Reklama
Wzrost podatków PDF Drukuj Email
sobota, 29 listopada 2008 01:31
Niewielki wzrost większości stawek podatków lokalnych czeka w przyszłym roku mieszkańców Gminy Dębno. Mimo to w dalszym ciągu pozostaną one na znacznie niższym poziomie od maksimum dopuszczalnego ustawowo. Kluczowa dla właścicieli gruntów cena skupu żyta została przez Radę Gminy obniżona z kwoty 55,8 zł za jeden kwintal ustalonej przez prezesa głównego Urzędu Statystycznego do kwoty 42 zł za 1 kwintal. Przyjęta przez radnych stawka będzie podstawą naliczania podatku rolnego w przyszłym roku. W praktyce oznacza to, że np. właściciele gospodarstw o powierzchni powyżej jednego hektara zapłacą 105 zł podatku czyli o 5 zł więcej niż dotąd. Przy utrzymaniu stawki GUS podatek sięgnąłby w tym wypadku kwoty 139,5 zł. Najbardziej interesujący mieszkańców podatek od budynków mieszkalnych podniesiono o 1 grosz w stosunku do roku 2008 r. i wynosić on będzie 0,58 zł za metr kwadratowy powierzchni. Ustawowa górna stawka została ustalona na 0,62 zł. Budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej opodatkowano stawką 13,50 zł za metr kwadratowy co oznacza wzrost o 20 groszy. Według propozycji Ministerstwa Finansów mogłaby ona wynosić 19,81 zł.

 

Bez zmian pozostały natomiast stawki podatku od gruntów pod jeziorami i zajętych na zbiorniki retencyjne. Na poziomie ubiegłorocznym pozostawiono wreszcie podatek od środków transportowych. W tym przypadku rada uznała, że koszty transportu są już na tyle wysokie, że dodatkowe obciążanie portfeli mieszkańców byłoby nierozsądne.  

[gp]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .