Małopolska Niania w gminie Dębno
WYDARZENIA - Dębno
środa, 08 listopada 2017 00:17

Pięć opiekunek do dzieci zatrudniono w gminie Dębno w ramach realizacji przez tutejszy samorząd programu; „Małopolska Niania”. – Jeśli projekt będzie realizowany w latach następnych i będzie zainteresowanie nim w naszej gminie, to na pewno chcemy go kontynuować – zapewnia wójt gminy Wiesław Kozłowski. Gminny Program „Małopolska Niania”, którego celem jest wsparcie rodzin w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym, poprzez udzielenie pomocy finansowej na dofinansowanie opieki nad dziećmi. W tym roku w ramach programu zatrudnionych zostało pięć opiekunek do dzieci. „Małopolska Niania” to pilotażowy program realizowany z udziałem środków finansowych Województwa Małopolskiego. Rodziny, które wzięły udział w programie, na zatrudnienie niani przez 10 miesięcy otrzymają 1500 zł/mc (niezależnie od liczby dzieci w rodzinie), z czego 1000 zł pochodzić będzie z budżetu województwa, a 500 zł pokryją środki gminy. Jakkolwiek zatrudnienie niani jest jedną z najczęściej preferowanych przez rodziców form opieki nad małymi dziećmi, rodzice decydują się na to rozwiązanie najrzadziej, ze względu na koszty. Dzięki „Małopolskiej Niani” nie będą mieli już takich dylematów. Projekt pozwoli rodzicom bez większego stresu wrócić do pracy, co więcej, zakładamy, że wpłynie także na aktywizację osób bezrobotnych. Rodzice sami mogli znaleźć i wybrać opiekuna, który zajmie się dzieckiem podczas ich nieobecności. Nianią może zostać także członek rodziny starającej się o wsparcie. Warunkiem koniecznym otrzymania wsparcia jest także aktywność zawodowa rodziców. O udział w programie mogą starać się wszyscy rodzice, bez względu na sytuację osobistą, także Ci samotnie wychowujący dzieci oraz pozostający w związkach nieformalnych.

 
Dębno. Zagłosuj na gminę…
WYDARZENIA - Dębno
sobota, 04 listopada 2017 00:28

Przed nami  kolejna edycja plebiscytu na „Edukacyjną Gminę Małopolski”, organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Konkurs ma na celu wyróżnienie gminy dbającej o rozwój edukacyjny i zawodowy mieszkańców, angażującej różne środowiska i instytucje w działania edukacyjne, a także promującej usługi doradztwa zawodowego. Wśród dziesięciu finalistów tegorocznej edycji, wybranych przez kapitułę plebiscytu, znajduje się również Gmina Dębno.

 
Działalność rozpoczęło Powiatowe Centrum Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych
WYDARZENIA - Dębno
niedziela, 22 października 2017 22:30

W Łysej Górze, w budynku byłego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, oficjalnie rozpoczęło swoją działalność Powiatowe Centrum Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. – Od sierpnia jest to nowa siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy, a już wkrótce również w tym miejscu zacznie funkcjonować pierwszy w Powiecie Brzeskim Zakład Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych – mówi naszej redakcji Andrzej Potępa, starosta brzeski.

Uruchomienie Centrum poprzedził remont w celu przystosowania budynku do potrzeb osób niepełnoprawnych. Spełnienie wszystkich warunków wymagało wykonania generalnego remontu obejmującego wiele zmian konstrukcyjnych w budynku, likwidację barier architektonicznych poprzez budowę windy, instalację systemów bezpieczeństwa, spełnienie wymogów SANEPID, Inspekcji Pracy, Nadzoru Wojewody i wielu innych. W budynku zostały wybudowane dwie dodatkowe klatki schodowe, okna z klapami oddymiającymi, łazienki dla osób niepełnosprawnych. Zlikwidowano wszelkie przeszkody i bariery w poruszaniu się po budynku, zainstalowano klimatyzację, wyposażono kuchnię, salę rehabilitacyjną oraz różnorodne pracownie tematyczne.
Ponadto już wkrótce rozpocznie swoją działalność Zakład Aktywności Zawodowej. Starania o utworzenie tej niezwykle potrzebnej placówki trwały już od wielu lat i jak dotąd w Powiecie Brzeskim takiej placówki nie było. Zakład Aktywności Zawodowej jest niezwykle oczekiwaną instytucją, która przygotowuje osoby niepełnosprawne do pełnej samodzielności i zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Zarząd Województwa podjął decyzję o utworzeniu ZAZ w Łysej Górze, a jednocześnie przekazał fundusze na przeprowadzenie prac remontowych, zakup sprzętu i urządzeń, zakup materiałów potrzebnych do rozpoczęcia działalności oraz środki na funkcjonowanie. Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał Powiatowi Brzeskiemu maksymalne możliwe dofinasowanie, które wynosi 65% kosztów utworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej, a całkowity koszt uruchomienia to kwota 611 tys. zł. Obecnie trwają prace remontowe na parterze budynku w celu przystosowania pomieszczeń dla Zakładu Aktywności Zawodowej. To jednak nie koniec – Powiat Brzeski już przygotował wniosek i stara się pozyskać unijne finansowanie z programu rewitalizacji. Planowane jest wykonanie remontu warsztatów szkolnych, które od wielu lat stoją niewykorzystane. Dzięki temu działalność ZAZ zostanie poszerzony o nowe branże i nowe miejsca pracy dla niepełnosprawnych. – Działania podejmowane przez Zarząd Powiatu Brzeskiego oraz cały samorząd mają służyć niepełnosprawnym. Pod tym względem w ciągu ostatnich 20 lat doszło u nas do rewolucyjnych zmian na lepsze – dodaje starosta Andrzej Potępa.

 
Dębno. Gmina dba o oświatę: zadowolona kurator małopolska
WYDARZENIA - Dębno
środa, 18 października 2017 15:06

W gminie Dębno gościł Małopolski Kurator Oświaty, Barbara Nowak. Kurator wzięła udział w spotkaniu z Wójtem Gminy Dębno Wiesławem Kozłowskim, Zastępcą Wójta Ireną Kowal oraz Sekretarz Gminy Justyną Wojtowicz - Woda. Wójt gminy Wiesław Kozłowski przybliżył strukturę szkolną w gminie. Mówił o inwestycjach realizowanych w ostatnich trzech latach w oświacie i planach budowy nowej hali widowiskowo – sportowej w Dębnie. Wspomniał także o planach modernizacji obiektów sportowych. – Na budowę hali pozyskaliśmy cztery miliony złotych, a na modernizację boisk sportowych kilkaset tysięcy złotych. Dzięki temu nasza infrastruktura sportowa, szkolna znacznie się poprawi. Ale inwestujmy także w remonty i rozbudowę szkół – mówił. Na potrzeby oświaty wskazywał też sekretarz gminy. – W wyniku reformy oświaty żadne nauczyciel nie straci u nas pracy – podkreślała Justyna Wójtowicz – Woda. Kurator Barbara Nowak wyraziła uznanie dla władz gminy za wzorcowe przeprowadzenie zmian w oświacie. Dziękowała w imieniu minister edukacji Anny Zalewskiej i premier Beaty Szydło za wielkie zaangażowanie władz gminy w rozwój oświaty.

 
Dębno. Stypendia wójta zostały niedawno rozdane
WYDARZENIA - Dębno
czwartek, 21 września 2017 09:26

Podczas sesji Rady Gminy Dębno, która odbyła się w Zespole Szkół w Woli Dębińskiej i miała charakter uroczysty, wręczone zostały stypendia Wójta Gminy Dębno dla najzdolniejszych uczniów zamieszkałych na terenie gminy.  W tym roku wyróżnionych zostało aż 59 osób. Stypendia przyznano w czterech kategoriach: za wysokie wyniki w nauce, a także za szczególne osiągnięcia naukowe, sportowe lub artystyczne. Oprócz stypendiów, Wójt Gminy Dębno wręczył również akt nadania stopnia awansu nauczyciela mianowanego dla ks. dr Jerzego Krzanowskiego. Odbyło się także uroczyste pożegnanie dwóch dyrektorów, którzy przeszli na emeryturę –Haliny Turaj z Publicznego Przedszkola w Woli Dębińskiej oraz Krystyny Miłkowskiej z Placówki Wsparcia Dzien9.9 debno nego w Niedźwiedzy.

 
Dębno. Konkursowe zmagania
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 28 sierpnia 2017 20:47

To będzie trzecia odsłona konkursu. Po raz kolejny ogłaszane są konkursy przez Urząd Gminy Dębno – „Dębińskie Pasje” i „Dębowe Serce”. Celem konkursów jest docenienie i wyróżnienie mieszkańców naszej gminy, obdarzonych szczególną empatią, zaangażowanych w bezinteresowną pomoc innym ludziom lub przyczyniających się do promocji regionu poprzez realizację swoich pasji. – To osoby, których może na co dzień nie widać, osoby skromne, działające dla innych z potrzeby serca, nie dla aplauzu. Chcemy docenić je, bo nie w blasku fleszy, ale z potrzeby serca i przekonania, realizują swoje pasje, pomagają innym – mówi wójt Wiesław Kozłowski.

 
Doły. Plon niesiemy plon…
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 21 sierpnia 2017 20:01

Za nami kolejna odsłona święta plonów. Tym razem już w niedzielę 13 sierpnia 2017 roku odbyły się w Gminie Dębno Dożynki. W tym roku gospodarzem uroczystości było sołectwo Doły. – Wszystkim organizatorom, w tym mieszkańcom Dołów za ciepłe przyjęcie rolników, za aktywne włączenie się w przygotowanie imprezy, serdecznie dziękuję – mówi wójt gminy Dębno, Wiesław Kozłowski.

 
Łysa Góra. Oddali hołd bohaterskim lotnikom
WYDARZENIA - Dębno
niedziela, 20 sierpnia 2017 20:28

Niedawno w Łysej Górze odbyła się uroczystość, upamiętniająca tragiczną śmierć załogi  samolotu Liberator. Przypomnijmy, że dzielni piloci lecieli z pomocą dla walczących warszawskich powstańców. Obchody po raz kolejny odbyły się pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej „Krakus”, Parafii Rzymskokatolickiej w Łysej Górze oraz Dębińskiego Centrum Kultury. – Społeczność naszej gminy od wielu lat oddaje hołd aliantom. Jakkolwiek sama pomoc okazała się niewystarczająca, powstanie zostało zduszone, to jednak pamięć o ofiarach tego wydarzenia, w tym o lotnikach jest u nas kultywowana, będziemy o nich pamiętali zawsze – deklarował wójt Wiesław Kozłowski.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 80

pr062018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .