Reklama
Borzęcin. Wysoko w rankingu
WYDARZENIA - Borzęcin
piątek, 25 grudnia 2020 00:00

Gdyby nie pandemia to ten rok kończylibyśmy w doskonałych nastrojach – mówi w rozmowie z naszą redakcją wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak. Wielomilionowe dotacje, inwestycje zrealizowane zgodnie z harmonogramem, wysokie miejsca w rankingach, to bez wątpienia powody do dumy i zadowolenia. – Mam nadzieję, że za rok o tej porze koronawirus będzie już tylko złym wspomnieniem, a gmina Borzęcin nadal. Tak jak to jest od wielu lat, nadal będzie rozwijała się bardzo dynamicznie – dodaje wójt Janusz Kwaśniak. Na koniec roku sporo dobrych wieści. Jakiś czas temu pisaliśmy o dwóch sporych, bo liczonych w milionach dotacjach dla gminy, a teraz inne uznanie. Na znakomitym 125 miejscu na 1537 gmin wiejskich w Polsce uplasowała się gmina Borzęcin w najbardziej prestiżowym i wiarygodnym Rankingu Samorządów prowadzonym przez dziennik "Rzeczpospolita".


Zgodnie z przyjętą metodologią, ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. W skład kapituły rankingu, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek wchodzą przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji "Rzeczpospolitej". Ranking ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, wyłaniając i pokazując te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. – Tego typu zestawienia pozwalają zweryfikować wyniki podejmowanych działań w odniesieniu do wyników innych gmin wiejskich w kraju. 125. pozycja, na której sklasyfikowano nas w 2020 roku świadczy o dobrej kondycji finansowo-gospodarczej i ciągle rosnącym potencjale gminy Borzęcin. Ponownie zbliżamy się do „Złotej Setki”, w której byliśmy już klasyfikowani w 2010 i 2012 roku – komentuje Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.
Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce, z wyjątkiem Warszawy. Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne. Kryteria oceny Rankingu w 2020 obejmowały około 50 wskaźników. W kategorii "trwałość ekonomiczno-finansowa" oceniano zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywność zarządzania finansami oraz potencjał rozwojowy. W kategorii „trwałość społeczna” oceniane były te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Brano pod uwagę zarówno „twarde” dane o wydatkach samorządów m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu, rekreacji i mierzalne efekty tych wydatków np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach, ale też tzw. działania miękkie, których podjęcie nie wymagało dużych nakładów finansowych, jak budżet partycypacyjny czy współpraca z organizacjami pozarządowymi. W kategorii "trwałość środowiskowa" położono szczególny nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych. Samorządy mają tu wiele do zrobienia choćby w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej, czy redukcja emisji spalin oraz smogu. W czwartej kategorii sprawdzano jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

fbprofil

pr122020

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .