Grzywna za nielegalny przyłącz
WYDARZENIA - Dębno
czwartek, 30 lipca 2009 08:07
Karę grzywny od 300 do 600 zł za niepodłączenie się do sieci kanalizacyjnej nałożył Sąd Grodzki w Brzesku na kilku mieszkańców Gminy Dębno. – To wyraźny sygnał ostrzegawczy dla wszystkich, którzy odprowadzają ścieki na dziko i zatruwają środowisko – komentuje Grzegorz Brach, wójt gminy Dębno.
Wyrok to efekt skierowania sprawy do sądu przez gminę. Dotyczy on osób, które mimo posiadania takiej możliwości nie tylko nie były podłączone do sieci kanalizacyjnej, ale też nie miały podpisanych umów na wywóz ścieków. – Wcześniej te same osoby złożyły skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wzywając wójta do wykonania przyłącza kanalizacyjnego. W przesłanym gminie postanowieniu sąd skargę na bezczynność wójta odrzucił – dodaje Grzegorz Brach.
 
Pacjenci w obronie lekarza
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 28 lipca 2009 23:37
To jest świetny lekarz, nie zwalniające go dyscyplinarnie - pod tym dramatycznym apelem podpisało się  ponad 2 tysiące mieszkańców gminy Dębno. Co ciekawe bronią lekarza, mimo tego, że kilka tygodni temu przyjmował chorych w Ośrodku Zdrowia mając ponad 2,5 promil alkoholu. Kara będzie, jaka tego jeszcze nie wiadomo- mówią władze szpitala i prokuratura. Mało takich lekarzy jest z takim  podejściem, leczył dorosłych, dzieci, chodziło się do niego bezstresowo- mówi mieszkanka Dębna, Inna dodaje - Byłam tutaj częstym gościem i nigdy od niego nie czułam alkoholu. Pod listem poparcia podpisało się ponad 2 tysiące osób. Niemal wszyscy pacjenci bronią 64 letniego lekarza.
 
Uszkodzony gazociąg
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 28 lipca 2009 17:23
Policja i prokuratura wyjaśnia, dlaczego podczas prac prowadzonych na terenie jednej z posesji w Łysej Górze został uszkodzony gazociąg. Kilkudziesięciu mieszkańców zostało ewakuowanych, ponieważ istniała groźba wybuchu.
Późny wieczór. Do drzwi słychać pukanie a w powietrzu czuć zapach gazu. - Przyszedł strażak i powiedział, że musimy się ewakuować relacjonuje Andrzej Franczyk, mieszkaniec Łysej Góry. Swoje domy musiało opuścić kilkadziesiąt osób. - Część  przewieźliśmy do rodzin, tych co nie mieli pobliżu żadnych krewnych lub znajomych umieściliśmy w internacie- mówi Bogdan Bibro, Komendant OSP w Łysej Górze. Wszystko przez uszkodzony gazociąg. Najprawdopodobniej uszkodzony został podczas prowadzonych prac ziemnych. Koparka zahaczyła o rurę robiąc w niej spore pęknięcie.- Nasze urządzenia pokazały obecność gazu w atmosferze- mówi mł. bryg. Dariusz Pęcak, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku.  Było go tak dużo, że istniała groźba wybuchu. Aby nie dopuścić do eksplozji - zastosowano specjalne kurtyny wodne. Strażacy i pracownicy pogotowia gazowego przez kilka godzin  usuwali awarię. Teraz prokurator wraz z policją bada okoliczności zdarzenia. Sprawdzają, czy prace były prowadzone legalnie.
 
Jeśli na grzyby... to do gminy Dębno
WYDARZENIA - Dębno
środa, 22 lipca 2009 08:19
Na rzadki okaz koźlarza czerwonego popularnie  zwanego 'osicokiem' natrafił Piotr Bodzioch z Porąbki Uszewskiej. Znalazł go trzeciego lipca w zagajniku brzozowym obok drogi asfaltowej łączącej Dębno z Godowem. Znawcy mówią, że po prawdziwkach to najbardziej poszukiwany grzyb. Charakteryzuje się bardzo dobrym smakiem i wspaniałym aromatem. Bardzo dobrze nadaje się do marynowania i duszenia. W takich rozmiarach jak ten raczej niespotykany.
 
Warsztaty ceramiczne
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 20 lipca 2009 17:16
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się ceramiczne warsztaty zorganizowano w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łysej Górze. 120 uczestniczących w nich dzieci przekonało się, że z kawałka gliny może powstać, na przykład, wazon będący ozdobą stołu. Trzydniowe warsztaty według autorskiego programu Julii Flis okazały się szczególnie interesujące dla nastolatków. W trakcie zajęć poznały one technikę formowania i zdobienia gliny specjalnymi farbami. Do ich dyspozycji były nie tylko materiały ceramiczne, ale także niezbędna narzędzia i urządzenia do wypalania prac. ZSTiO nieprzypadkowo był miejscem prowadzenia warsztatów. Szkoła ma długoletnie tradycje edukacyjne w zakresie ceramiki artystycznej.
 
Strażacy zrezygnowali z diet
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 13 lipca 2009 17:08
Strażacy z Gminy Dębno zrezygnowali z należnych im diet za wyjazdy i udział w akcji związanych z powodzią. – To piękny gest dobitnie świadczący o tym, że bezinteresowna pomoc to dla nich wartość najważniejsza – komentuje Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno. Jeszcze w tym roku stosując postanowienia ustawy Rada Gminy Dębno przyjęła uchwalę, w której określiła stawki diet dla strażaków-ochotników uczestniczących w akcjach ratunkowych. Przyjęto, że za godzinę pracy strażacy otrzymywać będą ekwiwalent w wysokości 5, 10 lub 15 zł. Najwyższa stawka obowiązuje w przypadku udziału w akcji pożarniczej na terenie gminy Dębno, 10 zł to stawka za udział w innej akcji ratunkowej, a na 5 zł wyceniono udział w szkoleniach. Zgodnie z intencją twórców ustawy pieniądze te miały zrekompensować strażakom utratę zarobków w związku z udziałem w akcjach ratowniczych.
 
Pieniądze na szczepienia
WYDARZENIA - Dębno
niedziela, 05 lipca 2009 23:19
Pomocy finansowej przeznaczonej na szczepienia ochronne dzieci udzieliła gmina Dębno samorządowi powiatowemu w Brzesku. – To efekt przeświadczenia, że tańsza jest profilaktyka niż leczenie – tłumaczy Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno. Planowana przez samorząd powiatu akcja profilaktycznych szczepień przeciwko groźnym dla zdrowia i życia zachorowaniom wywołanym meningokokami i pneumokokami ma objąć wszystkie dzieci z terenu powiatu brzeskiego. Część kosztów z tym związanych pokryją budżety gmin. W akcję chętnie włączyła się Gmina Dębno wydając na ten cel 4 tys. zł. Na tym terenie odnotowano niedawno przypadek zachorowania na inwazyjna chorobę menigokokową charakteryzującą się w pierwszej fazie objawami przypominającymi przeziębienie. Badaniom poddano wtedy wszystkie dzieci z przedszkola w Maszkienicach, które mogły mieć kontakt z chorą osoba.
 
Dębno: 1.6 mln zł na drogi
WYDARZENIA - Dębno
sobota, 30 maja 2009 19:33
Ponad 7 kilometrów nowych nawierzchni asfaltowych przybędzie do końca wakacji w gminie Dębno. Samorząd wyda na ten cel grubo ponad 1,6 mln zł.
Mimo regularnych dużych wydatków na remonty i modernizację dróg gminnych, mieszkańcy nie ustają i do Wójta Gminy Dębno wciąż docierają kolejne monity w sprawie budowy dróg. Samorząd reaguje na nie w miarę możliwości. Dzięki pieniądzom pozyskanym ze źródeł zewnętrznych możliwe będzie wykonanie kolejnych kilometrów nawierzchni. Prace opiewające na prawie pół miliona złotych obejmujące wykonanie czterech odcinków dróg w Łysej Górze, Łoniowej, Porąbce Uszewskiej i Perle o łącznej długości przekraczającej 2,1 km zostały już wykonane. W trakcie realizacji jest droga Zajazie - Wola Dębińska o długości ponad 2,5 km, i na odcinku tej drogi – chodnik długości 340 m, - inwestycja ta pochłonie blisko 700 tys. zł. Samorządowe władze z tej inwestycji cieszą się bardzo, bo to szczególnie ważny odcinek drogi. Droga łącząca dwie drogi powiatowe na Bielczę i Sterkowiec ma strategiczne znacznie, bo w razie ewentualnej blokady „czwórki” tamtędy można poprowadzić objazdy.
 
<< pierwsza < poprzednia 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 następna > ostatnia >>

Strona 77 z 80

pr062018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .