Małopolska. Kultura z domu
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 08 kwietnia 2020 10:08

Oczywiście nie osobiście, ale wirtualną. Odwiedź instytucje kultury, nie wychodząc z domu. Tym razem m.in. operowe koncerty na Wielki Tydzień, serial rozgrywający się w teatrze i film o funkcjonowaniu psiego mózgu. Opera Krakowska przygotowała w Wielkim Tygodniu codzienne transmisje wyjątkowych recitali. Muzycy Orkiestry Opery zarejestrowali je w swoich własnych domach! Wśród wykonawców m.in. oboje koncertmistrzów orkiestry: Paweł Wójtowicz i Swietlana Bialostocka wraz z rodzinami, koncertmistrz sekcji basowej wiolonczelista Radosław Bukała, czy muzyczna rodzina Michała i Kristiny Kutników. Repertuar będzie zróżnicowany – od Jana Sebastiana Bacha po Belę Bartóka, od muzyki dawnej do piosenki ludowej. Recitale będą transmitowane codziennie, od najbliższej środy - 8 kwietnia do Poniedziałku Wielkanocnego 13 kwietnia, za pośrednictwem oficjalnego kanału YouTube Opery Krakowskiej – zachwala Edward Czesak, wicemarszałek Malopolski.
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie kontynuuje realizację internetowego serialu „Zamknięci w teatrze". Jego akcja rozgrywa się w różnych pomieszczeniach zabytkowego budynku, w których, zgodnie z tytułem przebywają w pojedynkę, odizolowani od świata zewnętrznego, aktorzy. Jak poradzą sobie w tej sytuacji? Pierwszy odcinek serialu można obejrzeć tutaj. Kolejne w każdą środę i sobotę na profilu FB teatru. Twórcą projektu jest Jakub Roszkowski, a w obsadzie pojawia się cały zespół aktorski Teatru im. J. Słowackiego.


Czy psy sypiają o wiele dłużej niż ludzie? Czy potrafią robić coś człowiekowi na złość? Jak to jest z karmieniem czworonogów słodyczami? Na te i jeszcze więcej pytań odpowiada kolejny odcinek programu Nauka & Hobby, realizowanego przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Głównym tematem jest tym razem sposób funkcjonowania psiego mózgu. Przed kamerą opowiada o nim Joanna Pulit - specjalistka od psów, instruktorka (także psów ratowniczych) i hodowczyni. Film został udostępniony na oficjalnym kanale YouTube Cogiteonu.
Cricoteka inicjuje program wydarzeń towarzyszących nowej wystawie stałej w krakowskiej instytucji. Termin otwarcia ekspozycji pod hasłem „Tadeusz Kantor. Widma" musiał zostać przesunięty. Towarzyszące wystawie wykłady odbędą się jednak za pośrednictwem internetu. Pierwszy z nich został już udostępniony na profilu FB Cricoteki tutaj. Prof. Michał Kobiałka (dziekan i profesor teatrologii w Department of Theatre Arts & Dance na Uniwersytecie w Minnesocie w USA) szuka odpowiedzi na pytanie, co w teatrze Kantora fascynuje nas dzisiaj i sprawia, że wciąż wracamy do jego twórczości wizualnej oraz pism teoretycznych?
Natomiast Muzeum  Lotnictwa Polskiego w Krakowie w ramach akcji Zostań w domu przybliża internautom najciekawsze i najbardziej zaskakujące ze swoich eksponatów. Bohaterami cyklu były już: śmigłowiec SM-2 zwany… Smutek, samolot zbudowany przez konstruktora - amatora w mieszkaniu, w bloku oraz najcenniejszy w zbiorach Muzeum samolot czyli cpuławszczak" (jeden z tych, które broniły polskiego nieba w 1939 roku). Wszystkie filmy można obejrzeć na stronie internetowej MLP oraz profilu FB.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr052020p

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .