Reklama
Budynek w Uszwi oficjalnie otwarty
WYDARZENIA - Gnojnik
poniedziałek, 20 września 2021 14:25

L1090261W poniedziałek dokonano oficjalnego otwarcia budynku wielofunkcyjnego w Uszwi, w gminie Gnojnik. Jesienią 2019 roku gmina rozstrzygała przetarg na realizację II etapu inwestycji. Wartość prac opiewa na blisko 6.7 miliona złotych. Budynek ma szerokie przeznaczenie: oprócz przedszkola znajdzie się także miejsce dla biblioteki publicznej oraz świetlicy wiejskiej. Przypomnijmy, że w I etapie inwestycji został wybudowany budynek w stanie surowym wraz z pokryciem dachowym. Kosztowało to blisko 1,8 miliona złotych. Gmina otrzymała dotację unijną – blisko 1.8  miliona zł z przeznaczeniem na budowę i wyposażenie części kulturalnej budynku wielofunkcyjnego w Uszwi. Dotacja została pozyskana w ramach działania 11.2 Odnowa obszarów wiejskich Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 (RPO WM). Program dawał szansę na uzyskanie dofinansowanie do budowy obiektów kulturalnych, a obiekt w Uszwi ma łączyć funkcje przedszkolne z funkcjami kulturalnymi (świetlica, biblioteka z czytelnią).

Lokalizacja…

Umiejscowienie obydwu instytucji w jednym budynku, pozwoli ponadto na osiągnięcie w dłuższej perspektywie dwóch korzyści. Z jednej strony znacznie szerszego zaangażowania dzieci w wydarzenia kulturalne na dalszych etapach edukacji, a z drugiej strony większego zaangażowania rodziców w wydarzenia kulturalne i społeczne. Zadanie realizowane było z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach Osi Priorytetowej 11 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Warto dodać, że Gmina pozyskała na realizację tej inwestycji także dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nowoczesny obiekt ma trzy kondygnacje: 1100 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Są tutaj pomieszczenia na pięciooddziałowe przedszkole dla stu dzieci. Ale jest możliwość zwiększania tej liczny do 140. Powstało nowoczesne zaplecze przedszkola: w tym jadalnia, zaplecze kuchenne, gabinet dyrektorski, sekretariat, pokój nauczycielski, gabinety intendentki, pielęgniarki, logopedy. Są nowoczesne toalety i łazienki, szatnie oraz kilka pomieszczeń technicznych. Natomiast sale i korytarze cechuje przestronność, doskonałe naświetlenie i paleta kolorów – podkreśla z dumą wójt Sławomir paterek. Przedszkole zapewni opiekę dzieciom od 3 do 6 lat.

Dobry wniosek

Sama idea wybudowania przedszkola wraz z pomieszczeniami na działalność kulturalną ma swoje korzenie w 1997 roku, kiedy to woda zalała stare przedszkole. Wielkim orędownikiem budowy obiektu był świętej pamięci radny Janusz Zych, radny pięciu kadencji oraz szef samorządu gminnego w latach 2014 – 2018. To on przekonał swoich kolegów radnych, że warto zainwestować. Wniosek wraz z dokumentacją przygotował perfekcyjnie zespół kierowany przez Leszka Ząbkowskiego, byłego kierownika referatu inwestycji w Urzędzie Gminy w Gnojniku, a obecnie wiceburmistrza Wojnicza. Jak mówią pracownicy Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego dokumentacja zasługuje na szóstkę. Zresztą, wszystkie projekty które powstały pod okiem Leszka Ząbkowskiego, spełniały wszelkie wymogi formalno – prawne. Dzięki tej dokumentacji gmina pozyskała środki i mogła ogłosić przetargi. – To było spore wyzwanie, ale udało się – wspomina po latach LeszekZąbkowski.

Goście dopisali

Poseł Józefa Szczurek – Żelazko gratulowała samorządowi gminy Gnojnik podjęcia decyzji w sprawie budowy obiektu. Mówiła, że jest to przykład dobrej współpracy pomiędzy gminą oraz państwem i samorządem województwa małopolskiego. – Rząd Prawa i Sprawiedliwości robi wszystko, by poprawić życie Polaków. Od kilku lat inwestujemy w małych gminach, bo nie może być tak, że Polska rozwija się tylko w wielkich aglomeracjach miejskich – mówiła poseł Józefa Szczurek – Żelazko. Piotr Sak gratulował władzom gminy. Zapewniał, że samorząd może liczyć na jego wsparcie. – To, że na Ziemi Tarnowskiej powstają takie obiektu to zasługa wielu ludzi. Gratuluję mieszkańcom gminy, a przede wszystkim mieszkańcom Uszwi. Dzieciom życzę samych radosnych chwil w tym miejscu – mówił poseł Piotr Sak. Natomiast poseł Stanisław Bukowiec zwracał uwagę na fakt, że jest to obiekt nowoczesny. – Budowany z rozmachem, ale nie z przepychem. Cieszy mnie taka inwestycja, bo pokazuje, że środki państwa, środki unijne, nie są marnotrawione – mówił poseł Stanisław Bukowiec. Wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz nie dziękował radnym z podjęcie właściwej decyzji. – Przekaże premierowi, że gmina znakomicie wykorzystała środki – mówił Ryszard Pagacz. Wicemarszałek Marta Lech – Malec podkreślała, że widząc taki obiekt utwierdza się tylko w przekonaniu, że środki wydawane przez sejmik, trafiają do właściwych rąk. – Piękny, nowoczesny, doskonale zaprojektowany obiekt – mówiła Marta Lech – Malec. Starosta brzeski Andrzej Potępa tłumaczył, że po raz kolejny bierze udział w otwarciu obiektu oświatowego w powiecie brzeskim. – Szybko odrabiamy wieloletnie opóźnienia cywilizacyjne, a takiego obiektu nie powstydziłby się żaden samorząd niemiecki czy francuski – mówi Andrzej Potępa. W gronie gości nie zabrakło wójta Borzęcina, Janusza Kwaśniak, wójta Lipnicy Murowanej Tomasza Gromali, radnych powiatu i gminy, sołtysów, dyrektorów szkół i przedszkoli, pracowników Urzędu Gminy w Gnojniku.

Rada przegłosowała

Jak mówią radni Prawa i Sprawiedliwości z Rady Gminy w Gnojniku bez wsparcia i pomocy poseł Józefy Szczurek – Żelazko oraz radnych wojewódzkich Wojciecha Skrucha, Marty Lech – Malec i Józefa Gawrona, sukcesu by nie było. – Z tego co pamiętam, ogromnie w ten projekt zaangażowali się Leszek Ząbkowski oraz radny powiatu brzeskiegoGrzegorz Gołąb. Dzisiaj, podczas oddania obiektu do użytku, w imieniu radnych przemawiał przewodniczący Rady Gminy w Gnojniku Paweł Prus, który dziękował radnym za przekazanie środków na ten cel. Życzył dzieciom udanego wypoczynku, zabawy i nauki w tym obiekcie. Paweł Prus deklarował kolejne wsparcie dla Uszwi.

 

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .