Reklama
E-dzieniki w Bielczy PDF Drukuj Email
czwartek, 20 listopada 2008 00:52
Od kilku lat w Internecie można znaleźć funkcjonujący w szkole podział godzin, więc w każdej chwili zainteresowani mogą sprawdzić jaka jest lekcja, w której sali, kiedy można zastać danego nauczyciela. Podział godzin można także sprawdzić w telefonach komórkowych obsługiwanych przez Javę, który po pobraniu jest zapisany na stałe i w każdej chwili dostępny. Istotne jest jeszcze to, że codziennie klikając w link "zastępstwa " znajdujący się w menu internetowej strony szkolnej, dowiadujemy się czy nie nastąpiły zmiany w podziale godzin. Zastępstwa publikowane są przeważnie z jednodniowym wyprzedzeniem. Kolejnym krokiem "ku nowoczesności" jest kafejka multimedialna przy szkolnej bibliotece, wyposażona w 4 komputery i urządzenie wielofunkcyjne. Podczas minionych wakacji na terenie szkoły zainstalowano monitoring wizyjny w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na korytarzach jak i na zewnątrz budynku szkolnego.

 

A jak działa e-dziennik, czyli dziennik, ale w innej postaci? Funkcjonuje oprócz, a nie zamiast tradycyjnego znanego od pokoleń. Zapisane jest w nim to samo, ale inaczej. Z tradycyjnym, pilnie strzeżonym, rodzice zapoznawali się na spotkaniach z wychowawcami podczas tzw. wywiadówek. Spotkanie rzadkie więc i wgląd sporadyczny. Zdarzało się więc, że rodzicom "włos się na głowie jeżył" od ilości ocen których się nie spodziewali, gdyż syn lub córka pilnie "strzegli" swych szkolnych tajemnic. Obecnie każdy rodzic otrzymał login i hasło, które pozwala na bieżący dostęp do ocen, frekwencji oraz wiadomości otrzymywanych od nauczycieli naszej szkoły. Może więc siedząc wygodnie w fotelu, w kraju lub poza jego granicami, skontrolować, czy dziecko jest na zajęciach, czy miało zadanie, jaką otrzymało ocenę za sprawdzian. Gdy uczeń po lekcjach wraca do domu, nie może więc powiedzieć, że "nie był pytany", albo, że "pani nie sprawdzała zadania". Rodzic natychmiast dowie się czy dziecko "rozmija się z prawdą". Loginy i hasła otrzymali również uczniowie, którzy w początkowym okresie dopingowali uczących, aby wpisali już oceny, bo muszą się "rodzicom pochwalić". Zdarzają się jednak i tacy {zwłaszcza najstarsi gimnazjaliści}, którzy chcieliby ukryć przed rodzicami "to i owo" więc krytykują obecny e-dziennik. Dla nauczycieli jest to wprawdzie dodatkowa praca, bo po każdej lekcji muszą wypełniać specjalne karty z ocenami, spóźnieniami, obecnościami i krótkimi komentarzami dotyczącymi zachowania, które po zeskanowaniu trafiają do Internetu, ale już widzą jej efekty. Dzięki prowadzeniu elektronicznej dokumentacji i automatycznemu przetwarzaniu danych zaoszczędzają swój cenny czas i podnoszą w szkole komfort pracy. Taka forma współpracy i przepływu informacji spodobała się zarówno dyrekcji, jak nauczycielom i rodzicom.

Inicjatorem wprowadzenia techniki komputerowej i publikowania na stronie internetowej: planu lekcji, zastępstw oraz e-dziennika jest mgr inż. Stanisław Olczak. We wdrażaniu i obsłudze tych nowinek technicznych z dużym zaangażowaniem biorą udział: mgr Wiesława Baryczka oraz mgr inż. Beata Olczak. Zespół Szkół w Bielczy dorównał więc stołecznym szkołom i stał się PIERWSZĄ PLACÓWKĄ W POWIECIE BRZESKIM, która wdrożyła System Kontroli Frekwencji i Postępów w Nauce. Oprogramowanie, które opracowała firma LIBRUS stało się dla szkoły narzędziem profilaktyczno wychowawczym pozwalającym na systematyczny monitoring pracy wychowawczej szkoły oraz wzbogaciło współpracę szkoły z rodzicami. O wszystkich nowościach w szkole można na bieżąco czytać na stronie www.bielcza.edupage.org

[so]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .