Reklama
Powstanie południowa obwodnica Szczurowej
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 22 grudnia 2021 11:10

Dokładnie 35 milionów złotych otrzyma samorząd województwa małopolskiego na budowę południowej obdownicy Szczurowej, w ramach rządowego programu: Budowa stu obwodnic w Polsce” – mówi poseł Józefa Szczurek – Żelazko, która od kilku lat zabiegała o środki rządowe na ten cel. Dzisiaj, podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o decyzji rządu w sprawie obwodnic. – Cieszę się, że na tej liście znalazła się ta obwodnica. To kolejne element rozwoju infrastruktury drogowej w tej części powiatu brzeskiego, naturalna konsekwencja budowy zjazdu z autostrady w Brzesku oraz budowy mostu na Wiśle w Górce i budowie nowej drogi na odcinku Górka – Szczurowa – Niedzieliska. Cała inwestycja ma kosztować około 58 milionów złotych – wylicza poseł Józefa Szczurek – Żelazko.


Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron nie ukrywa, że samorząd województwa zabiegał o środki na ten cel. – Dziękuję, w imieniu własnym, radnych województwa małopolskiego, a przede wszystkim mieszkańców Rudych Rysiów premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi oraz naszej poseł Józefie Szczurek – Żelazko za wsparcie tego wniosku – mówi Józef Gawron. Radości z faktu budowy obwodnicy nie ukrywa wójt Szczurowej Zbigniew Moskal. – Nasze dwuletnie starania o środki na ten cel, przyniosły rezultat – przekonuje, dziękując rządowi i poseł Józefie Szczurek – Żelazko za wsparcie finansowe.


Przypomnijmy, że pierwszy etap drogi wojewódzkiej nr 768 z Brzeska do Bucza zaprojektowała i wybudowała firma Skanska. Prace, prowadzone w 2015 roku, pochłonęły blisko 33 mln zł. Dzisiaj znamy oferty w przetargu na wykonanie dokumentacji obwodnicy Przyborowa i wsi Rudy Rysie. Powstanie tam droga o długości 6,5 kilometra połączy obecny etap tzw. obwodnicy Mokrzysk z zachodnią obwodnicą Szczurowej w Niedzieliskach. Niedawno Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie opublikował protokół z otwarcia ofert na opracowanie dokumentacji projektowej drugiego etapu drogi łączącej Brzesko z Koszycami. Najniższa oferta opiewa na 1,39 mln zł, a najwyższa - na 3,6 mln zł. Jedna z pięciu ofert mieści się w limicie przygotowanej kwoty (1,8 mln zł). Przetarg obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej odcinka o długości 6,5 kilometra. Połączy on tzw. obwodnicę Mokrzysk z obwodnicą Szczurowej. Droga zacznie się od wylotu ronda na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 768 i ul. Zagrodzkiej we wsi Bucze (gmina Brzesko) aż do obwodnicy Szczurowej w Niedzieliskach (gm. Szczurowa). Wybudowanie nowej drogi pozwoli na wyprowadzenie ruchu poza centra wsi Przyborów i Rudy Rysie. Warto wspomnieć, że na razie kierowcy mają do dyspozycji fragment obwodnicy od drogi krajowej nr 94, przez węzeł Brzesko, kończącej się w Buczu. Następnie cały ruch powraca na stary odcinek DW 768, prowadzący przez centra wsi Przyborów i Rudy Rysie. Niestety, często dochodzi tam do wypadków, również śmiertelnych. Obwodnica powinna powstać w ciągu trzech – czterech lat.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .