Czchów „Sądeczanka” z protestami
WYDARZENIA - Czchów
czwartek, 01 lutego 2018 14:54

Część naszych postulatów uwzględniono. Mowa o 16 kilometrowym odcinku, oznaczonym symbolem A. Korytarz B, zaprezentowany przez projektantów drogi Brzesko – Nowy Sącz, jest dla nas całkowicie nie do przyjęcia. Na to naszej zgody nie ma i nie będzie – zapowiada Marek Chudoba, burmistrz Czchowa. Przypomnijmy, że 15 stycznia 2018 r. odbyło się spotkanie władz samorządowych, zarządców dróg powiatowych, wojewódzkich oraz parlamentarzystów  z przedstawicielami GDDKiA w Krakowie oraz Firmą Halcrow Group Sp. z o.o. Oddział w Polsce CH2M. Tematem spotkania była prezentacja dwóch nowych korytarzy drogi łączącej Brzesko z Nowym Sączem. - Korytarze te zostały oznaczone literami A i B ich przebieg w większości pokrywa się z wcześniejszymi korytarzami KS1 i KS2. Korytarz A został skorygowany o postulaty które wnosiła Gmina Czchów oraz mieszkańcy na odcinku do 16 kilometra. Pozostałe postulaty nie zostały uwzględnione przez GDDKiA. Wobec powyższego Gmina Czchów podtrzymuje swoje stanowisko i stoi na stanowisku iż korytarz oznaczony literką B przebiegający przez teren naszej gminy jest całkowicie nie do przyjęcia. Natomiast korytarz oznaczony literką A do km 16 jest do przyjęcia. W kilometrze 16+000 łączy się on z korytarzem B, i powinien on wg nas przebiegać już po trasie korytarz B. Rozwiązanie to w znaczący sposób skraca drogę pomiędzy Brzeskiem a Nowym Sączem odległość ta zmniejsza się o około 3,0 kilometry – podkreśla burmistrz Chudoba. Nowa Sądeczanka ma powstać do roku 2030. Koszt jej budowy oszacowano na blisko 2 miliardy złotych. Dodajmy, że sama potrzeba budowy drogi jest społecznie akceptowalna, ale już koncepcje jej przebiegu, zostały powszechnie skrytykowane. Czy zatem w ciągu kilku, najdalej kilkunastu lat, zostanie wybudowana nowa droga Brzesko – Nowy Sącz? Zdaniem dyrektora krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest to jedno z priorytetowych zamierzeń resortu drogownictwa. – My, co zarzucają nam niektórzy, nie jesteśmy przeciwni budowie, ale musi ona uwzględniać interes mieszkańców naszej gminy – mówi burmistrz Chudoba.

 
Czchów. Za dwa – trzy lata liczba mieszkańców przekroczy 10 tysięcy?
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 26 stycznia 2018 14:12

O 922 osoby wzrosła liczba mieszkańców gminy Czchów w ostatnich kilkunastu latach. Na koniec grudnia 2000 roku mieszkały tutaj  8974 osoby, a na koniec 2017 roku, 9896. – Wiele wskazuje na to, że w 2020 roku będzie nas powyżej 10 tysięcy – mówi Marek Chudoba, burmistrz Czchowa.

 
Czchów. Bezpłatnie do prawnika
WYDARZENIA - Czchów
niedziela, 14 stycznia 2018 23:36

Od początku 2016 roku w gminie Czchów funkcjonuje system nieodpłatnej pomocy prawnej  Zadanie polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej, realizowanym przez Powiat Brzeski w porozumieniu z Gminami z terenu Powiatu: Gminą Borzęcin, Gminą Czchów, Gminą Dębno, Gminą Gnojnik, Gminą Iwkowa i Gminą Szczurowa. – Zachęcam do skorzystania z pomocy prawnika, porady są bezpłatne, to wspólna inicjatywa powiatu i gminy – podkreśla Marek Chudoba, burmistrz Czchowa.

 
Oświadczenie Burmistrza Czchowa
WYDARZENIA - Czchów
czwartek, 11 stycznia 2018 15:11

Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego od 2002 r. realizuje zadanie inwestycyjne na obszarze jeziora będącego własnością Skarbu Państwa. Związek dzierżawi teren od Tauronu, który jest zarządcą  jeziora.  Do tej pory wykonano inwestycje na kwotę ponad 65 mln zł. Ostatnie zadanie opiewające na kwotę 40 mln zakończyliśmy w 2015 r. Była to inwestycja sfinansowana z MRPO i na każdym etapie jego realizacji przy pełnej wiedzy i współpracy ze służbami Urzędu Marszałkowskiego. Zadanie to było poddane kontroli nie tylko merytorycznej, finansowej, ale przede wszystkim w aspekcie prawnym od samej aplikacji, aż do uruchomienia płatności przez cały czas realizacji, skończywszy na wypłacie ostatniej transzy. Co zaś do przetargów, to co najmniej dwukrotnie dokumenty przetargowe były szczegółowo kontrolowane przez do tego powołane Departamenty Urzędu Marszałkowskiego. Departament nie wnosił żadnych uwag. Zaznaczę też. Że w międzyczasie, tj. w 2012 r. Związek został skontrolowany przez Najwyższą Izbę Kontroli i nie wykazano zaniechań czy też nieprawidłowości mogących naruszyć prawo. W wystąpieniu pokontrolnym NIK z 2012 r.  w pkt 9 napisano, cytuję: „NIK nie wnosi uwag do wyboru przez Związek trybu udzielenia zamówień publicznych oraz ostatecznych rezultatów  przeprowadzonych postepowań w zakresie wyboru najkorzystniejszej oferty i zachowania konkurencji.

 
Czchów. Przybywa obywateli w gminie
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 05 stycznia 2018 23:58

O 922 osoby wzrosła liczba mieszkańców gminy Czchów w ostatnich kilkunastu latach. Na koniec grudnia 2000 roku mieszkały tutaj  8974 osoby, a na koniec 2017 roku - 9896.  Tylko w jednej miejscowości Będziszyna, ubyło mieszkańców. Jest ich obecnie 145, a było 150. W innych ta liczba zwiększyła się. W Czchowie jest ich 2397 (było – 2207); Biskupicach Melsztyńskich jest 432 (było – 420);  Domosławice – 337 (było 268); Jurków – 1368 (było – 1187); Piaski Drużków – 477 ( było – 310); Tworkowa - 1114 (było – 1020); Tymowa – 1711 (było 1499); Wytrzyszczka – 458 (było – 442); Złota – 1457 (było 1336).

 
Czchów. Gmina z budżetem
WYDARZENIA - Czchów
środa, 03 stycznia 2018 23:03

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Czchowie, zaplanowanej na trzecią dekadę grudnia, radni podejmą uchwałę w sprawie budżetu na 2018 rok. – Projekt został przedyskutowany podczas pracy w komisjach problemowych, dlatego nie sadzę, by radni zaproponowali jakieś istotne zmiany. To co nas martwi, zresztą jest to problem nie tylko Czchowa, ale wszystkich gmin i powiatów w Polsce, to coraz niższa subwencja oświatowa – podkreśla Marek Chudoba, burmistrz Czchowa. Dochody gminy zamkną się kwotą blisko 54 milionów złotych (53.959.798 złotych). Zaplanowano wydatki na poziomie 57.269 miliona złotych. Na inwestycje zaplanowano rekordową w dziejach gminy kwotę: ponad 12.5 miliona złotych. To jeden z najwyższych wskaźników inwestycyjnych nie tylko w powiecie brzeskim, ale w całej Małopolsce. Nim scharakteryzujemy zaplanowane na 2018 rok inwestycje, słów kilka o innych wydatkach samorządu.

 
Czchów. Konkurs Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa
WYDARZENIA - Czchów
sobota, 02 grudnia 2017 01:00

Czchowskiej oraz Klub Seniora „Nasza Chata”, zachęceni sukcesem poprzednich edycji konkursu plastyczno-technicznego o tematyce bożonarodzeniowej, serdecznie zapraszają wszystkich do udziału w V Gminnym Konkursie pt. „Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa”. – Naszym celem jest kultywowanie pięknej tradycji, promowanie lokalnego rękodzieła., integracja pokoleniowa społeczeństwa, pokazanie Wartość wspólnej pracy, przynosząca korzyści dla ogółu społeczeństwa – mówi Elżbieta Ogiela, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie.

 
Czchów. Wyśpiewali wolność…
WYDARZENIA - Czchów
sobota, 25 listopada 2017 23:09

W Publicznej Szkole Podstawowej w Czchowie, z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, organizowany jest konkurs wokalny, którego celami są: uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskie oraz upowszechnianie piosenek patriotycznych wśród dzieci. W ósmej już edycji Przeglądu Pieśni Patriotycznej pt. "Młodzież pamięta" udział wzięło kilkudziesięciu uczniów. W pierwszej części były grupowe występy uczniów z klas 0-3. Później ponad 30 uczniów z klas 4-7 rywalizowało indywidualnie.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 58

pr122018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .