Reklama
Drwinia. Trwają prace przy budowie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
WYDARZENIA - Gnojnik
niedziela, 31 października 2021 13:25

Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych weszła w kolejną w fazę realizacji. Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości zadanie zostanie oddane do użytku – cieszy się wójt Jan Pająk.


Mieszkańcy będą mogli tu przywieźć i bezpłatnie zostawić posegregowane śmieci oraz rzeczy, których część – po naprawie – zyska drugie życie i posłuży innym. Przypomnę, że koszt projektu szacowany jest na około dwa miliony złotych. Warto jednak dodać, że jakieś dwie/trzecie tej sumy bo około ponad półtora miliona złotych stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Umowę gwarantującą dofinansowanie zadania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 podpisałem już w 2018 roku – podkreśla wójt Jan Pająk. W ramach projektu nie zabraknie także działań promocyjnych, informacyjnych, a przede wszystkim edukacyjnych w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Zaplanowano współpracę z przedszkolami i szkołami, gdzie zostaną przeprowadzone liczne warsztaty, wykła1dy, a także konkursy wiedzy z atrakcyjnymi nagrodami. Starsi mieszkańcy, podczas spotkań edukacyjnych, również będą mogli poszerzyć horyzonty na temat recyklingu. A wszystko po to, by świadomość ekologiczna oraz wiedza na temat ochrony naszego środowiska nieustannie wzrastała. Powstanie też budynek – salka edukacyjna wraz z zapleczem socjalno - biurowym i tzw. infrastruktura towarzysząca. Prace potrwają do końca tego roku – mówi wójt Jan Pająk. Przypomnijmy, że projekt przewiduje budowę drogi dojazdowej do PSZOK w miejscowości Zielona wraz ze zjazdem z drogi wojewódzkiej, plac PSZOK, zadaszoną rampę rozładunkową i zadaszone boksy. Oprócz budowy punktu selektywnej zbiórki odpadów, przewidziane są także działania edukacyjne wśród dzieci i młodzieży w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, zasad hierarchii postępowania z odpadami i możliwości ponownego wykorzystania odpadów komunalnych. Powstać ma ścieżka edukacyjna. Każdy mieszkaniec gminy będzie mógł oddać do PSZOK-u segregowane odpady komunalne takie jak np. odpady budowlane, meble i inne odpady wielkogabarytowe, lodówki, telewizory, akumulatory, zużyte opony, przeterminowane leki, baterie tłumaczy wójt Jan Pająk.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .