Szczurowa. Ratownicy z certyfikatem
WYDARZENIA - Szczurowa
piątek, 16 września 2016 01:00

W ramach projektu „Ochotnik a jednak profesjonalista- szkolenia dla strażaków ochotników z gminy Szczurowa” realizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Górce odbył się 66-godzinny cykl szkoleń z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Szkolenia prowadzone były przez wykwalifikowanych ratowników medycznych i pracowników pogotowia ratunkowego. 22 sierpnia 2016r. przeprowadzony został egzamin państwowy, składający się z części teoretycznej i praktycznej. Dzięki pomyślnemu zdaniu egzaminu wszyscy uczestnicy projektu uzyskali tytuł ratownika.

 
Szczurowa. Laury dla muzyka
WYDARZENIA - Szczurowa
poniedziałek, 12 września 2016 01:00

Damian Maj, uczeń Szkółki Muzykowania Ludowego i kapeli „Pastuszkowe Granie”- zajął II miejsce podczas Festiwalu Folkloru Polskiego 50. Jubileuszowych „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej. Damian gra na heligonce, a nominację na ten prestiżowy konkurs otrzymał podczas tegorocznego „Krakowskiego Wianka”. W konkursie wzięło udział 42 gawędziarzy (24 dorosłych, 7 młodzieżowych, 11 dziecięcych), 54 instrumentalistów (30 dorosłych, 12 młodzieżowych, 12 dziecięcych), 39 śpiewaków solistów (28 dorosłych, 4 młodzieżowych, 7 dziecięcych), 33 grup śpiewaczych (24 dorosłych, 3 młodzieżowych, 6 dziecięcych), 3 starostów weselnych, 1 drużba weselny oraz para pytacy z dziewięciu województw: kujawsko- pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz ze Słowacji.

 
Szczurowa. Partnerska umowa czterech gmin
WYDARZENIA - Szczurowa
wtorek, 16 sierpnia 2016 20:25

szczum4gmPonad 11 milionów złotych będzie kosztowała realizacja programu modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej, który we współpracy z Unią Europejską, będą realizowały cztery samorządy: Szczurowa i Borzęcin – z powiatu brzeskiego, Wietrzychowice – powiat tarnowski oraz Szczucin – powiat dąbrowski. Dzisiaj, w obecności mediów, parafowano porozumienie w tej sprawie. W imieniu gminy Szczurowa podpis pod dokumentem złożył wójt Marian Zalewski. – To kolejny przykład partnerstwa gmin z Małopolski. Tym razem chcemy wspólnie zrealizować projekt zwiększenia efektywności energetycznej kilku budynków użyteczności publicznej. Nasz projekt został zgłoszony do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.  Dodam tylko, że wspólnie złożona przez cztery gminy tak zwana karta projektu, przeszłą już ocenę formalna i merytoryczną. Pozytywną opinię na jej temat wydał zespół ekspertów oceniających z Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim. Co więcej: projekt nasz ma pozytywną opinię Forum Subregionalnego (Tarnowskiego – przypis redakcja). Przy okazji pragnę złożyć najserdeczniejsze podziękowania partnerom projektu: burmistrzowi Szczucina Andrzejowi Gorzkowiczowi, wójtowi Borzęcina Januszowi Kwaśniakowi oraz wójtowi Wietrzychowic Tomaszowi Bankowi  – mówi naszej redakcji wójt Szczurowej, Marian Zalewski.

 
Pieniądze z Unii
WYDARZENIA - Szczurowa
sobota, 06 sierpnia 2016 12:08

Stowarzyszenie Nadwiślańska Grupa Działania „E.O.CENOMA” obejmujące swym zasięgiem obszar siedmiu gmin: Szczurowa, Bochnia, Drwinia, Kazimierza Wielka, Koszyce, Nowe Brzesko, Rzezawa, przed dziesięcioma laty rozpoczęło działalność związaną z inicjatywą Leader.   Opierało się ono przede wszystkim na wspomaganiu lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich poprzez tworzenie zintegrowanych strategii rozwoju oraz budowanie partnerstwa, tzw. Lokalnej Grupy Działania i podejmowanie działań na rzecz rozwoju i promocji regionu. Po zakończeniu okresu programowego PROW 2007-2013 Nadwiślańska Grupa Działania „E.O.CENOMA” stanęła przed wyzwaniem opracowania Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2015-2023.  Ciężka praca i precyzyjne przygotowanie Strategii Rozwoju Lokalnego pozwoliło naszemu Stowarzyszeniu zająć II miejsce spośród 32 Małopolskich LGD, co było ogromnym wyróżnieniem. Udało się pozyskać ponad 11 mln zł na realizację zadań zaplanowanych w ramach LSR.

 
Szczurowa. Droga do remontu
WYDARZENIA - Szczurowa
środa, 03 sierpnia 2016 22:29

Niedawno miało miejsce przekazanie placu budowy na zadania pod nazwą Remont dróg: Górka – Sekółki, drogi Rajsko – Niedzieliska, drogi Uście Solne –  Błonie, drogi  Rząchowa w kierunku Szczurowej,  droga Szczurowa – Zakręcie – Niedzieliska. Zadanie to zostanie wykonane przez wyłonioną w drodze procedury przetargowej firmę SEBI- KOM ze Strzelec Wielkich. W ramach umowy zostaną wykonane następujące pracę: profilowanie istniejącej nawierzchni równiarką, wykonanie dolnej warstwy podbudowy z kruszywa łamanego, wykonanie górnej warstwy podbudowy z kruszywa łamanego, położenie nawierzchni z betonu asfaltowego oraz utwardzenie poboczy warstwą z kruszywa łamanego.
 Zadanie to współfinansowane jest w wysokości po 50 procent wartości zadania przez Województwo Małopolskie i Gminę Szczurowa. – Realizacja tych inwestycji poprawi stan dróg gminnych. Jest to kolejny element poprawy infrastruktury – podkreśla wójt Marian Zalewski.

 
Szczurowa. Jednogłośnie od 30 lat
WYDARZENIA - Szczurowa
wtorek, 21 czerwca 2016 00:35

Po raz kolejny, jednogłośnie radni ze Szczurowej udzielili absolutorium wójtowi Marianowi Zalewskiemu z tytułu wykonania budżetu za ubiegły rok. Dobrze przygotowany budżet, pozyskiwanie dodatkowych środków zewnętrznych, inicjatywy wójta i innowacyjne działania pracowników Urzędu Gminy pozwoliły na duży zakres wykonanych prac w ubiegłym roku. – To sukces nas wszystkich: radnych, sołtysów, rad sołeckich, mieszkańców i pracowników Urzędu Gminy oraz wszystkich podległych nam instytucji. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. My postawiliśmy na to pierwsze rozwiązanie i efekty widać gołym okiem. W tamtym roku zainwestowaliśmy ponad 10 milionów złotych – wylicza wójt Marian Zalewski.

 
Szczurowa. Folklor w Parku Kępińskich
WYDARZENIA - Szczurowa
czwartek, 02 czerwca 2016 01:00

Za nami największe święto folkloru w regionie tarnowskim i jedno z największych w Małopolsce. Jak co roku w przedostatni majowy weekend: od piątku do niedzieli w przepięknej, wiosennej scenerii  Parku Kępińskich w Szczurowej, rozbrzmiewały melodie krakowskie, a zamaszyste kierezje i krakuski z pawimi piórami unosiły się w takt sztajerów, polek, walczyków i  krakowiaków. Było co podziwiać. – Przegląd na trwałe wpisał się w krajobraz naszej gminy. Zresztą tegoroczne wyniki konkursowych zmagań, w których doskonale spisali się reprezentanci naszej gminy, to najlepszy dowód na to, że „inwestowanie w folklor” opłaciło się – mówi Marian Zalewski, wójt gminy Szczurowa. 34. edycja KRAKOWSKIEGO WIANKA – Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka, który został zrealizowany w dniach 20-22 maja 2016r. przeszedł już do historii, ale pozostawił w nas wszystkich niedosyt i oczekiwanie na następną,  jubileuszową 35. edycję.

 
Szczurowa. Przepustka do Kazimierza nad Wisłą
WYDARZENIA - Szczurowa
wtorek, 17 maja 2016 22:39

Szczurowa stolicą folkloru. Już w najbliższy weekend 20- 22 maja w parku w Szczurowej wystąpią Zespoły Regionalne, Kapele, Instrumentaliści, Grupy Śpiewacze i Śpiewacy Ludowi którzy zjadą od Chrzanowa, Jaworzna, przez Wieliczkę, Myślenice aż po region Tarnowski i Pogórze Ciężkowickie. Krakowski Wianek to przegląd o charakterze konkursowym, którego podstawowym celem jest zaprezentowanie  folkloru naszego regionu.
Organizacja tego szczególnego wydarzenia pn.  Festiwal  Krakowski Wianek  na przełomie lat stała się już wizytówką oraz powodem do dumy naszej miejscowości i gminy. Dodatkowo jest ona motywacją do kolejnych działań mających na celu promowanie i rozpowszechnianie folkloru naszego regionu.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 49

pr122018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .