Reklama
Szlaki Turystyczne PDF Drukuj Email
poniedziałek, 12 lutego 2007 18:04
Rozrywka / turystyka / Szlaki Turystyczne

 

Miłośników pieszych i rowerowych wędrówek z pewnością zainteresują szlaki turystyczne, które przebiegają przez gminy powiatu brzeskiego.

Trasy zostały tak opracowane, aby turysta zatrzymujący się na odpoczynek mógł zwiedzić ciekawe miejsca. Przez powiat brzeski przebiega, będący światowym unikatem, Małopolski Szlak Architektury Drewnianej, który jest jedną z największych turystycznych atrakcji naszego regionu. Na terenie powiatu brzeskiego zostały do niego wpisane niektóre obiekty architektury sakralnej oraz: zabytkowe, drewniane domy w Biesiadkach z początku XX w., zespół zabudowy stodolnej w Uściu Solnym z XIX w., a także zespół charakterystycznych dla regionu Małopolski chałup budowanych w stylu krakowskim w Mokrzysce.


Atrakcją dla zapalonych wędrowników stanowi okrężny szlak turystyczny (koloru czerwonego)


W gminie Czchów zostały wytyczone trzy główne trasy rowerowe:
przebiegający przez południową część powiatu brzeskiego. Liczy on blisko 50 km. Szlak przebiega przez ciekawe pod względem turystycznym i historycznym miejscowości: Brzesko, Jasień, Poręba Spytkowska, Gosprzydowa, Tymowa, Czchów, Złota, Okocim. Wędrujący zaliczą po drodze mędzy innymi grodzisko z VIII-X w. na Bocheńcu, ruiny średniowiecznego zamku w Czchowie, pałac Goetzów oraz wiele zabytkowych obiektów sakralnych np. kościół w Jasieniu, Tymowej, Złotej. Początek i koniec szlaku znajduje się na stacji PKP w Brzesku. Wędrówki tym szlakiem można rozpocząć w dowolnym miejscu.

- Trasa Południe - Czchów, Będzieszyna, Wytrzyszczka o długości 19 km. Wzdłuż trasy można zobaczyć m.in. rynek czchowski, zamek w Czchowie, kościół gotycki i w Wytrzyszczce zamek Tropsztyn.

- Trasa Zachód - Czchów, Tymowa, Tworkowa o długości 26 km. W Tymowej można zobaczyć kompleks dworski, park, kościół z XVIII w. z "sobotami", rezerwat florystyczny "Bukowiec" ze stanowiskiem (jedynym na tym terenie) kwitnącego bluszcza zwyczajnego.

- Trasa Północ - Piaski Drużków, Czchów o długpści 16 km. Wędrując tym szlakiem warto zwiedzić np. "stary Czchów" przy trasie w Piaskach Drużkowie - dwór Krassuckich.


Przez gminę Czchów biegną ponadto zielone szlaki PTTK. Jedna częsć szlaku przecina gminę Czchów w miejscowosci Tymowa i biegnie przez rezerwat florystyczny "Bukowiec" łącząc się z jednej strony z gminą Iwkowa, z drugiej z gminą Lipnica Murowana (w przełęczy między wzniesieniami Machulec i Śpilówka). Druga trasa zielonego szlaku PTTK biegnie wzgórzami Habaliny i Głowaczki w miejscowości Piaski Drużków.


Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się trasy pieszych wycieczek z Iwkowej do:

- Czchowa przez Machulec - górskim szlakiem zielonym - 5 km.
- Lipnicy Murowanej - starym traktem węgierskim - 3 km.
- Rezerwatu "Kamienie Brodzińskiego" w Rajbrocie - 6km.


Przez obszar gminy Borzęcin przechodzi trasa rowerowa, która biegnie z Bogumiłowic w sąsiedniej gminie Wierzchosławice przez miejscowości gminy Borzęcin do Szczepanowa w gminie Brzesko.
Znaczną część trasy stanową tereny leśne. Szczegółowy plan wygląda następująco: Bogumiłowice - Wierzchosławice - Waryś - Borzęcin - Przyborów - Szczepanów.


Przez gminię Dębno biegnie piesza trasa "królewska", za szlakiem niebieskim, wiedzie spod dworca PKP w Biadolinach przez Dębno - Łysą Górę - Melsztyn - Zakliczyn do Lusławic i dalej nad jeziora Czchowskie i Rożnowskie.
Można dojść także do Wojnicza lub Brzeska, a dojechać dalej do Tarnowa, Bochni czy Krakowa lub do słynnej "malowanej" wsi Zalipie.

 


 kwiatr2021b2

pr122021

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .