Reklama
Ekologiczna Gmina Dębno
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 29 grudnia 2020 00:54

Od pięciu lat gmina Dębno stawia na inwestycje ekologiczne. Dowodem uznania dla gminy było nagroda przyznana przed ponad rokiem, przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Spróbujmy zatem dokonać egzemplifikacji działań samorządu. W sierpniu 2020 roku gmina zakończyła montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej realizowanego w ramach zadania pn.: „Partnerski projekt budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla gmin województwa małopolskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W ramach projektu wykonano montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach sześciu budynków użyteczności publicznej.


Moc urządzeń: Urząd Gminy Dębno – 30,21 kWp; Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej – 27,08 kWp; Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębnie – 15,11 kWp; Publiczna Szkoła Podstawowa w Porąbce Uszewskiej – 30,21; Zespół Szkolno- Przedszkolny w Łysej Górze o mocy 35,06 kWp; Publiczna Szkoła Podstawowa w Sufczynie – 17,96 kWp. Montaż instalacji fotowoltaicznej na budynkach użyteczności publicznej  wykonała firma ”HYMON ENERGY” Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie. Wartość całego zadania wyniosła ponad tysiące  zł, w tym pozyskana kwota dofinansowania blisko 270 tysięcy.


Panele fotowoltaiczne zamontowane na budynkach użyteczności publicznej znacznie obniżą koszty eksploatacji co wpłynie na mniejsze wydatki gminy w tym zakresie. Ponadto fotowoltaika  to ogromne korzyści dla środowiska. Korzystanie z nowoczesnych technologii pozyskiwania energii przyczynia się do jego ochrony a co za tym idzie wpływa to na jakość powietrza w naszym otoczeniu. Dzięki energii z odnawialnych źródeł nie wytwarzamy szkodliwych substancji przedostających się do środowiska i dzięki temu przyczyniamy się do redukcji zanieczyszczenia. Wszystkie te działania wpływają na polepszenie jakości powietrza w naszej gminie – zapewnia wójt Wiesław Kozłowski.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

fbprofil

pr122020

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .