Czchów. Wirtualny space po gminie
WYDARZENIA - Czchów
czwartek, 16 kwietnia 2020 16:59

Oczywiście nic nie jest w stanie zastąpić spotkania face to face z przyrodą, ale… na czas pandemii mamy ciekawą ofertę. Czas wiosenny, to najpiękniejsza pora roku, kiedy cała przyroda budzi się do życia z zimowego snu. Piękne słoneczne dni zachęcają do wędrówek i poznawania nowych miejsc. Jednak w obecnym czasie jest to niemożliwe, dlatego zapraszamy do wirtualnego odkrycia ziemi czchowskiej, mając nadzieję, że wkrótce (po ustaniu epidemii) osobiście Państwo nas odwiedzą, a dzisiaj zapraszamy do spaceru wirtualnego – zachęca Elżbieta Ogiela, szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie. W poszczególnych materiałach przygotowaliśmy dla Państwa opisy wraz ze zdjęciami i filmikami najpiękniejszych zabytków, atrakcji turystycznych, ciekawostek oraz dokładny opis bazy gastronomiczno-noclegowej. Informacje będą dostarczane regularnie, tak, aby sprawić - Wam Kochani - jak najwięcej przyjemności z odkrywania naszej gminy Czchów.


 
Czchowski zamek wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku. Był jednym z najstarszych zamków królewskich, strzegących traktu handlowego (Trakt Węgierski), prowadzącego na Węgry), przy którym istniała komora celna. Z roku 1356 pochodzi pierwsza informacja o jego zarządcy - był to burgrabia Irmam, syn Żegoty. Zamek był także siedzibą sądu ziemskiego powiatu czchowskiego. Pierwotnie na wzgórzu znajdowała się romańska wieża, pełniąca rolę strażnicy. W XIV wieku wykorzystując istniejącą wieżę dobudowano kamienne mury i budynek mieszkalny, tworząc niewielki zamek. W zamku przebywali m. in. królowa Elżbieta Węgierska (żona Ludwika Węgierskiego, siostra króla Kazimierza Wielkiego), bywał tutaj kilkakrotnie Władysław Jagiełło (również w 1410 roku, tuż przed wyprawą pod Grunwald).
 
Zamek przez kilkaset lat należał do króla, a zarządzany był przez tzw. Tenutariuszy. Niestety brak kontroli ze strony króla i zachłanność zarządców doprowadziły zamek do stopniowego upadku. Ostatnia próba podniesienia znaczenia zamku z ruiny miała miejsce w XVIII wieku, jednakże zarządzenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego odnośnie remontu zamku nie zostały wykonane. Przez lata ruiny kojarzone były jako romantyczny pomnik przeszłości. Dopiero w 1993 roku rozpoczęto prace konserwatorskie, mające na celu odsłonięcie i zabezpieczenie ruin, a w 2000 roku obiekt oddano do zwiedzania. Dzisiaj mieści się tam punkt widokowy oraz wystawa archeologiczna z makietą zamku. W 2018 roku dobudowano kolejne elementy zamku, m. in. wykonano pomost drewniany nad doliną, zrekonstruowano basztę bramną, dobudowano piwnice pod budynkiem mieszkalnym, nadbudowano istniejące mury. Dodatkowo w trakcie tych prac utworzono Szlak Militarno-Historyczny, na którym ustawione są eksponaty z kilku okresów historycznych od średniowiecza do XX wieku. Warte obejrzenia są: onager, pluteja, kusza wałowa, taran, treubusz, moździerz regimentowy, armata obleżnicza na lawecie, CKMy na stanowiskach, kuchnia polowa, armata dywizyjna D-44 85mm. Oficjalne otwarcie wzgórza wraz z nowymi elementami zamku i eksponatami broni nastąpiło podczas XXI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w maju 2019 roku. Wówczas do Czchowa licznie przybyli turyści z najdalszych zakątków.  Warto wspomnieć o nieodłącznym elemencie Wzgórza, którym jest Park Zieleni i Wypoczynku GRODZISKO, w którym rodziny mogą miło spędzić czas na placu zabaw, w altankach lub grając w piłkę plażową, albo korzystając z siłowni plenerowej. Więcej na: http://moksir.czchow.pl/
 
(mir)
Ciekawostka:
Znalezione podczas prac wykopaliskowych groty strzał tatarskich, nasuwają przypuszczenie, że Wzgórze Zamkowe w Czchowie przeżyło atak Tatarów. Archeolodzy nie są pewni, kiedy mogło to nastąpić. Przypomnijmy, że pierwszy najazd Tatarów na Polskę miał miejsce w 1241 roku. Tatarzy wówczas podążali przez: Lublin, Sandomierz, Chmielnik, Kraków w kierunku Śląska, gdzie doszło do bitwy pod Legnicą, w czasie której zginął nasz książę Henryk Pobożny. Drugi najazd przypadł na lata 1259-1260 - był groźniejszy i bardziej wyniszczający nasz kraj. Tatarzy wtedy zdobyli Sandomierz i dotarli pod Kraków, zapędzając do granic księstwa opolskiego, ostatecznie jednak zawrócili. I być może właśnie wtedy zaatakowali Czchów, jednak jest możliwość, że było to podczas trzeciego ataku w 1280 lub 1287 roku. Odkrycie tatarskich grot strzał na Wzgórzu Zamkowym może sugerować, że wieża obronna istniała już w drugiej połowie XIII wieku.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .