po kilku miesiącach i wydaniu 9 numerów jako redaktor naczelny miałem przyjemność, w związku z wyborem na stanowisko wójta gminy Borzęcin przekazać tytuł Gminnemu Ośrodkowi Kultury. Tym samym biuletyn przekształcił się w niezależne pismo społeczno - kulturalne - mówił wójt Borzęcina. Obecnie redaktorem naczelnym pisma jest Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Podczas konferencji przedstawił losy pisma w ostatnich latach, mówił o planach na przyszłość. Natomiast Lucjan Kołodziejski, stały współpracownik "Kuriera", a zarazem historyk i wielki pasjonat dziejów gminy, opowiedział wiele ciekawostek i nieznanych wcześniej faktów z dziejów wsi i całej okolicy.

Podczas konferencji nie zabrakło także prezentacji miejscowej kapeli ludowej. Członkowie zespołu zaprezentowali sie w nowych strojach. 10 tysięcy złotych przekazał na ten cel marszałek województwa małopolskiego, a 12 tysięcy złotych dołożył samorząd gminny. Borzęcanie, co jest w gruncie rzeczy fenomenem na skalę krajowa, są jednym z nielicznych zespołów, który z roku na rok się powiększa. Zainteresowanie tańcem i piosenką ludową przeszło najśmielsze oczekiwania dyrektora tutejszej placówki kultury. - Mamy stroje na młodzież, ale w zespole pojawiły się kolejne osoby. Dlatego musieliśmy znaleźć pieniądze na stroje. Wniosek zespołu wsparł wójt Janusz Kwaśniak, radny wojewódzki Adam Kwaśniak i marszałek Marek Nawara. Od samorządu wojewódzkiego otrzymaliśmy 10 tysięcy złotych, a z gminy ponad 12 tysięcy. Zakupiliśmy 20 par but i kompletne stroje. Po raz pierwszy zespół wystąpił w nich podczas jubileuszu, 10-lecia istnienia Kuriera - mówi Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie. Kompletny strój męski składał się z kaftana, spodni, koszuli, czapki oraz pasa, a strój damski z gorsetu, bluzki, spódnicy, korali, wianka, fartucha doszywanego i fartucha haftowanego Dodajmy, że o konieczności zakupu nowych strojów krakowskich mówiło się już od dawna. W gminie Borzęcin działa kilka grup tanecznych, jednak ta najstarsza, w której młodzież tańczy najdłużej i teoretycznie powinna stanowić wizytówkę gminy, musi występować w strojach przyciasnych.

Stroje, które zakupiono ponad 10 lat temu, są zbyt małe dla tych tancerzy, a szczególnie tancerek, gdyż nabyto je z myślą o dzieciach młodszych. GOK wystartował w konkursie pn. "Mecenat Małopolski" zgłaszając projekt "Zakup strojów szansą pełnej aktywizacji ZPiT Borzęcinie. Zespół Borzęcinie to jeden z najmłodszych i najprężniej działających zespołów ludowych w powiecie brzeskim. Grupa kultywuje bardzo bogate tradycje folkloru z tych stron, prezentuje również obrzędy ludowe. Grupy wykonują tańce krakowiaków wschodnich, lubelskie, rzeszowskie i przeworskie. - Rzeczą szczególną jest to, iż udało się zachęcić do tego typu zajęć ponad 100 osób. Na fali odzyskiwanej popularności folkloru również w innych miejscowościach gminy podnoszą się głosy o organizację tego typu zajęć - cieszy się dyrektor Kania. Na koniec publiczności zgromadzonej w sali widowiskowej (odnowionego sumptem gminy, za kwotę ponad dwóch milionów złotych) GOK-u, zaprezentował sie kabaret "Leopolis" ze Lwowa. Były piosenki przedwojennego Lwowa, skecze, gagi, tańce, pokazy ognia czy żonglerki.

[mir]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .