Region. Wyborcze zmagania
WYDARZENIA - WYBORY 2019
czwartek, 03 stycznia 2019 22:58

To będzie wyjątkowy rok: dwa razy bowiem pofatygujemy się do urn wyborczych. Najpierw, w maju, wybierzemy 51 posłów do Parlamentu Europejskiego, a na początku października – posłów i senatorów. Teoretycznie rzecz biorąc – na co zwracają uwagę niektórzy komentatorzy – wybory do Sejmu i Senatu mogłoby odbyć się już w marcu, gdyby w styczniu nie doszło do uchwalenia budżetu. Mało prawdopodobne, ale... wykluczyć tego nie można. My póki co skupimy się na wyborach do PE. Kto z naszego regionu znajdzie się na liście wyborczej – nazwiska poznamy niebawem.

 
Wyniki wyborcze - 4 listopada
WYDARZENIA - WYBORY 2019
niedziela, 04 listopada 2018 23:15

- Marta Herduś bumistrzem Żabna. Miała około 58 procent poparcia.

- W Tarnowie Roman Ciepiela pokonał Kazimierza Koprowskiego.

- Stefan Kolawiński ponownie burmistrzem Bochni, pokonał Krzysztofa Kokoszkę.

- Magdalena Marszałek nowym burmistrzem Tuchowa. Pokonała pewnie swojego rywala – głosowało na nią około 60 procent wyborców.

- Andrzej Mróz będzie przez pięć lat wójtem gminy Wierzchosławice. Pewnie wygrał ze Zbigniewem Drągiem.

 - Cezary Stawarz pokonał wójta Józefa Nowaka w Trzcianie. Udało się mu to za trzecim razem...

- Jan Sipior został burmistrzem Szczucina. Miał... 70 procentowe poparcie. Po czterech latach wraca na fotel włodarza tej gminy.

- Tadeusz Bąk został ponownie burmistrzem Wojnicza. Głosowało na niego około 55 procent wyborców.

- Andrzej Śliwa został nowym wójtem Łapanowa. Miał 165 głosów więcej niż Robert Roj.

- Marek Chudoba został burmistrzem Czchowa (2218 głosów - 50,84%). Krzysztof Szot zdobył (2145 głosów - 49,16%).  

- W Gminie Brzesko Tomasz Latocha (8061 głosów - 55,64%) pokonał Sławomira Patera (6428 głosów - 44,36%).

- Sławomir Paterek został wójtem Gnojnika (1727 głosów - 50,07%). Pokonał Leszka Ząbkowskiego pięcioma głosami (1722 głosów - 49,93%).

- W okręgu małopolsko - świętokrzyskim będziemy mieć nową europosłankę - Lidię Gądek, za Bogdana Wentę, który został prezydentem Kielc. Gądek w polskim Sejmie zastąpi Jagna Marczułajtis.

 
WYBORY. Dwanaście dogrywek w regionie
WYDARZENIA - WYBORY 2019
środa, 31 października 2018 23:07

Już w najbliższą niedzielę mieszkańcy kilkunastu gmin w regionie tarnowskim ponownie pofatygują się do urn wyborczych. W I turze wyborów, żaden z kandydatów, nie przekroczył 50.procentowego poparcia. Zgodnie z Ordynacją Wyborczą kandydat na wójta/burmistrza czy prezydenta miasta, musi mieć co najmniej 50 procent i jeden głos. „Dogrywki” potrafią zaskakiwać. Przede wszystkim dlatego, że frekwencja wyborcza jest zazwyczaj znacznie niższą – a tym samym, trudniej „wytypować” pewniaka. To właśnie frekwencja zadecyduje o tym: kto wyjdzie z tego boju zwycięsko.

 
Brzesko . Uczniowie z czytelnym przekazem „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”
WYDARZENIA - WYBORY 2019
środa, 31 października 2018 11:23

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Okocimiu zorganizowali happening pod hasłem „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”, wszystko po to, aby przypomnieć uczestnikom ruchu drogowego o obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

 
WYBORY. Starosta dąbrowski już z nominacją
WYDARZENIA - WYBORY 2019
poniedziałek, 29 października 2018 00:00

Lesław Wieczorek będzie nowym starostą dąbrowskim – poinformował, podczas spotkania w Dąbrowie Tarnowskiej, poseł Wiesław Krajewski – lider struktur powiatowych Prawa i Sprawiedliwości. Sukces Zjednoczonej Prawicy sprawił, że po raz pierwszy w historii odrodzonego samorządu jedna formacja polityczna ma bezwzględną większość. – Chciałem w imieniu własnym, jak i wszystkich radnych powiatu dąbrowskiego, wybranych z listy PiS, podziękować za ogromne zaufanie. Dotrzymaliśmy słowa w rządzie, dotrzymamy w dąbrowskim samorządzie – zapewnia poseł Wiesław Krajewski.

 
WYBORY. Stanisław Sorys nie zrezygnuje z mandatu
WYDARZENIA - WYBORY 2019
czwartek, 25 października 2018 22:07

Nic nie wskazuje na to, by wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys miał zrezygnować z mandatu radnego województwa małopolskiego. Takie spekulacje pojawiły się, zaraz po ogłoszeniu wyniku wyborów. Wicemarszałek miałby zrezygnować z mandatu na rzecz wiceprezydentury w Tarnowie – jeśli oczywiście 4 listopada Roman Ciepiela wygra w „dogrywce”. Jak dowiedziała się nasza redakcja Stanisław Sorys ma już plan na swoje życie. Wiadomo, że straci fotel wicemarszałka, bo po władze w Małopolsce sięgnie – Prawo i Sprawiedliwość.

 
WYBORY. Kto na starostę?
WYDARZENIA - WYBORY 2019
środa, 24 października 2018 22:03

Dopiero po 16 listopada zbiorą się na pierwszych posiedzeniach rady powiatów z regionu tarnowskiego. Trwa typowanie kandydatów na starostów i członków zarządów. W trzech powiatach sprawa jest prosta: w Bochni, Tarnowie i Dąbrowie Tarnowskiej Prawo i Sprawiedliwość ma większość. A to oznacza samodzielne rządy. Bardziej skomplikowana sytuacja jest w powiecie brzeskim: tutaj do Rady Powiatu Brzeskiego weszły cztery komitety. KWW Samorządy Razem wprowadziły trzech radnych, KWW Powiat Brzeski dziewięć, ośmiu radnych ma PiS, a dwóje Wspólnota Samorządowa. Póki co KWW Samorządy razem i KWW Powiat Brzeski (obecnego starosty i wicestarosty) deklarują dalsza współpracę. Mają większość. 11 do 10. Czy ją jednak „dowiozą” do dnia pierwszej sesji. Jak zachowa się Wspólnota Samorządowa Powiatu Brzeskiego – to pytania, na które na razie nie ma odpowiedzi. Jeśli przetrwałaby koalicja, która powiatem rządzi od ośmiu lat starostą zostanie Andrzej Potępa, a wicestarostą albo Ryszard Ożóg, albo Maciej Podobiński. Ten drugi typowany jest też na przewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego.

 
WYBORY. Pierwsze sesje rad najwcześniej 17 listopada
WYDARZENIA - WYBORY 2019
poniedziałek, 22 października 2018 22:00

Co najmniej do 17 listopada włodarza miast, powiatów i województwa będą pełnili swoje funkcje. Okazuje się, że zgodnie Kodeksem Wyborczym pierwsze posiedzenie Rady, może się odbyć najwcześniej dzień po zakończeniu obecnej kadencji. A ten wypada 16 listopada – bo właśnie wtedy, przed czterema laty odbyły się wybory samorządowe. Taki długi okres oczekiwania spowodowany jest tym, że termin wyborów – 21 października, to pierwszy z możliwych terminów przeprowadzenia głosowania. Wybór tej daty podyktowany był jednak nie „pośpiechem” premiera, ale uroczystościami 11 listopada – setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rząd zdecydował, by podczas 11 listopada nie było głosowania. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym wybory mogły się odbyć albo 21, albo 28 października lub 4 i 11 listopada. Wybór pierwszej daty – tak by spory polityczne i kampanię wyborczą zakończyć przed uroczystościami niepodległościowymi był chyba najtrafniejszy.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 11

pr122018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .