Reklama
Minister cyfryzacji w Brzesku
WYDARZENIA - Region Tarnowski
sobota, 16 października 2021 19:44

L1090553Na zaproszenie poseł Józefy Szczurek – Żelazko do Brzeska przyjechał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Pełnomocnik rządu przedstawił założenia programu „Cyfrowa Gmina”. Jak mówi poseł Józefa Szczurek – Żelazko jest to projekt skierowany do wszystkich gmin w Polsce, finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU.  Warto dodać, że w zależności od liczby mieszkańców, gminy z naszego regionu mogą otrzymać nawet do miliona złotych. – Ponad Ilion złotych, po złożeniu wniosku trafi do Brzeska, czterysta tysięcy otrzyma gmina Dębno. Po kilkaset tysięcy trafi do innych samorządów – mówi poseł Józefa Szczurek- Żelazko.


Samorządowcy i samorządy są najbliżej swoich mieszkańców. To tam realizowane są usługi dla ludzi – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Program „Cyfrowa Gmina” kierujemy do wszystkich gmin w Polsce, pierwszy nabór rusza już w najbliższy poniedziałek (18 października). Będą mogły wziąć w nim udział m.in. 122 gminy z Małopolski. Pozostałe małopolskie samorządy (60) będą mogły zgłosić się w kolejnych naborach. Tylko w pierwszym naborze na wsparcie małopolskich samorządów przeznaczamy ponad 38 milionów zł. W sumie na całe województwo małopolskie, we wszystkich naborach – niemal 60 milionów. Za otrzymane w ramach „Cyfrowej Gminy” pieniądze samorządy będą mogły sfinansować m.in. dalszą cyfryzację swoich urzędów, kupić sprzęt komputerowy dla jednostek podległych, przygotować urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami - wykupić szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, wyposażyć urzędy w programy wspierające cyfrowe bezpieczeństwo.  To od Was będzie zależało, na które z tych działań przeznaczycie te pieniądze. Jedno działanie będzie obowiązkowe – audyt cyberbezpieczeństwa. Chcemy stworzyć mapę cyberbezpieczeństwa samorządów w Polsce i mamy nadzieję, że dzięki temu działaniu wzmocnimy techniczny i kompetencyjny potencjał gmin do zapobiegania i reagowania na incydenty bezpieczeństwa – mówił minister Janusz Cieszyński. Minimalna wysokość grantu to 100 000 zł, maksymalna dwa miliony – wylicza minister Janusz Cieszyński.


W ramach programu Zdalna Szkoła, czyli programu wsparcia samorządów w zakupie sprzętu do zdalnej edukacji dofinansowanie dostały wszystkie 182 małopolskie gminy, na łączną kwotę prawie 13 milionów złotych. Dzięki temu wsparcie trafiło do 1169 szkół - 5607 uczniów i 811 nauczycieli, a dzięki tym środkom w województwie małopolskim kupiono łącznie 5 534 komputerów i 531 tabletów.  W ramach programu Zdalna Szkoła+ dofinansowanie dostało 181 gmin, na łączną kwotę prawie 16,5 miliona złotych. Dzięki temu wsparcie trafiło do 1175 szkół – 6600 uczniów i 1037 nauczycieli, a dzięki tym środkom w woj. małopolskim zakupiono łącznie 7213 komputerów i 485 tabletów.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .