Reklama
Cztery miliony na kształcenie zawodowe
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 09 lutego 2021 00:00

Na ponad cztery miliony złotych opiewa wartość projektu edukacyjnego, którego realizacja na terenie powiatu brzeskiego właśnie się zakończyła. – Chodziło o podniesienie kompetencji zawodowych. Kształcimy nie tylko na wysokim poziomie, ale nasi uczniowie mogą zdobyć także nowe, dodatkowe kwalifikacje. Nie mniej istotny jest fakt, że przygotowując ofertę kształcenia zawodowego uwzględniamy potrzeby rynku pracy, nie tylko w perspektywie roku, ale kilkudziesięciu lat – zapewnia Andrzej Potępa, starosta brzeski.
W grudniu 2020 roku zakończono realizację czteroletniego projektu pn. „Rozwój i podniesienie jakości kształcenia zawodowego w powiecie brzeskim poprzez wsparcie szkół – utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych” współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, który zaangażował blisko 1 500 uczniów. Głównym celem projektu było podniesienie jakości kształcenia zawodowego w szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat brzeski. Zostało utworzone Centrum Kompetencji Zawodowych, przy którym powołano radę programową składającą się m.in. z: pracodawców, przedstawicieli wyższych uczelni, specjalistów z Powiatowego Urzędu Pracy, przedstawicieli administracji samorządu powiatowego i nauczycieli zawodowych. W powiecie brzeskim główne działania oscylowały wokół zagadnień z branży elektryczno-elektronicznej. Postęp techniczny i nowoczesne technologie wymagają dostosowania systemów kształcenia do potrzeb rynku pracy, ułatwiając tym samym przejście uczniom z etapu kształcenia i szkolenia zawodowego do etapu zatrudnienia. Realizacja projektu pozwoliła na stworzenie w szkołach warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy.


W ramach projektu utworzono lub doposażono specjalistyczne pracownie m.in.: ślusarsko-spawalniczą, mechatroniczną, elektryczną, geodezyjną, informatyczną, techniki biurowej, logistyczną, informatyczno-handlową, za około 600 000 zł. Parametry zakupionego sprzętu i urządzeń zostały określone we współpracy ze specjalistami z danej branży – pracodawcami i wiodącymi firmami z naszego regionu. Kolejnym wsparciem w projekcie było przeprowadzenie aż 164 szkoleń zawodowych dla 1 200 uczniów, m.in.: kelner, carving, barista, grafika komputerowa, obsługa kas fiskalnych, dokumentowanie usług transportowych i obsługa komputerowych programów magazynowych, obróbka cyfrowa zdjęć, rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych, warsztaty aplikacji multimedialnych, obsługa programu SYMFONIA/PŁATNIK, dekoracyjne roboty wykończeniowe, barman I i II stopnia, tworzenie aplikacji mobilnych na platformę Android i iOS, elektrotechnika pojazdowa, komputerowe wspomaganie projektowania – AUTOCAD, animator czasu wolnego, zdobnictwo cukiernicze, wychowawca kolonijny. 400 uczniów zdobyło kwalifikacje zawodowe, biorąc udział w kursach: prawo jazdy kategorii B, uprawnienia eksploatacyjne SEP do 1kV, spawacz metodą MAG/TIG, operator wózków widłowych, operator dronów. W celu zmniejszenia dysproporcji wiedzy wśród uczniów realizowano zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z zakresu matematyki, języka angielskiego oraz teoretycznych przedmiotów zawodowych dla 480 uczestników projektu.


Dodajmy, że 170 uczniów uczestniczyło w wizytach zawodoznawczych. Odwiedzili m.in.: Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, Centrum Nauki Kopernik, Punkt Informacji Europejskiej, a także wzięli udział w Międzynarodowych Targach Transportu, Spedycji i Logistyki w Warszawie. Młodzież w praktyczny sposób poznawała przyszłe miejsca pracy w przedsiębiorstwach oraz specyfikę funkcjonowania poszczególnych branż. Podpisano ponad 50 porozumień z lokalnymi pracodawcami w sprawie organizacji wakacyjnych staży i praktyk zawodowych dla 470 uczniów. To możliwość zdobycia bezcennego doświadczenia w rzeczywistym środowisku pracy, które pozwoli uczniom w przyszłości dokonać słusznego wyboru zawodu z uwzględnieniem własnych kompetencji, umiejętności i zainteresowań. Następnym wsparciem w projekcie było szkolenie kadr dla 56 nauczycieli kształcenia zawodowego. 16 z nich nabyło dodatkowe kwalifikacje zawodowe: uprawnienia sep do 1kV, spawacz met TIG i MAG oraz operator dronów kwalifikacje UAVO VLOS 5 kg.


– Zrealizowanie tak ogromnego, czteromilionowego projektu niewątpliwie przełożyło się na podniesienie kompetencji zawodowych uczniów i nauczycieli. Przygotowanie młodzieży, poszerzenie ich umiejętności, umożliwienie pozyskania nowych kontaktów, zdobycia doświadczenia i dodatkowych kwalifikacji zawodowych zapewne zaprocentuje w przyszłości na etapie poszukiwania pracy – tłumaczy starosta Andrzej Potępa.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

140965717 228116245471959 5494594367710544261 o-768x401

pr022021

rtwk

fbprofil

kk2021

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .