Józefa Szczurek – Żelazko. Miliony dla regionu
WYDARZENIA - Region Tarnowski
czwartek, 25 czerwca 2020 16:05

W sumie 6 miliardów złotych z Funduszu Covid-19 (z tego pięć miliardów zł dla gmin i miliard zł dla powiatów) na dopłaty do inwestycji lokalnych, na które środki wysupłała rząd – mówi wiceminister zdrowia, nasza poseł Józefa Szczurek – Żelazko. Sam pomysł powołania Funduszu Inwestycji Samorządowych, zainicjowany został przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pieniądze od rządu będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, np. w szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach. Dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji otrzymają wszystkie gminy i powiaty w naszym kraju. Fundusz odegra rolę tarczy dla samorządów – zapewnia wiceminister Jóżafa Szczurek – Żelazko.

W KRAJU
Fundusz Inwestycji Samorządowych dostarczy władzom lokalnym kapitał inwestycyjny. Chcemy wesprzeć wszystkie polskie gminy i powiaty. To 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów. Szczególne wsparcie dostaną gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, które – bez względu na rozmiar – dostaną po co najmniej 0,5 mln zł.   Pieniądze te będzie można wydać na dowolny wybrany cel – szkołę, żłobek, przedszkole czy drogę, tabor komunikacji miejskiej lub szpital. Mówimy więc o inwestycjach ulokowanych blisko ludzi. Takich, które zdecydowanie poprawią jakość życia lokalnych społeczności. Ministerstwo Finansów od początku pandemii wspiera przedsiębiorców oraz samorządy. Wprowadzono już wiele zmian, które usprawniły wykonywanie budżetów JST, uelastyczniły reguły fiskalne i poprawiły płynność finansową samorządów. Kolejnym elementem pomocy jest wsparcie lokalnych inwestycji, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. To dodatkowy impuls dla rozwoju gospodarczego regionów i konkretne pieniądze, które otrzymają samorządy. Rządowa pomoc sprawi, że JST będą mogły bez przeszkód realizować swoje przedsięwzięcia – podkreśla wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Założenia FIS
Gminy i powiaty dostaną dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji – to Tarcza dla Samorządów, warta w skali całego kraju 6 mld złotych. Samorządy (gminy, powiaty i miasta) otrzymają dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł – nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który tak szeroko wspierałby małe Ojczyzny. Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do gmin wiejskich i  miejsko-wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i powiatu w kraju. Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych pozwolą im na realizację zadań inwestycyjnych. Pieniądze przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje. Takie jak szkoły, przedszkola, żłobki, wodociągi i kanalizacja, szpitale, domy pomocy społecznej, chodniki czy remonty. A także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach. To także wsparcie dla tysiąca firm i setek tysięcy pracowników. Tarcza dla samorządów to również program wsparcia dla polskich małych i średnich firm, które realizują zadania inwestycyjne samorządów. To kolejny zastrzyk pieniędzy, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także rozwój przedsiębiorstw.

Powiat BOCHEŃSKI
Wysokość dotacji została ustalona algorytmem uwzględniającym m.in. poziom inwestycji, zamożność gminy. Pieniądze mogą być przeznaczone na realizację lokalnych zadań: budowę przedszkoli, żłobków, dróg, kanalizacji itp. Jakie fundusze mogą dostać poszczególne samorządy z Ziemi Bocheńskiej? Powiat Bocheński - 6 005 210 zł; Miasto Bochnia - 3 620 604 zł; Gm. Bochnia - 2 493 903 zł; Drwinia - 1 798 914 zł; Lipnica Murowana - 1 256 429 zł; Łapanów - 500 000 zł; Nowy Wiśnicz - 1 384 878 zł; Rzezawa - 1 537 735 zł; Trzciana - 817 252 zł; Żegocina - 500 000 zł

Powiat BRZESKI
Wszystkie samorządy mogą liczyć na duże wsparcie finansowe. Zostanie ono udzielone w ramach Programu Tarczy dla Samorządów. O szczegółach finansowania mówiła podczas spotkania zorganizowanego w Brzesku Józefa Szczurek-Żelazko, Wiceminister Zdrowia, Poseł na Sejm RP. Mamy nadzieję, że te fundusze, choć w części pozwolą sfinansować straty wynikające z epidemii koronawirusa. Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, jak remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach – podkreśla Józefa Szczurek-Żelazko. Warto dodać, że w przypadku powiatu brzeskiego na największe wsparcie może liczyć gmina Brzesko – 2,3 mln zł, powiat brzeski ma szansę na 2,1 mln zł, podobnie jak Gminy Gnojnik i Dębno. Szczurowa może otrzymać niecałe 2 mln zł, a Iwkowa i Czchów po  nieco ponad  1 mln zł, o 600 tys. zł może starać się Borzęcin. W sumie wszystkie samorządy powiatu brzeskiego mogą liczyć na blisko 13,5 mln zł. Józefa Szczurek-Żelazko podkreślała, że Fundusz Inwestycji Lokalnych to także kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na podnoszenie zarobków pracowników. Powiat Brzeski 2 118 603 zł; Gmina Borzęcin 606 522 z; Gmina Brzesko 2 354 187 zł; Gmina Czchów 1 050 980 zł; Gmina Dębno 2 177 287 zł; Gmina Gnojnik 2 182 383 zł; Gmina Iwkowa 1 045 875 zł; Gmina Szczurowa 1 956 299 złotych.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .