Reklama
Powiat Tarnowski. Uroczystości w Wał Rudzie
WYDARZENIA - Region Tarnowski
wtorek, 20 lipca 2021 16:52

Już w najbliższą niedzielę, 25 lipca odbędą się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę Akcji „Most III”. Obchody odbędą się tradycyjnie na terenie Wał Rudy i Zabawy. Do wspólnego oddania hołdu bohaterom tej słynnej operacji wywiadowczej Armii Krajowej zapraszają Starosta Tarnowski Roman Łucarz i Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka. Patronat honorowy nad obchodami objął Starosta Tarnowski Roman Łucarz. - Zapraszam do udziału w tym wydarzeniu. W ten sposób oddamy hołd bohaterom z AK oraz innych formacji bojowych, które w czasie niemieckiej okupacji, walczyły się faszystami. Tego typu wydarzenia to doskonała lekcja historii, ale tez szacunku dla tych dzięki którym żyjemy dzisiaj w pełni suwerennym, niepodległym, demokratycznym kraju – mówi starosta Roman Łucarz. Akcja III Most była to operacja przewiezienia zdobytych części rakiety V-2 z Polski do Anglii.

Ustalono, że ośrodek doświadczalny i zakład produkcyjny pocisków rakietowych V znajdują się w Peenemunde na wyspie Uznam. Wywiad Komendy Głównej AK poinformował o tym Londyn. Lotnictwo brytyjskie, po długich przygotowaniach zbombardowało ośrodek doświadczalny i zakład produkcyjny dnia 18 VIII 1943 r. Zniszczenie ośrodka w Peenemunde zmusiło Niemców do przeniesienia produkcji rakiet V-2 w góry Harz i na poligon Pustków-Blizna koło Dębicy, gdzie dokonywano próbnych wystrzeleń rakiet nadesłanych z Niemiec. Powyższe wydarzenia opóźniły niemieckie prace nad bronią rakietową o kilka miesięcy. Wystrzeliwane rakiety z poligonu Pustków-Blizna lądowały w różnych miejscach, lecz najwięcej z nich Niemcy kierowali w okolice miejscowości Sarnaki nad Bugiem, gdzie specjalne oddziały niemieckie zabezpieczały pozostałe po eksplozji odłamki. Miejscowe dowództwo AK zorganizowało również grupy poszukiwawcze mające za zadanie wyprzedzenie Niemców w zbieraniu odłamków. Dnia 30 maja 1944 r. jedna z wystrzelonych rakiet po upadku na ziemię nie eksplodowała. Niewypał ten szczęśliwie udało się przejąć i zabezpieczyć oddziałom Armii Krajowej. Komenda Główna AK przysłała grupę specjalistów, którzy z narażeniem życia rozmontowali rakietę, wykonali szereg zdjęć i rysunków, a najważniejsze części przewieziono do Warszawy celem szczegółowych badań. Informacje na ten temat przesłane zostały do Anglii. Niestety zachodni naukowcy potraktowali je jako nieprawdopodobne. Jedynym rozwiązaniem było dostarczenie zdobytych części rakiety V-2 drogą lotniczą do Londynu.

Centrala Armii Krajowej zdecydowała, że najodpowiedniejszym miejscem do przeprowadzenia tej akcji będzie tajne lądowisko "Motyl" położone na skraju miejscowości Wał Ruda i Zabawa, na północ od Tarnowa. operacje lądowania samolotów nosiły kryptonim "Most". Wszystkie zdobyte części i materiały dotyczące rakiety V-2 zostały przewiezione w butlach po tlenie specjalnym samochodem z Warszawy przez Tarnów do Przybysławic. Lądowanie samolotu miało nastąpić w pierwszych dniach lipca 1944 r. Wystąpiły jednak pewne trudności. Nastały długotrwałe deszcze, a w pobliże lądowiska przybyły znaczne oddziały niemieckie, utworzono specjalny punkt żandarmerii w Dęblinie. Na wytypowanym lądowisku zaczęły lądować lekkie samoloty niemieckie, a do Wał Rudy przybyły oddziały artylerii przeciwlotniczej. Mimo to zdecydowano się na przeprowadzenie zaplanowanej akcji. W nocy z 25/26 lipca 1944 roku o godzinie 24-ej, w ramach operacji "Trzeci Most" wylądował samolot brytyjski DC-3 "Dakota", który wystartował z bazy lotniczej w Brindisi we Włoszech. Samolot miał przebywać na ziemi tylko 5 minut. W ciągu tego krótkiego czasu miano wyładować przesyłki i kurierów oraz zabrać części i plany rakiet V-2 oraz kurierów rządu emigracyjnego. Niestety parokrotne próby startu kończyły się fiaskiem. Grunt lądowiska po opadach był grząski. Załoga samolotu w obliczu zaistniałych trudności postanowiła go spalić. Jednakże zdecydowana postawa osób wykonujących akcję i właściwa ocena sytuacji sprawiły, że podłożenie pod koła samolotu desek szczęśliwie rozwiązało problem. Samolot po przeszło godzinnym postoju na ziemi odleciał do bazy w Brindisi. Tylko dzięki determinacji i zaangażowaniu wielu osób "przesyłka" dotarła do Londynu. Miejscowe oddziały AK powróciły szczęśliwie do domu. Jedna z największych tajemnic wojskowych Hitlera i III Rzeszy dostała się w ręce aliantów, co pozwoliło na skuteczne zwalczanie rakiet V-2.

(mir)

Program obchodów 77. rocznicy Akcji „III Most” przedstawia się następująco: 25 lipca 2021 roku (niedziela)

Wał - Ruda
godz. 15:00 - Uroczystości oficjalne i złożenie kwiatów po obeliskiem upamiętniającym uczestników operacji III Most

Zabawa
godz. 16:00 - Msza Św. w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózki - w intencji uczestników operacji III Most
godz. 17:00 - Namiot przy Sanktuarium - Prezentacja gry terenowej i edykacyjnej gry interaktywnej o III Moście
godz. 18:00 - Gra terenowa o puchar dowódcy operacji III Most; gra interaktywna - rywalizacja o puchar dowódcy operacji III Most; projekcja filmu "Kurier" - namiot przy sanktuarium


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102021

pr102021sp

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .