Reklama
Ostrów. Most do częściowej rozbiórki: prace mocno zaawansowane
WYDARZENIA - Region Tarnowski
niedziela, 13 grudnia 2020 00:00

Jakieś  35 – 40 milionów złotych będzie kosztowała rozbiórka (częściowa) starego mostu oraz jego nowa nadbudowa. Mowa o przeprawie nad Dunajcem, w Ostrowie, w gminie Wierzchosławice. – Na razie otrzymaliśmy cztery miliony na prace przy demontażu „starego” mostu. Liczymy na trzydziestomilionową dotację na drugi etap prac – mówi w rozmowie z naszą redakcją Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.


Kilka miesięcy temu powiat tarnowski otrzymał cztery miliony złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa na pierwszy etap remontu mostu na Dunajcu w Ostrowie. Ten etap obejmuje m.in. wykonanie obok mostu stałego tymczasowej konstrukcji wsporczej do przełożenia kanalizacji tłocznej i sieci telekomunikacyjnej, a także przełożenie tam tych instalacji. W zakresie prac znalazł się także demontaż mostu stałego w zakresie niezbędnym do wykonania remontu. Samorząd powiatu tarnowskiego złożył wniosek do wojewody małopolskiego o dofinansowanie drugiego etapu remontu przeprawy z Funduszu Dróg Samorządowych. Zgodnie z planami most w Ostrowie ma zostać wybudowany niemal od nowa, z wykorzystaniem istniejących podpór i przyczółków. Szacunkowy koszt tej inwestycji (drugiego etapu) wynosi około 30 milionów złotych. – Mamy wszystkie zgody i niezbędne uzgodnienia, aby mogła najszybciej jak to możliwe, ruszyć ta inwestycja – dodaje wicestarosta tarnowski.


Warto wspomnieć, że tarnowskie Starostwo Powiatowe zostało wsparte finansowo przez sejmik samorządowy województwa małopolskiego. – Na nasz wniosek, zarząd województwa, przekazał milion złotych. Za tę pomoc serdecznie dziękuję marszałkowi Witoldowi Kozłowskiemu, wicemarszałkom Łukaszowi Smółce i Tomaszowi Urynowiczowi oraz członkom zarządu  Edwardowi Czesakowi oraz Marcie Malec – Lech. W imieniu zarządu powiatu tarnowskiego i mieszkańców gminy Wierzchosławice składam, na ręce profesora Jana Dudy, przewodniczącego sejmiku samorządowego województwa małopolskiego, serdeczne podziękowania radnym, którzy poparli nasz wniosek.  Ostatnio dwukrotnie na temat możliwości wsparcia drugiego etapu remontu mostu, rozmawialiśmy z ministrem infrastruktury, Andrzejem Adamczykiem – dodaje Jacek Hudyma, podkreślając ogromne wsparcie ze strony poseł Anny Pieczarki, Józefy Szczurek – Żelazko, Urszuli Ruseckiej oraz Edwarda Czesaka. Przypomnijmy, że decyzję o natychmiastowym zamknięciu mostu w ciągu drogi powiatowej Tarnów – Wierzchosławice, stanowiącego najkrótsze połączenie między autostradą A4 i tarnowską dzielnicą Mościce oraz Grupą Azoty, pod koniec listopada 2019 roku, podjął powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Podstawą była ekspertyza i opinie ekspertów z politechnik w Krakowie i Rzeszowie. Przeprawę zamknięto z powodu fatalnego stanu technicznego, zagrażającego bezpieczeństwu ruchu drogowego. Chcę przypomnieć, że w najbliższej okolicy już w 2023 r. ma powstać most na Dunajcu w ramach budowy połączenia węzła autostrady A4 w Wierzchosławicach ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie. Jesienią zeszłego roku umowę na projekt i budowę tej przeprawy za ponad 141 mln zł podpisał Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie z firmą Metrostav Polska – dodaje Jacek Hudyma.  Uchwałę, której  radni wojewódzcy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego nie mogli przegłosować w osiem lat, radni  Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali w kilka miesięcy
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rt ap

pr012021a

fbprofil

kk2021

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .