Reklama
Borzęcin. Pamiętają o historii
WYDARZENIA - Borzęcin
wtorek, 07 września 2021 22:51

We wrześniu Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie organizuje w szkołach na terenie gminy spotkania z lokalną historią. Wydarzenia są pokłosiem gminnej uroczystości patriotycznej zorganizowanej w dniu 15 sierpnia br., a przypominającej sylwetkę Adama Sadowskiego, żołnierza Legionów Polskich, zmarłego w 1916 roku, legionistów z gminy Borzęcin z lat 1914-1918 poległych w walce o odzyskanie niepodległości, a także poległych w szeregach Wojska Polskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Do tego celu wykorzystywana jest wystawa opracowana i wypożyczona przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie pt. „Dla Ciebie, Polsko. W stulecie czynu legionowego" oraz materiał ze specjalnego wydania „Kuriera Borzęckiego” – „Borzęcińskie drogi do niepodległości 1914-1921” poświęcone udziałowi mieszkańców Borzęcina, Bielczy, Łęk, Przyborowa i Warysia w walkach podczas I wojny światowej, powstaniach śląskich, walkach o Lwów i wojnie polsko-bolszewickiej.

We współpracy z lokalnym historykiem Lucjanem Kołodziejskim na takich objazdowych lekcjach przybliżamy i przypominamy wydarzenia i postacie, które zapisały się w lokalnej historii. Chcemy z tą informacją dotrzeć do młodego pokolenia, które często jest nieświadome mających na terenie danej miejscowości wydarzeń historycznych czy postaci, które niejednokrotnie w walce o wolność Ojczyzny poświęcały to, co najcenniejsze – swoje życie komentuje Piotr Kania z GOK Borzecin. Pierwsze takie spotkanie zorganizowano 2 września dla nauczycieli i uczniów klas I-VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Św. Jana Pawła II w Borzęcinie. Kolejne zaplanowano w Borzęcinie Dolnym (7 września), Przyborowie (9 września) oraz w Bielczy.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .