Reklama
Sterkowiec i Biadoliny z nowymi dworcami
WYDARZENIA - Brzesko
niedziela, 03 stycznia 2021 15:06

Dwa nowe dworce kolejowe powstaną na terenie powiatu brzeskiego. Jeden w Sterkowcu pod Brzeskiem, drugi w Biadolinach Szlacheckich w gminie Dębno. Warto przypomnieć, że przed wieloma laty o remont obiektu w Sterkowcu, zabiegał wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak. - Z tego dworca korzysta wielu mieszkańców naszej gminy, zwłaszcza młodzieży uczącej się w Tarnowie czy w Krakowie. Ale korzystają z nich także osoby, które pracują albo w Tarnowie albo w Krakowie – mówi wójt Kwaśniak. Radości z budowy dworca nie kryje także wójt Dębna. - Przy dworcu w Biadolinach będzie tez miejsce obsługi pojazdów samochodowych – dodaje wójt Kozłowski.

PKP SA przekazała wykonawcy plac budowy nowych dworców w Biadolinach Szlacheckich i Sterkowcu. Obydwa dworce są realizowane w trybie Projektuj i buduj w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych, według autorskiego projektu PKP SA. Będą to obiekty, w których zaimplementowano szereg nowoczesnych i zwiększających komfort podróżnych rozwiązań. Zastąpią one stare budynki, które nie przystają do współczesnych standardów obsługi podróżnych. Nowe obiekty w Sterkowcu i Biadolinach Szlacheckich będą odznaczać się współczesną i nowoczesną formą architektoniczną. Dworzec w Sterkowcu zaprojektowano jako budynek parterowy, składający się z dwóch części połączonych wiatą. Pierwsza z nich to część dworcowa, w której będą mieścić się poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. W drugiej części, tzw. miejskiej, będzie niewielki lokal komercyjny. Nowy dworzec w Biadolinach Szlacheckich będzie nieco mniejszy, ale równie nowoczesny. Pod wiatą, oprócz 11 stojaków rowerowych i stacji napraw rowerów, podróżni znajdą pawilon, w którym zlokalizowane będą niewielka ogrzewana i klimatyzowana poczekalnia oraz toalety. Dominantą architektoniczną w bryle obydwóch nowych budynków będzie wieża zegarowa o wysokości 8 m. Nowe dworce w Sterkowcu i Biadolinach Szlacheckich to nie tylko nowoczesna i funkcjonalna architektura. Budynki będą pozbawione barier architektonicznych, dzięki czemu będą łatwo dostępne dla wszystkich grup podróżnych, w tym pasażerów z dziećmi i dużymi bagażami czy osób starszych. Budowa nowych dworców w Biadolinach Szlacheckich i Sterkowcu jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Koszt inwestycji to odpowiednio 4,25 mln zł i 4,69 mln zł. Są one dofinansowane z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082021

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .