Reklama
Czchów. Pożegnali prałata księdza Józefa Pamułę
WYDARZENIA - Czchów
czwartek, 10 czerwca 2021 11:59

Przez wiele lat był związany z Czchowem. 2 czerwca 2021 roku zmarł śp. Ks. prałat Józef Pamuła – emerytowany proboszcz parafii Czchów i rezydent Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. Św. Józefa w Tarnowie. Wprowadzenia ciała św. Ks. Prałata do kościoła parafialnego w Czchowie w miało miejsce w sobotę (5 czerwca) o godz. 16.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Czchowie odbyła się natomiast w niedzielę (6 czerwca) o godz. 16.00, po której ciało Zmarłego zostało złożone na miejscowym cmentarzu. W ostatniej drodze towarzyszyły mu cztery pokolenia mieszkańców miasteczka. - Ksiądz prałat miał ogromny wpływ na losy naszej gminy. Po odrodzeniu samorządu wspierał, w latach 90. tamtego stulecia, władze gminy, ale był też doskonałym kaznodzieją, budowniczym – mówi naszej redakcji burmistrz Marek Chudoba.

Prałat Józef Pamuła urodził się 20 listopada 1928 roku w Wokowicach (parafia Szczepanów), jako syn Władysława i Anny z d. Gładysz. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie w 1949 roku. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali, w dniu 9 maja 1954 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Słopnice (od 11 stycznia 1955 roku), Dębica – św. Jadwigi (od 20 lipca 1960 roku) oraz Krynica-Zdrój – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (od 4 maja 1963 roku). W dniu 1 kwietnia 1965 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu. Z dniem 29 marca 1976 roku otrzymał nominację na urząd proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie, który pełnił do 7 sierpnia 1999 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Od 2018 roku zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa. Ponadto pełnił obowiązki notariusza dekanatu Krynica i dziekana dekanatu Czchów.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1966 diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w roku 1976 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W roku 1983 został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości. 21 lipca 2008 roku, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Czchowie z okazji 800-lecia Miasta Czchowa, ks. Józef Ramuła otrzymał, po raz pierwszy w historii, tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Czchowa". - Na to wyróżnienie zasłużył. Na zawsze zostanie w naszej pamięci i naszych sercach – podkreśla burmistrz Marek Chudoba.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102021

pr102021sp

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .