Reklama
Rozmowa z Andrzejem Potępą – starostą brzeskim
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 26 października 2021 16:33

Około 40 procent tegorocznego budżetu to wydatki inwestycyjne. Muszę przyznać, że takim wynikiem pochwali się niewiele powiatów w Polsce. Jak to w ogóle możliwe?
Faktem jest, że tegoroczny budżet jest bodaj najlepszy w historii powiatu brzeskiego pod względem nakładów na inwestycje. Jest to na pewno skutek przemyślanej strategii finansowej, wprowadzenia planu oszczędnościowego, który zaowocował chociażby nadwyżką budżetową w kwocie ponad siedmiu milionów złotych. Myślę, że nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie nasza ogromna aktywność i skuteczność w pozyskiwaniu środków krajowych i unijnych. Za wsparcie i przychylność serdecznie dziękuję małopolskim parlamentarzystom, a w szczególności pani poseł Józefie Szczurek-Żelazko.
Nasza niemal stuprocentowa skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych to sukces, na który pracujemy na bieżąco. Bardzo szczegółowo opracowujemy nasze wnioski aplikacyjne i staramy się szybko reagować na pojawiające się programy dofinansowania. Dzięki temu systematycznie i z powodzeniem realizujemy przyjętą strategię rozwoju naszego powiatu na kilku obszarach.

Kto przygotowuje te wnioski?
Z ogromną satysfakcją muszę stwierdzić, że jest to zasługa naszych dyrektorów i pracowników Starostwa i Zarządu Dróg Powiatowych. Jako jedni z niewielu samorządów nie zaprosiliśmy do współpracy, nie podpisaliśmy umów, nie płacimy zewnętrznym firmom koordynującym. Wszystkie te projekty opracowali nasi pracownicy, nasi dyrektorzy, nasze wydziały. Zrobili to świetnie, co widać po efektach, a to oznacza, że wykwalifikowana i sprawdzona w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej kadra naprawdę doskonale sobie z tym radzi. Nasza samowystarczalność i niezależność to oczywiście także bardzo duże oszczędności. Dodam także, że wnioski które składaliśmy dotyczą wszystkich najważniejszych obszarów działalności i są nastawione na podniesienie jakości funkcjonowania powiatu i poprawienie komfortu życia naszych mieszkańców. Skala projektów i inwestycji, które rozpoczęły się kilka lat temu już sprawiła, że te zmiany są widoczne. Ale w perspektywie kilku lat efekty będą jeszcze bardziej zauważalne, zarówno w oświacie, jak i infrastrukturze, w usługach świadczonych przez sam urząd, w obszarach dotyczących osób niepełnosprawnych czy w zakresie służby zdrowia.

Na jakie inwestycje udało się pozyskać środki?
Inwestycje, na które pozyskaliśmy środki można podzielić na kilka obszarów. Pierwszy, bardzo istotny dział, to remonty dróg powiatowych, drugi: budowa nowych chodników przy drogach powiatowych. Kolejny obszar związany jest z inwestycjami oświatowymi. Czwarty obszar to inwestycje w inne obiekty użyteczności publicznej. Piątym obszarem są środki pozyskane przez samorząd powiatu brzeskiego na remont i inwestycje w szpitalu powiatowym.

No to po kolei. Drogi...
Powiat realizuje kilka bardzo złożonych zadań inwestycyjnych. Zakończył się remont ponad 5-kilometrowej drogi Szczurowa – Zaborów – Żelichów. Na ten cel wydaliśmy około 3.5 miliona złotych. 75 procent tej kwoty to finansowanie zewnętrzne. Dodatkowo Powiat wyremontował trasę na Jadowniki Mokre.
Aktualnie jesteśmy w trakcie dużej inwestycji, której koszt sięgnął aż 12 milionów złotych. Chodzi o remont drogi Brzesko – Szczepanów – Borzęcin (w miejscowościach Jadowniki i Sterkowiec). Z Funduszu Dróg Samorządowych pozyskaliśmy blisko 6,6 miliona złotych. Finalnie powstanie około 2,85 km zmodernizowanej drogi oraz 2,8 km nowego chodnika.
Ale to nie jedyna inwestycja na tej trasie. Powiat wyremontuje nawierzchnię także w miejscowościach Przyborów i Borzęcin, na ponad 5-kilometrowym odcinku. Dodatkowo w okolicach DPS i ronda w Borzęcinie powstanie nowy chodnik. I w tym przypadku posiłkujemy się środkami z FDS. Całość inwestycji to wydatek około 5.7 miliona złotych, z tego ponad 3.1 miliona złotych to środki rządowe.
Trzecia, równie rozbudowana inwestycja na lata 2021 – 2022 dotyczy ul. Witosa w Jadownikach. Na ten cel otrzymaliśmy blisko dwumilionową dotację z FDS. Remont obejmie odcinek drogi o długości ponad 2.2 kilometra, pojawi się także osiemset metrów nowego chodnika.

Powiat zrealizował także inwestycje w oparciu o Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych?
Dotacja pozwoliła nam na przebudowę tych dróg powiatowych, które nie mogły dotąd liczyć na dofinansowanie z innych źródeł. Wyremontowaliśmy odcinki: Łęki – Kąty – Dobrociesz, długość około 1.7 kilometra; Strzelce Wielkie – Niedzieliska, długość: 500 m; Zaborów – Wola Przemykowska, długość: ponad kilometr; Cerkiew – Strzelce Małe, długość: 550 metrów; Bochnia – Niedzieliska (przysiółek Wygoda), długość: około 1.2 kilometra. W sumie na ten cel powiat wydał milion z dotacji rządowej oraz 60 tysięcy ze środków własnych.

Kilka nowych kilometrów chodników pojawi się na terenie powiatu brzeskiego. To efekt doskonałej współpracy samorządu powiatowego z gminami.
Cieszy nas ta owocna współpraca. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku powiat wybuduje kilka kilometrów nowych chodników. Poprawi to nie tylko stan bezpieczeństwa pieszych, ale także komfort jazdy kierowców. W gminie Brzesko powstaje nowy chodnik w Mokrzyskach, w Sterkowcu oraz w Brzesku na ulicy Kościuszki. Jesteśmy też na ostatnim etapie budowy chodnika w Nieźwiedzy i Biadolinach Szlacheckich (gmina Dębno). Podobna sytuacja jest w Lewniowej (gmina Gnojnik), w Borzęcinie i w Złotej (gmina Czchów).
Wartość prac „chodnikowych” to kwota blisko 3.6 miliona złotych. Od wielu lat chodniki przy drogach powiatowych budujemy w proporcji 1 – 1. Do złotówki powiatu złotówkę dokłada samorząd gminy, na terenie której realizowana jest inwestycja. W efekcie tej współpracy w tym roku powstanie blisko 3.7 kilometra nowych deptaków.
Dodam tylko, że samorząd powiatu brzeskiego już zlecił wykonanie nowych projektów technicznych. Mowa o jezdniach, których remonty zaplanowano na lata 2022 – 2023. Opracujemy dokumentację dla 11 odcinków chodników oraz 2 dróg.

W grudniu ubiegłego roku powiat brzeski wzbogacił się o osiem milionów złotych w ramach dotacji rządowej. O milionie na drogi mówiliśmy, a co z funduszami na szpital powiatowy?
Rząd przyznał nam trzy dotacje, na realizację trzech inwestycji. W cały proces aplikacyjny była bardzo zaangażowana pani poseł Szczurek-Żelazko. Jestem bardzo wdzięczny za jej wsparcie – wspólne starania pozwoliły na realizacje kolejnych kluczowych zadań dla naszego regionu.
Jak już wspomniałem – środki przeznaczyliśmy na trzy inwestycje. Za milion złotych przebudowaliśmy pięć odcinków dróg powiatowych, o których już była mowa. Dzięki dwumilionowej dotacji zakupiliśmy nowy tomograf dla SP ZOZ w Brzesku. Natomiast pozostałe 5 milionów złotych pozwoli na dostosowanie szpitala do obowiązujących przepisów prawa. Prace obejmą: poprawę szybów windowych, wymianę wszystkich wind, instalacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz wykonanie przewiązki między kompleksem budynków szpitala.
W tym miejscu warto wspomnieć, że inwestujemy także w placówki POZ. Od kilku lat sukcesywnie modernizujemy kolejne powiatowe budynki użyteczności publicznej. W tym roku podjęliśmy się termomodernizacji ośrodka zdrowia w Łysej Górze. Na ten cel przeznaczyliśmy 300 tys. złotych. Budynek nie tylko zyska nową estetykę, ale także będzie bardziej dostępny dla pacjentów i przede wszystkim przyniesie duże oszczędności energetyczne.

Inwestycje w brzeskiej „Zielonce” – to także przykład, który pokazuje aktywność powiatu w pozyskaniu środków.
Wykonanie termomodernizacji części budynków – obiektów Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku, ma ogromne znaczenie nie tylko dla funkcjonowania samej placówki, ale także dla środowiska naturalnego. Na ten cel pozyskaliśmy 2 miliony złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zakres prac jest naprawdę szeroki – od wymiany dachu, po ocieplenie stropów do budowy nowej kotłowni oraz wymiany całej instalacji centralnego ogrzewania.

Powiat zamierza zmodernizować byłe warsztaty w Łysej Górze.
Tak, to inwestycja, na którą pozyskaliśmy środki unijne jeszcze w ramach poprzedniej perspektywy finansowej. Planujemy rewitalizację niezagospodarowanego budynku byłych warsztatów w siedzibie ŚDS i PZAZ w Łysej Górze. W sumie na ten cel wydamy blisko 4 miliony złotych. Na inwestycję składa się kilka kluczowych prac: wymiana dachu, docieplenie stropów, wymiana instalacji elektrycznej, modernizacja kotłowni, montaż klimatyzacji oraz wymiana wszystkich instalacji wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania. Jesteśmy już po przetargu.
W przestronnych, wyremontowanych salach, odpowiednio przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, powstaną nowe pracownie Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej. Kiedy podejmowaliśmy się tego zadania, naszym celem nadrzędnym było stworzenie od kilku do nawet kilkunastu nowych miejsc pracy dla niepełnosprawnych – wszystko wskazuje na to, że cel uda się osiągnąć. Aktualnie Zakład specjalizuje się w ceramice i krawiectwie, chcemy stworzyć naszej placówce możliwość rozwoju w kolejnym obszarze usługowym. W zrewitalizowanych pomieszczeniach już wkrótce zacznie funkcjonować nowoczesna i ogólnodostępna pralnia.  
Rozmawiał:
Mirosław Kowalski


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .